Firefox tarayıcısındaki Bildirim, Mikrofon ve Kamera isteğini engelleme

Bazı web sayfalara girdiğimizde bildirim gönderir, web kamerasına veya mikrofona erişme izni ister. Çoğumuz istenmeyen bu tercihlerin oluşmasından rahatsızlık duymaktayız. Mozilla Firefox, Google Chrome ve diğer popüler tarayıcılar bu politikayı belirtir, ancak engellemek içinde seçenek sunmaktadır.

Firefox tarayıcısında bildirimleri, mikrofon veya kamera isteklerini nasıl engelleyeceğinizi göstereceğiz.

Firefox’da Bildirimler, Mikrofon, Kamera isteklerini engelleme

Oldukça az sayıda kullanıcı, güncellenmiş durumda kalmak için web sitelerinden bildirim istemez ve bu nedenle bir bilgisayarın kamerasına veya mikrofonuna erişmesi gereken hizmetleri kullanmaz. Tarayıcıdaki bir tercihi değiştirmek için about:config kullanabilirsiniz.

Firefox tarayıcısını açın ve arama çubuğuna about:config yazın ve Enter tuşuna basın. Bir uyarı ekranı göreceksiniz. Riski kabul ediyorum! düğmesine tıklayarak devam edin.

Arama alanına dom.webnotifications.enabled yazın ve değerini false olarak ayarlayın. Değeri değiştirmek için üzerine çift tıklamanız yeterlidir.

Benzer şekilde, Firefox’ta web kamerasını veya mikrofonunu devre dışı bırakmak için: media.navigator.enabled ve media.peerconnection.enabled ayarını false yapın ve Firefox’ta konum istemlerini devre dışı bırakmak için ise geo.enabled için aynı ayarı yapın.

Ayrıca, Firefox tarayıcısının en son sürümünü kullanıyorsanız, bildirim, mikrofon, kamera ve yer isteklerini tarayıcı arayüzü üzerinden engelleyebilirsiniz. Bunun için;

Tarayıcı adres çubuğuna about:preferences#privacy yazın ve “İzinler” bölümüne ilerleyin. İzinler ayarlarında Konum, Kamera, Mikrofon ve Bildirim seçeneklerini göreceksiniz. Buradan da ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bu, tek bir web sitesi için sorun teşkil etmese de aynı politikayı uygulayan birden çok site varsa rahatsız edici olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir