Firefox’da site açılışında büyük resimlerin yüklenmesini engelleme

Genel olarak, teknoloji ve bağlantı hızları geçmişten günümüze katlanarak gelişti. Netflix gibi hizmetleri mümkün kılan şey budur. Ortalama kullanıcı, arabelleğe aktarmadan çok az veya hiç arabellek çekmeden bir videoyu izleyebilir. Dosya boyutu konusunda, daha az endişe duyulmaktadır, ancak bu bazen bir sorun olabilir. Büyük dosyalar bir web sayfasının yüklenmesini geciktirir. Ayrıca, bu dosyalar yüklendiğinde, web sayfasını okumayı zorlaştırarak aşağı iter veya gezinmeyi zorlaştırır. ImageBlocker, büyük bir resim dosyasının belli bir boyutu aşması durumunda yüklenmesini engellemenizi sağlayan bir Firefox eklentisidir.

Büyük resim dosyalarını yüklemeden engelleyin

ImageBlocker’ı yükleyin ve araç çubuğundaki eklenti simgesini tıklayın. Eklenti, büyük resim dosyalarının yüklenmesini engellemek için oluşturulmuştur. Hangi dosyaların uzantı tarafından engelleneceğini seçebilirsiniz. Örneğin, BMP dosyalarını veya GIF’leri engellemek isterseniz, eklenti ayarlarında kendi uzantılarını belirtebilirsiniz.

Aynı şekilde, bir dosyanın ne kadar büyük olduğunu seçebilirsiniz. Bir dosyanın boyutunu KB cinsinden belirleyebilir ve bir dosya bu boyutu aşarsa Firefox onu yüklemez. Boyut, dosya türü bazında belirtilir. Dolayısıyla, 200 KB’den büyük, ancak 500 KB’tan küçük GIF’lere izin veren BMP dosyalarını engellemek istiyorsanız, bunu yapabilirsiniz.

Sınırları ayarlamak için dosya uzantısını ve ardından üst dosya boyutu sınırını yanındaki kutuya girin. Save düğmesine tıklayın. Birden fazla istisna ekleyebilirsiniz ve eklenenleri daima silebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Eklentinin sınırlamaları

Her zaman görüntülerin yüklemesini durduramıyor ve bunun sebebinin ne olduğundan emin değiliz. Eklenti görüntüleri engellemek için oluşturulmuş ancak nasıl tasarlandığına bağlı olarak belirli bir boyutu aşarsa her tür dosyayı teorik olarak engelliyor olabilir.

Tablet kullanıcıları için bu eklentinin çok yararlı olma potansiyeli vardır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir