Firefox Quantum İndir – Mozilla’dan güçlü ve hızlı yeni web tarayıcı

Mozilla Firefox, önceki zamanlarda oldukça popüler bir tarayıcı olmuştu. Google Chrome ve diğer tarayıcıların önemli ilerlemeler kaydetmesi ve Firefox’a göre hızlı olması, Firefox tarayıcısının popülerliğini çok düşürdü. Bir çok kullanıcı inatla kullanmaya devam etse de, Mozilla bile Firefox tarayıcısının alternatiflerini piyasaya sürüyor.

Firefox Quantum, Mozilla’nın yeni geliştirdiği güçlü, üstün performansı ve yeni motoru sayesinde ilgi odağı olmuştur. Fırından çıkan sımsıcak ekmek gibi, Firefox Quantum’da yeni çıktı ve indirilebilir durumdadır. Aşağıdaki indirme bağlantısından Firefox Quantum tarayıcısını indirin.

Firefox Quantum

Mozilla, Firefox tarayıcısının popülerliğinin ve kullanımının aşırı derecede düşmesi, Firefox Quantum tarayıcısını ortaya çıkardı. Daha az bellek kullanımı vaat eden tarayıcıda neler var görelim.

Firefox Quantum indir

Neler yeni?

Daha iyi performans için geliştirilen güçlü yeni bir motor var. Chrome’a göre çok daha az bellek kullanmasına rağmen daha hızlı bir şekilde açılan sayfalar. Kullanıcıların gezintilerini akıllı bir şekilde kolayca kullanmasını sağlayacak akıllı özellikler var.

Daha hızlı ve daha minimalist tasarımı ile “Firefox Quantum”, kendisinden oldukça söz ettirecek.

Daha hızlı sayfa yükleme ve sekme geçişi

Firefox tarayıcısının ilk açılışından sayfa yüklemelerine kadar çok yavaştı. Hızı seven kullanıcılar için bu gerçekten büyük bir sorundu. Çok güçlü tarayıcı motoru sayesinde, sayfa yüklemeleri neredeyse iki kat daha hızlandı.

Mozilla’nın deyimiyle Firefox Quantum şimdiye kadarki en iyi Firefox.

Chrome tarayıcısına göre daha hafif

Chrome tarayıcısının ne kadar bellek tükettiğini iyi biliyoruz. Zaten, Chrome tarayıcısının hızlı olmasının nedeni aşırı bellek kullanmasıdır. Önbelleğe alma çok fazla olduğu için, sayfa yüklemeleri ve kullanım hızlanmaktadır.

Firefox Quantum tarayıcısı daha az bellek kullanımı sağlayarak bilgisayarın daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Bellek kullanımı ne kadar az olursa, bilgisayar kullanımı da o kadar rahatlar. Firefox Quantum bellek kullanımı çok az kullanması sayesinde Chrome tarayıcısını geride bırakıyor.

Firefox Quantum indir

Sekme sayısı çok olsa bile hızlı ve akıcı gezinme

Hangi tarayıcı olursa olsun, sekme sayısı ne kadar artarsa, kullanım o kadar yavaşlamaktadır. Ancak, yeni ve hızlı motoru sayesinde Mozilla bu konuda büyük bir iddiada bulunarak; sekme sayısı ne kadar çok olursa olsun fark etmez, hızlı bir şekilde sekme geçişleri yapılabilir. Eğer bu gerçekten mümkün olursa, gerçekten cezbedici yanı daha çok artacak.

Firefox Quantum, yeni gizli gezinme, izlenme koruması ve daha hızlı sayfa yüklemesi ile büyük ses getireceğe benziyor. Gizliden gizliden sizi izleyenlere karşı başarılı koruma ve engelleme sağlamaktadır.

Hız açısından yeni özelliklere göz attıktan sonra, ekstra sunulan araçlara da değinmek istiyorum. Firefox Quantum ile ekran görüntüleri doğrudan tarayıcıdan alarak paylaşabilirsiniz. Artık bilgisayarınıza ekstra program yüklemeniz gerekmeyecek.

Pocket özelliği ile, yazıları, videoları veya sayfaları tek bir tıklama ile kaydedebilir, daha sonra istediğiniz cihazdan bakmanızı sağlar.

Oyun ve VR özelliği ile yeni nesil oyunlar için geliştirilen WASM ve WebVR desteği sağlar. Bu sayede, ek bir şeyler kurmanıza gerek kalmaz.

Firefox Quantum tarayıcısının dikkat çeken özelliklerine değindik. Diğer özellikler zaten bildiğimiz şeyler. Bu yeni özellik ve geliştirmelere bakınca, Firefox Quantum, tarayıcı pazarında önemli bir yere oturacak diyebiliyoruz. Elbette, kullanıcılarının alışkanlıklarını değiştirmesine de bağlı olacaktır. Bu nedenle Firefox Quantum tarayıcısını indirip kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Firefox Quantum indir

Firefox Quantum tarayıcısının Türkçe dil desteğinin olduğunu söylemeye gerek yok ama söyledim işte. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan Firefox Quantum sürümü indirin. Ayrıca, Firefox Quantum tarayıcısını Android ve iOS cihazlarda eşleştirme yapabilirsiniz. Cihazlarınızda Google Play Store’da Firefox uygulamasını ziyaret edin.

Windows için Firefox Quantum indir (35 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir