Firefox Quantum tarayıcısına şans vermeniz gereken 6 sebep

2000’lerin ortalarında, Firefox, yavaş ve gecikmeli Internet Explorer için mükemmel bir alternatif olduğu için popüler bir tarayıcı olmuştu. Bununla birlikte, Firefox, Google Chrome’un 2008’de gelmesiyle birlikte kaybolmaya başladı. Chrome hız ve kullanım kolaylığı açısından neredeyse tüm web tarayıcı piyasasına el koydu. Ancak zamanla, Chrome’un aşırı bellek kullanımından dolayı kullanıcılar alternatif web tarayıcılar kullanmaya daha özen gösterdi.

Şimdi, Mozilla masaüstü web tarayıcısı olarak Firefox 57 yani Quantum ile geri dönüş yapıyor.

Yeni piyasaya sürülen Firefox Quantum tarayıcının Firefox’tan iki kat daha hızlı olduğu ve Google Chrome’dan %30 daha az bellek kullandığı iddia ediliyordu. Şimdi, görünüyor ki bu iddialar asılsız değil ve söyleneni yapıyor. Hızlı olmasının yanı sıra, Quantum tarayıcısı yeni özellikler ve tamamen elden geçirilmiş bir tasarım ile birlikte geldi.

Yeni sürüm şimdi Linux, Mac ve Windows sistemler için mevcuttur.

Firefox Quantum tarayıcısını kullanmanızın nedenleri hakkında konuşmak istiyorum. Alışkanlıklardan kurtulmak kolay değildir, ancak Firefox Quantum tarayıcısına bir şans verirseniz pişman etmeyecektir.

1. Yeni Arayüzü

Firefox Quantum‘un ilk göze çarpan değişikliği, gereksiz yığılmayı ortadan kaldıran yenilenmiş bir tasarım. Mozilla, Foton Dizaynı adı altında insanların web’de gezinme biçimini araştırdığını ve bu girdileri yeni tarayıcı görünümüne ilham olduğunu söylüyor.

Yeni kullanıcı arayüzü, mavi vurgular içeren beyaz bir arayüze sahiptir. Daha şık ve daha beyaz bir spor daha temiz bir görünüm sunuyor. Daha yüksek piksel yoğunluğuna sahip daha yüksek özellikli monitörlerde daha iyi çalışır.

2. Verimlilik Araçları

Yeni kullanıcı arayüzüne ek olarak, Firefox da işleri kolaylaştıran birkaç kullanışlı araç var. Birincisi tarayıcıdan bir ekran görüntüsü alabilme yeteneğidir. Yeni yerleşik ekran görüntüsü aracı tam bir web sayfasının ekran görüntüsünü veya yalnızca görünür içeriği almanızı sağlar. Ekran görüntüsü yakalamak için bir alanı manüel olarak seçmek için tıklayabilir ve sürükleyebilirsiniz.

Bu özelliğe, adres çubuğundaki üç nokta menüsü tıklanarak erişebilirsiniz. Ekran görüntüsünü aldıktan sonra, tarayıcı otomatik olarak yükler, böylece çevrimiçi paylaşmayı kolaylaştırır. İndirebilir veya panonuza kopyalayabilirsiniz.

Sırada, en çok ziyaret edilen sayfaların yanında öneriler de içeren Pocket entegrasyonu var. Web sayfalarını ve videoları tek bir yerde depolayabilirsiniz. Bu, kullanışlı bir tarama yaparken yanınızdaki makaleleri saklayabileceğiniz ve istediğiniz zaman kolayca erişebildiğiniz için kullanışlı olacaktır.

Bir başka güzel özellik, yer imleri, tarih, Pocket listesi, indirmeler, senkronize edilmiş sekmeler ve Firefox Ekran Görüntüleri ile çektiğiniz ekran görüntülerini içeren Kütüphane. Tüm bu şeylere tek bir tıklamayla erişebilirsiniz.

3. Önemli Ölçüde Hızlanma

Quantum’daki en büyük güncellemelerden biri de büyük hız yükseltmesidir. Yeni çok çekirdekli CSS motoru, sekme önceliği ve hataların ortadan kaldırılması, hızlı tarama yapmanın arkasındaki başlıca nedenlerden bazılarıdır.

Sonuç olarak, web sayfalarının daha hızlı oluşturulması, gelişmiş kaydırma hızı ve sekmeler arasında hızlı geçiş yapacaksınız.

Mozilla tarafından yayınlanan ve Firefox Quantum ile Google Chrome arasındaki sayfa yükleme sürelerini karşılaştıran videoyu izleyebilirsiniz.

4. Düşük Bellek Kullanımı

Firefox Quantum, Chrome’dan %30 daha az bellek kullandığını iddia ediyor. Modern çok çekirdekli sistemlerden yararlanmak için tasarlanan Stylo adlı yeni bir CSS motoru kullanıyor.

Modern çok çekirdekli CPU’lardan daha iyi yararlanmak için çoklu CPU çekirdeği boyunca paralel çalışabilir. Stylo, Quantum’un Açık Kaynak nitelikleri sayesinde küresel bir geliştiriciler topluluğunun yardımıyla geliştirildi.

Hatta Firefox’un bellek kullanımını sınırlamak için kullandığı işlem sayısını özelleştirebilirsiniz. Menü > Seçenekler’e gidin ve Genel sekmesinin Performans bölümüne ilerleyin. Bundan sonra, Önerilen performans ayarlarını kullan seçeneğinin işaretini kaldırın ve İçerik işlemi sınırı seçeneğini değiştirin.

Not: Daha fazla işlem kullanmak daha fazla performans sağlayabilir, ancak daha fazla bellek kullanır.

5. Özelleştirilebilir Seçenekler

Araç çubuğunu seçiminize göre özelleştirebilirsiniz. Sadece Menü’ye gidin ve Özelleştir’i tıklayın. Araç çubuğuna veya adres çubuğuna sürükleyip bırakabileceğiniz bir araç listesi göreceksiniz. Tarayıcı şimdi bir URL çubuğu ve ayrı bir arama çubuğu veya her ikisini de sahip olabilir.

Quantum ayrıca farklı temalar arasından seçim yapmanıza izin verir. Varsayılan, Açık ve Koyu’ya ek olarak, tarayıcı bir kaç tane daha temayı önermektedir. Son olarak, Temalar Eklentileri alarak bir dizi temadan seçim yapabilirsiniz.

6. Yeni Eklentiler

Firefox 57 veya Quantum, yalnızca WebExtensions API’sında tasarlanan uzantıları desteklemektedir. Bu, diğer API’ları kullanarak tasarlanan eski uzantıların artık uyumlu olmadığı anlamına gelir. Devre dışı bırakılan eklentiler artık eski uzantılar ekranının altında listelenmiştir.

Chrome uzantıları Firefox tarayıcısına yükleme

Firefox menüsüne gidin ve Eklentiler’i seçin. Bu, tarayıcıda kurulu olan tüm eklentileri listeleyen bir ekran açacaktır. Eski olanın yerine geçmek için kullanılabilen, devre dışı bırakılmış eklentileri görüntüleyecek bir Değişiklik Bul düğmesi vardır.

Yeni başlayanlar için alabilecekleri eklentilerin bazıları Pushbullet, LastPass, BlockAds ve Grammarly’dir.

Firefox Quantum bir şansı hak ediyor

Yeni Firefox Quantum tarayıcısı, sorunsuz bir şekilde dolaşmanıza yardımcı olan etkileyici bir arayüze sahiptir. Çok ihtiyaç duyulan hız artışı, yeni özelliklerin eklenmesi, eklentiler kesinlikle yeni Quantum tarayıcısını denemenizin bazı nedenleridir.

Firefox Quantum’u denediniz mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir