Firefox Send ile çevrimiçi özel şifreli dosya paylaşımı

Büyük boyutlu dosyaları göndermek daima bir sorundur. E-posta sunucusu eki boyutlarıyla ilgili kendi sınırlamalarına sahiptir ve bu nedenle büyük dosyalarımızı göndermek için bazı üçüncü taraf uygulamaları veya hizmetleri kullanmak zorundayız.

Mozilla, web üzerinden çok sayıda bulut barındırma ve dosya paylaşım servisleri ve uygulamaları bulundururken, listeye yeni bir tane ekliyor. Popüler web tarayıcı üreticisi Firefox son zamanlarda büyük dosyaları göndermeyi gerçekten kolaylaştıran yeni bir web sitesi ‘Send‘ başlattı. Bu, dosya paylaşım hizmetinin farklı bir türüdür, çünkü dosya Snapchat ve Instagram Hikayelerinden esinlendiğinde indirildikten sonra kaybolmaktadır. Bu, hizmetin özellikle iki kişi arasındaki hızlı dosya paylaşım hizmeti için tasarlandığı anlamına gelir; uzun vadeli bir depolama veya bulut barındırma amacı için değildir.

Firefox Send

Dosyalarınızın sonsuza dek çevrimiçi kalmamasını sağlamak için otomatik olarak sona eren güvenli, özel ve şifrelenmiş bir bağlantı yolu olan Firefox Send ile daha güvenli dosya gönderebilirsiniz.

Send‘, web sitesi şu an için test olarak başlatıldı ancak herkes için açık ve erişilebilir. Web sitesinin Mozilla tarafından tasarlandığı ve piyasaya sürülmesine rağmen, her popüler tarayıcıda çalışır. Böylece, Firefox Send şimdi büyük dosyalarınızı web tarayıcınızdan, kullandığınız tarayıcıdan bağımsız olarak paylaşmanıza izin verir.

Büyük dosyaları online olarak şifreleyin ve paylaşın

Web sitesine yani send.firefox.com adresine gidin ve paylaşmak istediğiniz dosyayı yükleyin. 1GB boyutuna kadar bir dosya yükleyebilirsiniz.

Firefox Send

Yüklendikten sonra, web sitesi size paylaşılabilir bir bağlantı verir. Bu bağlantıyı, dosyayı paylaşmak istediğiniz herkese gönderin. Bundan sonra dosya kaybolacağı için alıcının 24 saatten önce dosyaları indirdiğinden emin olun.

Firefox Send

Bununla birlikte, karşıdan yükleme bağlantısı kaybolur, ancak orijinal dosya zarar görmemektedir.

Mozilla’ya göre, Send web sitesi, resmi bir test pilot projesi olarak anılan evre 3’te başlatıldı. Dolayısıyla, şirketin resmi olarak hizmetin sunulması için ayarlandığı anlamına geliyor. Şimdilik, Test Pilot modunda başlatılan hizmet sayesinde kullanıcılar onlarla oynamakta ve düzeltilecek hatalar olup olmadığını görebilmektedir.

Dolayısıyla, paylaşılacak büyük boyutlu dosyalarınız varsa, send.firefox.com adresine gidin ve paylaşmaya başlayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir