Firefox’ta GIF’lerin yüklenmesi nasıl durdurulur?

Özellikle komedi anlamında tasarlanmış olan GIF’leri seviyoruz ve herkes yapmak istemektedir. Gif klavyesi gibi özel klavyeleri bu nedenle popülerdirler; böylece kolayca GIF’leri arayabilir ve paylaşabilirsiniz. Hem Facebook hem de Whatsapp GIF’leri destekliyor. Ne yazık ki, GIF’lerin aşırı kullanılması veya kötüye kullanılmasını engelleyen hiçbir şey yoktur. Birçok web sitesi GIF’leri gereksiz yere kullanıyor. GIF Blocker, GIF’lerin yüklenmesini durdurabilen bir Firefox eklentisidir.

GIF’lerin yüklenmesini engelleyin

Firefox tarayıcısına GIF Blocker yükleyin ve etkinleştirin. URL çubuğunun yanına bir düğme ekler. Firefox’ta GIF’lerin yüklenmesini durdurmak için tıklayın. Etkinleştirildiğinde, eklentinin simgesi maviye dönüşür.

Firefox üzerinde yaptığımız testlerde GIF Blocker gayet iyi iş görmektedir. Bunu size daha net göstermek için GIPHY gif sitesi üzerinde test ettik. Aşağıdaki resimde GIF Blocker eklentisini etkin halde değildir.

Aşağıdaki resimde de, GIF Blocker eklentisi etkinleştirilmiştir. Tüm GIF görüntüler gösterilmemektedir. Tabi ki, herhangi bir web sitesine giriş yaptığınızda GIF görüntülerin açılmasını istemiyorsanız bu eklenti faydalı olacaktır.

GIF engelleyiciyi araç çubuğu düğmesinden etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz, ancak etkinleştirme veya devre dışı bırakma GIF’leri yüklemeyecek veya kaldıracaktır. Eklentiyi devre dışı bırakırsanız, GIF’leri görüntülemek için geçerli sayfayı yenileyin. Eklentiyi etkinleştirirseniz, GIF’leri kaldırmak için sayfayı yeni bir sekmede açmanız gerekir.

Eklentinin sınırlamaları

GIF engelleyicisi, normalde GIF’leri göstermek için oluşturulmayan web sitelerinde çalışır. Reddit veya Imgur gibi belirli resim türlerini göstermek için yapılmış web sitelerinde çalışmaz. Eklentinin, dosya paylaşımı ve dosya görüntüleme web uygulamaları üzerinde hiç işe yaramayacağı olasıdır. GIF’leri yüklemek için tüm sayfayı yenilemeniz de talihsizdir. Bu, yalnızca sayfanın tekrar yüklenmesini beklemek zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor; ayrıca sayfadaki GIF’leri seçerek görüntüleyemiyorsunuz demektir.

Eklentinin, nadir durumlarda, GIF olmayan görüntüleri de engelleyeceğini gözlemledik. GIF uzantılı, statik olan resimlerden söz etmiyoruz. GIF engelleyicinin yanlışlıkla engellediği basit bir JPG dosyası hakkında konuşuyoruz. Eklenti çoğunlukla işe yarıyor, ancak üst üste biniyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir