Firefox’ta videoları VLC player ile açma eklentisi

Podcast’leri dinleyebilir ve VCD oynatıcıda YouTube videolarını izleyebilirsiniz. Yerel sürücünüzden içerik yürütmeye odaklanan çoğu medya oynatıcısının aksine, VLC player çevrimiçi içeriği de akışlandırabilir. Bir çevrimiçi akış veya çevrimiçi video için ortam yürütücüsü özelliklerde düşükse, VLC Player’da izlemek mantıklı bir alternatiftir. VLC oynatıcıya bir bağlantı eklemek biraz zaman alıyor. Ancak Open in VLC, Firefox’un VLC oynatıcıdaki çevrimiçi videoları izlemeyi kolaylaştıran bir Firefox eklentisidir. Bağlam, yani sağ tıklama menüsünden VLC oynatıcıdaki bağlantıları açmanızı sağlar. Söylemeye gerek yok, sisteminize VLC oynatıcısının kurulu olması gerekir. Eklenti herhangi bir içeriği sabit sürücünüze yüklemiyor.

İlk önce VLC yerel istemci yamasını yükleyin

Sağ tıklama menüsünden VLC oynatıcıdaki bağlantıları açmak için eklentiyi kullanabilmeniz için yerel istemcide açma seçeneğini yüklemeniz gerekir. Tarayıcıların yerel uygulamalarla iletişim kurmasına izin veren küçük bir açık kaynak düzeltme ekidir. Mac, Windows ve Linux için kullanılabilir. İndirin ve yükleme dosyasını çalıştırın.

Uygulamanız gereken adımlar;

1.İlk önce sisteminize uygun olan Native-Client yamasını yükleyin.

2.Sonra, İndirilen klasörü açın ve ardından “install.bat” dosyasına çift tıklayın. İlgilendiğiniz durumda içeriyi görmek için herhangi bir metin düzenleyicisiyle “install.bat” dosyasını açabilirsiniz.

Firefox'ta videoları VLC media player ile açma

3. Aşağıdaki gibi ekran çıktığında herhangi bir tuşa basın.

Firefox'ta videoları VLC media player ile açma

4. Artık tarayıcınızdaki eklenti, makinenizdeki yerli uygulamalara (diğer bir deyişle bir medya oynatıcı) tamamen bağlıdır.

Sonra Open In VLC eklentisini yükleyin

Firefox’a Open in VLC eklentisini yükleyin. Sağ tıklama menüsünden VLC oynatıcıdaki bağlantıları açmak için kullanmadan önce, sisteminizde VLC.exe dosyasını bulabileceğinden emin olun. Firefox’ta eklenti yöneticisini açın (Ctrl + Shift + A). Open in VLC > Seçenekler’e gidin ve ‘Enter Path to VLC’ alanında VLC.exe dosyasının yolunun doğru olduğundan emin olun.

Firefox'ta videoları VLC media player ile açma

Şimdi, canlı bir akışa veya video bağlantısına sağ tıklayın ve bağlam menüsünden ‘Open in VLC’ seçeneğini seçin.

Firefox'ta videoları VLC media player ile açma

VLC player, akışı yükleyecek ve çalmaya başlayacaktır.

Firefox'ta videoları VLC media player ile açma

Sınırlamaları

Open in VLC, tek bir video bağlantısı için harika ancak çalma listelerinde biraz karışık durumlar ortaya çıkıyor. YouTube videolarında ve oynatma listelerinde test ettik. Tek bir YouTube videosu, aksamadan VLC player’a gönderilir. Yine de bir çalma listesi gönderdiğinizde, yalnızca listedeki ilk video oynatılır. Birincisi bittiğinde listedeki bir sonraki videoyu otomatik olarak yürütmez.

Eklenti çoğu çevrimiçi içerikle çalışmalıdır, ancak Netflix veya Hulu’da duracaktır. Bu sitelerdeki içerik telif hakkı korumalıdır ve akışı ayıklamak için herhangi bir yol yoktur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir