Firefox ve Chrome tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

Daha önce, Windows bilgisayarda açık olan tüm sekmeleri Yer İşaretleri olarak nasıl kaydedileceğini gördük. Şimdi açık Sekmelerin tüm URL’lerini panoya nasıl kopyalayıp kaydedebileceğinizi görelim, böylece onları Not Defteri gibi yapıştırabilirsiniz. Chrome ve Firefox tarayıcısında bunu yapmanıza yardımcı olacak bir uzantıya bakacağız.

Çevrimiçi alışveriş yaptığınızı düşünün. Bir ürünü çok uygun fiyata satın almak istiyorsunuz. Ürünün fiyatını farklı web sitelerde karşılaştırmak gerekir. Farklı alışveriş sitelerinin ana sayfasını açın. Ancak, bunu yaparken tarayıcınızın hızını yavaşlatıyorsunuz. Bunu düzeltmek için tarayıcıyı kapatmanız ve yeni başlatmanız gerekmektedir, ancak daha önce açılan web sitelerinden herhangi birisini kaybedersiniz.

Chrome tarayıcısında tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

Bir Google Chrome kullanıcısı iseniz ve açılmış tüm sekmelerin URL’lerini panoya kopyalamak için bir uzantı arıyorsanız, bu iki uzantıyı deneyin.

1] Get opened tabs URLs

Bu uzantı, tasarlandığı gibi çalışır. Açılmış bir web sitesinin adresini anında bir panoya kopyalar. Sadece uzantıyı tarayıcıya ekleyin, uzantının simgesine basın ve ‘Copy to Clipboard‘ seçin.

Chrome tüm açık sekmelerin URL'lerini kopyalama
Chrome tarayıcısında tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

2] Copy All URLs

Bu uzantı da bu eksik özelliği tarayıcıya ekler. Yapıştır işlevini kullanarak birden fazla URL’yi kopyalamanıza ve açmanıza izin verir. Bu biçimler kullanılabilir: Metin, HTML, JSON ve özel biçim.

Chrome tüm açık sekmelerin URL'lerini kopyalama
Chrome tarayıcısında tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

Sizin kullandığını veya bildiğiniz uzantılar varsa yorumlarınızla paylaşın.

Firefox tarayıcısında tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

Tarayıcıların adres çubuğundaki adresleri manuel olarak kopyalamak oldukça zaman alıcı olabilir. Böylece, bir çözüm avı başlar. Bu amaçla düzinelerce uzantı bulunurken, Mozilla Firefox tarayıcısında basit bir ayarla, her sekmeyi açıp URL’leri bir metin belgesine kopyalayıp yapıştırmak zorunda kalmadan tüm açık sekmelerden bu konumu kopyalamanıza izin verilir.

1.Adım: Firefox tarayıcısını çalıştırın ve birkaç sekme açın. Şimdi, tüm URL’leri bir kerede kopyalamak için şunları yapın:

Firefox’un menüsünü genişletmek için üç çizgi simgesini tıklayın. Menü bölmesinde, ‘Seçenekler‘ seçin.

2.Adım: Ardından, ‘Genel‘ ayarını seçin ve ‘Başlangıç‘ bölümünün altında ‘Giriş Sayfası‘ olarak ne kullanıyorsanız aklınıza tutun veya bir yere not edin. Çünkü yapacağımız işlemde bu Giriş Sayfası değişecektir. Zaten daha önce Giriş Sayfası belirtmediyseniz boş olacaktır, herhangi bir şey yapmadan aşağıdaki adıma geçin.

Firefox tüm açık sekmelerin URL'lerini kopyalama
Firefox tarayıcısında tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

3.Adım:Geçerli sayfaları kullan” düğmesini tıklayın. Açılan sekmelerin tüm URL’leri “Ana Sayfa” alanına taşınır. Gerekirse hepsini Ctrl + A tuşlarını kısayol olarak seçip Ctrl + C ile kopyalayabilirsiniz.

Firefox tüm açık sekmelerin URL'lerini kopyalama
Firefox tarayıcısında tüm açık sekmelerin URL’lerini kopyalama

Evet yapacaklarınız bu kadar.

URL’leri “Giriş Sayfası” alanından kopyalamaya çalıştığınızda, URL’lerin ” | ” karakteriyle ayrıldığını farkedeceksiniz. Her biri ayrı bir satırda temiz bir URL listesi elde etmek için bu karakteri yeni bir satırla değiştirebilirsiniz. Bu hileyi mümkün kılmak için yapmanız gereken tek şey, kaçış sıralarını destekleyen sisteminizde Notepad ++ veya diğer herhangi bir editör uygulaması gibi uygulamaların kurulmasıdır.

Firefox eklentisi arıyorsanız, tüm açık sekmelerin URL’lerini varsayılan e-posta istemcisine göndermenizi sağlayan Send Tab URLs arayıp birine kolayca e-postayla gönderebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir