Floomby ile kolayca ekran görüntüsü alma ve düzenleme

Bu yazımda, özellikle web site editörlerinin ayrılmaz bir parçası olan ekran görüntüsü almaya değinmek istiyorum. Windows, bunun için yerel bir araç sunsa da, oldukça zor olduğunu ve gelişmiş seçeneklerin olmadığını söylemek isterim. Bu amaç için yardımcı olacak bir uygulamayı paylaşmak istiyorum. Floomby, ekran görüntüsü almak ve düzenlemek için harika bir programdır. Çok küçük bir programdır ancak çok sayıda özellik içeriyor.

Floomby, Windows bilgisayarınızda kolayca ekran görüntüsü almanın en iyi alternatif yollarından biridir. Windows, ekran görüntüleri almak için yerel bir yol (Win + PrintScreen) içeriyor olsa da, Floomby daha fazlasını yapmanıza izin verir. Ayrıca, bir ekran görüntüsü alma programında en sevdiğim özellik, alacağım ekran görüntüsünün ne kadar piksel olacağını göstermesidir. Floomby bunu sağlamaktadır ve bu sayede, ekran alanını ona göre seçebiliyorum. Floomby’nin tüm temel özelliklerine daha ayrıntılı bir şekilde göz atalım:

Bir ekran görüntüsü yakalamak için birden fazla yol sağlar

Floomby, ekranınızın bir ekran görüntüsünü almakta oldukça hızlı bir yol sağlar. Bir ekran görüntüsü yakalamak için birden fazla yöntem sunar. Farenizi kullanarak veya klavye kısayollarını tercih ediyorsanız Floomby yardımcı olacaktır. Ekranı yakalamanın en hızlı ve en kolay yolu, her iki fare düğmesini de tıklamak olacaktır. Alternatif olarak, klavye kısayollarını merak ediyorsanız, aşağıdaki kısayollar işinize yarayacaktır:

  • Ekran alanının ekran görüntüsünü alma: PrtScr
  • Aktif pencerenin ekran görüntüsünü alma: Alt+PrtScr
  • Ekranın tamamının ekran görüntüsünü alma: Shift+PrtScr

İşi bilen kullanıcılar, bu kısayolların zaten Windows kısayolları olduğunu fark etmiştir. Ancak, işini en önemli kısmı, ekran görüntüsünü aldıktan sonra ortaya çıkar. Windows sisteminde bunun için en fazla ekran görüntüsünü Paint veya Paint 3D’de düzenlemektir. Bu durumda uğraştırıcı bir iştir.

Dahası Floomby, bu önemli kısayolları kolayca tercihlerinize göre özelleştirme imkanı sağlar. Eğer buda yeterli değilse, program aynı zamanda hızlı başlatma rahatlığında bir ekran görüntüsü almanıza izin verir. Sistem tepsisi üzerindeki Floomby simgesine sağ tıklayarak, ekran görüntüsünü yakalama ve programın işleyişini kişiselleştirme seçenekleri sunar.

Ek açıklamalar ekleme ve daha fazlası

Bir ekran görüntüsü almanın en önemli nedeni, ekran görüntüsü üzerindeki işleyişin nasıl yapılacağını belirtmek için ek açıklamalar veya şekiller eklemektir. Bazı durumlarda basit bir ekran görüntüsü yeterli olabilir ancak, genellikle bir çeşit ek açıklama eklemek gereklidir. Neyse ki, Floomby dahili bir açıklama özelliği sunuyor. Bir ekran görüntüsü alırken basitçe “Ctrl” tuşunu basılı tutun ve düzenleyici ortaya çıkacaktır. İşleyişi belirtmeye yardımcı olacak oklar veya kutular eklemek için bu düzenleyiciyi kullanabilirsiniz.

Ayrıca, yazılımın ayarlarında, bir ekran görüntüsü aldığınızda düzenleme ekranını her açılır pencereye uyarlayabilirsiniz. Ekran görüntülerini yakından takip eden ve daha sonra açıklama için ayrı bir uygulama kullanan birisi için Floomby her şeyi oldukça basitleştiriyor.

Çoklu kayıt seçenekleri

Windows’ta yerel olarak bir ekran görüntüsü almanın en büyük sorunlarından biri, ekran görüntüsünün PNG formatında kaydedilmesidir. Floomby, kullanıcının PNG formatında veya JPEG formatında kaydetmesini kolaylıkla seçmesini sağlayarak bu sorunu çözer. Bunun yanı sıra, eğer ekran görüntüsü paylaşma durumunu düşünüyorsanız, Floomby kolayca paylaşmak için ekran görüntülerini sunucusuna doğrudan yükler. Oldukça uygun, değil mi?

Kullanım kolaylığı sağlar

Önceden, faydalı programlar vardı ancak, kullanıcı arayüzü pek uygun değildi. Floomby, her şeyi basitleştirdiği için böyle bir sorun yaşamazsınız. Programın arayüzü çok basittir ve tüm işlevlere kolayca erişmek ve programı en iyi şekilde kullanmanızı sağlar. Her açıdan bu programın kullanımı oldukça kolaydır.

Floomby, Windows 10, Windows 8, Windows 7, Vista ve XP sistemlerinde kullanılabilir. Tamamen ücretsiz bir programdır. Ayrıca, kullanımı zorlaştıracak ve sizi çileden çıkaracak herhangi bir reklam yoktur. Diğer ücretsiz programların aksine, Floomby herhangi bir kayıt gerektirmiyor. Basit kullanım içindir ve gerçekten günlük kullanım verimliliğini artırır.

Kolayca ekran görüntüleri alma

Floomby sayesinde bir Windows PC’de ekran görüntüsü alma işlemi gerçekten çok kolay olacak. Buna alıştıktan sonra, önceki ekran görüntüsü alma alışkanlıklarınıza geri dönmeyeceksiniz. Floomby ile ilgili en iyi şey çok küçük dosya boyutuna sahip olmasıdır.

Evet, şimdi kendiniz deneyin ve yorumlarınızla bize katılın!

Floomby indir

Floomby ücretsiz ekran görüntüsü alma programı Windows PC sistemler için yükleyici olarak ve Chrome uzantısı olarak mevcuttur. Hangisi kullanımınız açısından kolayca onu tercih edebilirsiniz.

Windows PC için Floomby indir (2 MB)

Chrome için Floomby indir (Chrome Web Mağazası)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir