Fotoğrafçılıkta “Orta Format” nedir?

Dijital fotoğrafçılığın yükselişinden önce, işler çok daha az standart hale gelmişti. Bir çok farklı üreticinin kameraları ile çekebileceğiniz farklı boyutlarda sayısız film vardı.

Akıllı telefonların dışında bugünlerde üç ana kamera üreticisi (Canon, Nikon ve Sony) ve iki temel kamera boyutu var: APS-C kırpma sensörleri ve tam çerçeve sensörleri. Orta format gibi diğer eski varyasyonlar, uzman kullanımları olan kenar boşluklarına geri çekildi. Ama ne yapıyorlar?

Orta Format Fotoğrafçılık Nedir?

Orta format fotoğrafçılık geleneksel olarak 120 film boyutunu kullanır. Modern dijital fotoğrafçılığın temelini oluşturan 35mm film boyutundan belirgin bir şekilde daha büyüktür. Benzer şekilde, orta format dijital fotoğrafçılık 35mm’lik tam çerçeve standardından daha büyük bir algılayıcı kullanır.

Tam çerçeve sensörü, 35mm filmin (36mm x 24mm) tek bir karesine oranla kabaca aynı boyuttadır ve eski objektifler genellikle yeni kameralar üzerinde çalışılabilir.

Orta format fotoğrafçılıkta daha fazla çeşitlilik var. Kullanılan 120 boyutlu film 60mm genişliğindeydi, ancak pozlamalar 1:1 (kabaca 60mm x 60mm pozlama için) veya 1.2:1 (kabaca 60mm x 72mm pozlama için) gibi çeşitli farklı en-boy oranlarıyla çekilebilir. Dijital ortam formatı ile hala aynı varyasyonlardan bazıları var. 54mm x 44mm veya 44mm x33 mm gibi boyutlardaki sensörleri alabilirsiniz.

Fotoğrafçılıkta Orta Format nedir

PhaseOne XF gibi bazı özel dijital orta format kameralar bulunmakla birlikte, orta format film kameralarının nasıl tasarlandığından dolayı, bir dijital fotoğraf makinesine “digital back” ile kolayca dönüştürebilirsiniz. Bu, sadece film tutucusunun geleneksel olarak gittiği yere yerleştirilen dijital bir sensör. 70’li yıllardan Apollo misyonlarında kullanılana benzer şekilde bir Hasselblad alabilir ve modern bir dijital fotoğraf makinesine dönüştürebilirsiniz.

Orta Format Kameranın Avantajı Nedir?

Film veya dijital olmasına rağmen orta format kameralar 35mm kameralara göre büyük bir avantaja sahiptir: görüntü kalitesi.

Sensör çok büyük olduğundan, üreticiler tam çerçeve kamera olacağından, herhangi küçük sensör üzerinde photosites yapmadan daha fazla megapiksel (bazı durumlarda 100MP’ye kadar!) ekleyebilir.. Daha büyük fotositler kullanabilir ve daha yüksek çözünürlüklü bir görüntüye sahip olabilirler. Örneğin, 50MP Haselblad sensör, Canon 5DS’de bulunan 50MP’lik bir tam çerçeve sensöründen yaklaşık %70 daha büyüktür. Orta format bir kamerayla temelde daha büyük, daha iyi fotoğraflar elde edersiniz.

Fotoğrafçılıkta Orta Format nedir

Orta format bir kameradaki görüntüler, tam çerçeve veya kırpma sensörlü kameradan farklı olarak, biraz farklı görünüyor. Bu, esas olarak, bir DSLR’nin aynı uzunlukta lens üzerinde elde edeceği daha geniş bir görüş alanına sahip olmasıyla ilgilidir. Geniş açı merceklerin görüş alanına sahipken, uzun bir mercekten (sığ derinlik derinliği, arka plan sıkıştırma, minimum distorsiyon) yararlanabilirsiniz. Yukarıdaki fotoğraftaki alan derinliğinin geniş açılı olmasına rağmen ne kadar sığ olduğunu görün. Böyle bir fotoğraf bir DSLR’de imkansızdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir