GIMP kullanarak fotoğraflara rötuş yapma ve güzelleştirme

Akıllı telefonların kamera özelliklerinin artması ile fotoğraf çekmek daha büyük bir önem kazanmaktadır. Her anımızı ölümsüzleştirmek ve sevdiklerimle paylaşmak için fotoğraf çekmek büyük bir keyif olmaktadır. Ancak, onları paylaşmadan önce fotoğraftaki kusurları düzenlemek istemez misiniz?

GIMP ile fotoğrafları güzelleştirme

GIMP, Photoshop gibi ücretli yazılımlarla rekabet edebilecek kadar güçlü olan ücretsiz bir fotoğraf editörüdür ve kullanımı şaşırtıcı derecede kolaydır. Fotoğraf mükemmelleştirici araçların dizisi, Facebook’ta paylaşmadan önce renkleri düzeltme, tonları düzeltme ve lekeleri silmeyi kolaylaştırır.

GIMP, TIFF, JPG, GIF, PNG ve PSD dahil tüm en popüler resim biçimlerini destekler; böylece fotoğraflarınızı açabilir ve hemen düzenlemeye başlayabilirsiniz.

İncelemek ve indirmek için: GIMP


1. Düz fotoğraflar parlasın

Sıradan kapakları GIMP ile özel bir şeye dönüştürmek için yalnızca birkaç küçük değişiklik gerekir. Bunun için en kullanışlı araçlardan biri Eğriler’dir (Renkler > Eğriler) ve düz görünen görüntüleri artırmanın mükemmel bir yoludur.

GIMP kullanarak fotoğraflara rötuş yapma ve güzelleştirme

GIMP’in Curves penceresinin sol tarafı resimlerinizdeki gölge tonlarını kontrol eder ve sağ taraf vurguları kontrol eder. Köşegen çizgiyi nazik bir ‘S’ şekline getirdiğinizde, görüntünüzdeki kontrast artar, ince veya dramatik şekilde istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

2. Renk atmalarını kaldırın

Hızlı fotoğraf düzenleme için bir diğer son derece kullanışlı araç GIMP’in ‘Beyaz Dengesi’ ayarıdır. Çoğu modern kompakt fotoğraf makinesi, farklı ışık koşullarına göre ayar yapmakla iyi çalışır, ancak telefon kameraları için de aynı şey geçerli değildir. Lokantalarda ve barlarda sıcak iç mekan aydınlatması, garip görünümlü sarı bir döküm ile sonuçlanır. Bunu düzeltmenin birkaç yolu vardır.

GIMP kullanarak fotoğraflara rötuş yapma ve güzelleştirme

‘Renkler> Otomatik> Beyaz Dengesi’ seçeneğini seçin ve GIMP renk sıcaklıklarını ölçmeye ve buna göre telafi etmeye çalışacaktır. Bu genellikle iyi bir sonuçtur ancak tonları manüel olarak düzeltmek istiyorsanız ‘Renkler> Düzeyler’i seçin ve kırmızı, yeşil ve mavi renk düzeylerini kendiniz ayarlayın.

3. Lekeleri, kusurları temizleyin

Arka planda bir lamba veya kamera lensindeki bir leke görüntüyü etkilemektedir. GIMP’in Kopyalama (veya Klon) aracı, boyamak için uygun bir yoldur. [Ctrl] tuşuna basılı tutun ve lekeyi kapatmak istediğiniz renkten bir numune almak için yakındaki bir alanı tıklayın, ardından lekenin üzerini boyamak için tıklayın ve sürükleyin. Bu aynı zamanda küçük lekeler için de geçerlidir. Ayrıca açık renkte bir yerdeki siyah lekeleri temizlemek için Temizleme / yakma aracını da kullanabilirsiniz.

GIMP kullanarak fotoğraflara rötuş yapma ve güzelleştirme

GIMP’in otomatik seçenekleri, kırmızı gözün düzeltilmesini, kompozisyonu iyileştirmek için resimlerinizi kırpmanızı, tercih edilen sosyal medya platformunuza yüklenemeyecek kadar büyük olduklarında bunları yeniden boyutlandırmanızı ve bunları daha uygun bir biçimde dışa aktarmanızı kolaylaştırır.

4. Dışa aktarma ve paylaşma

Resimleriniz mükemmel görününce ‘Dosya> Dışa Aktar’ı seçin ve düzenlenen resim için bir ad, biçim ve yer seçin. Orijinal fotoğrafınız, GIMP’e bunu yapmasını açıkça belirtmedikçe değiştirilmeyecek veya üzerine yazılmayacaktır.

GIMP kullanarak fotoğraflara rötuş yapma ve güzelleştirme

Düzenlediğiniz ve güzelleştirme yaptığınız fotoğrafları Faceboo, Instagram veya diğer sosyal ağlarda paylaşın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir