GIMP’de Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?

GIMP, görüntüleri ve fotoğrafları düzenlemek için kullanabileceğiniz ücretsiz ve Türkçe en iyi fotoğraf editörüdür. En iyi kalitede uzantıları içeren ücretsiz fotoğraf düzenleyicisini genişletmek de mümkündür. Bu yazımızda GIMP programında kullanabileceğiniz Photoshop eklentilerini nasıl kullanacağımızı göreceğiz.

GIMP’de Photoshop eklentileri kullanma

Açık kaynaklı fotoğraf editörü GIMP, Adobe Photoshop’a en iyi ücretsiz alternatiftir. Resimlerinize hızlı bir şekilde destek vermek için tek tıklamayla araçlar ve filtreler sunarken, seviyeleri, eğrileri, doygunluğu ve çok daha fazlasını manuel olarak tam kontrol edebilmenizi sağlayan gelişmiş ayarlar sunar.

GIMP, aynı zamanda kullanıcı tarafından oluşturulan mükemmel bir dizi uzantıya sahiptir ancak orijinal Adobe Photoshop için tasarlanmış eklentileri kurarak daha da güçlü yapabilirsiniz.

8BF, 8BA, 8BI ve 8LY dahil olmak üzere çeşitli Photoshop eklenti biçimleri vardır, bunların hepsi GIMP’de iyi çalışmalıdır. Bununla birlikte, Photoshop Actions (ATN dosyaları), esasen bir dizi işlemi otomatik olarak yapan makrolardır ve bu nedenle uyumlu değildir.

1. Eklentileri almak için GIMP’i hazırlayın

GIMP programınız yoksa, en son sürümü indirin ve yükleyin, ardından AKVIS tarafından sunulan GIMP için Photoshop eklentisini indirin. ZIP arşivini C:\Program Files\GIMP 2\lib\gimp\2.0\plug-ins konumuna ayıklayın.

GIMP Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?
Photoshop eklentisini GIMP eklentiler konumuna kopyalama.

GIMP programını açın ve ‘Süzgeçler’ seçeneğini tıklayın. Menünün alt kısmında Photoshop Plug-in Settings adlı bir seçenek göreceksiniz.

GIMP Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?
GIMP üzerinde Photoshop eklenti ayarları seçeneğini bulma.

Doğru yüklendiğini doğruladıktan sonra, GIMP’yi kapatın. (Eğer bu eklenti seçeneğini göremediyseniz indirdiğiniz zip dosyası içerisindeki pspi ve what is and how dosyalarını elle yukarıdaki konuma taşıyın)

2. Bir Photoshop eklentisi seçin

Şimdi bir Photoshop eklentisine ihtiyacınız var, buradan AKVIS Charcoal seçtik. Tüm eklentiler, GIMP ile çalışmaz, bu nedenle biraz deneme yapmanız gerekebilir.

GIMP Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?
GIMP için eklenti kurulumu ve kurulum konumunu belirleme.

Bir eklenti indirdiğinizde EXE dosyasını çalıştırın, yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi, masaüstünüzdeki eklentiler adlı bir klasör gibi uygun bir yere kaydedin. Bağımsız veya eklenti seçeneklerinden birine sahipseniz, ikinci seçenek veya eklenti seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

3. GIMP’in Photoshop eklentisini bulmasına yardımcı olun

GIMP programını başlatın, daha sonra ‘Süzgeçler> Photoshop Plug-in Settings’ seçeneğine gidin ve görüntülenen pop-up pencerede beyaz sayfa simgesini tıklayın.

GIMP Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?
GIMP üzerinde Photoshop eklenti konumlarını belirtme.

Ardından sağdaki klasör simgesini tıklayın ve Photoshop eklentinizi kaydettiğiniz dizini seçin. Photoshop Eklentisi penceresindeki kırmızı düğme yeşil renk alacaktır. OK düğmesine tıklayın ve GIMP’i kapatın.

4. GIMP’de Photoshop eklentisini kullanın

GIMP’i yeniden başlattığınızda, seçtiğiniz klasördeki eklentileri arayacaktır. Denemek üzere bir fotoğraf açın, Süzgeçler seçeneğine tıklayın ve alt kısımlarda AKVIS seçeneğini göreceksiniz.

GIMP Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?
Photoshop eklentileri tamamlandıktan sonra GIMP üzerinde görüntüleme.

Her şey plana göre gitmişse, yeni yüklenen eklentiyi Photoshop’ta olduğu gibi kullanabileceksiniz.

GIMP Photoshop eklentileri nasıl kullanılır?
GIMP için Photoshop eklentisi ile fotoğrafları düzenleme.

Çakışmaları önlemek için, aynı anda yalnızca bir Photoshop eklentisi GIMP’ye yüklemenizi öneririz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir