Google Chrome İndir

Google’ın binlerce ücretsiz uzantıya sahip olan web tarayıcısı en çok kullanılan ve en hızlı tarayıcılardan biridir. Web’de sörf yapmak için kullanabileceğiniz pek çok tarayıcı bulunurken, çevrimiçi vakit geçirenler sık sık Google Chrome‘u seçer.

Chrome, daha fazla içeriğe erişmek ve sık kullanılan uygulamalara daha kolay erişmenize yardımcı olmak için Gmail hesabınızı tarayıcıyla bağlamayı ve Gmail hesabıyla birlikte YouTube, Web Yönetici Araçları, Google Anaylitcs, Google Adsense bağlamayı sağlayan entegrasyon özellikleriyle birlikte gelir.

Google Chrome

“Chrome” kolay yüklenebilen en hızlı web tarayıcılarından biridir. Hangi içeriği aramak istediğinizi belirlemek için Google algoritmaları kullanan öngörülü aramalarda bulunur. Arama kutusuna tek bir harf girdiğinizde, bu harfle başlayan en yaygın aramaları gösterir. Daha fazla harf veya kelime girerken, size önerilen aramaların bir listesini verir. Oturum açtığınızda ve Chrome’u birden çok kez kullandıysanız, tarayıcı geçmişte ne aradığınızı öğrenir ve daha sonra ihtiyacınız olan içeriği tahmin etmek için bu bilgileri kullanır.

Bu web tarayıcı aynı zamanda senkronize arama da yapmaktadır. Diğer cihazlardan Google hesabınıza giriş yaparak, Chrome tarayıcıdan yapılan önceki aramaları takip eder. Bu, iki veya daha fazla cihazdan gelen siteleri kontrol etmeyi kolaylaştırır. Chrome yalnızca belirli bir işletim sistemi türü ile çalışan diğer tarayıcıların aksine, Android, Apple sistemleri ile de çalışır.

Temiz arayüz ve kolay kullanım sağlar

“Google Chrome”, herkesin rahatlıkla kullanabileceği temiz ve basit bir arayüze sahiptir. Sayfanın üst kısmında uzun bir arama kutusu, yüklenen eklentilerin simgeleri, ana sayfa, sayfa yenileme, ileri ve geri gitme, yer işaretleri çubuğu yer almaktadır. Ziyaret etmek istediğiniz siteyi arama kutusuna yazarak bulabilirsiniz. Ayrıca bir arama terimi girebilir ve Google’ın sizin için bir arama yapmasına izin verebilirsiniz. Bu çubuk, ziyaret ettiğiniz siteleri de takip eder ve favori sitelerinizden bazılarını hızlı bir şekilde görüntülemenizi sağlar.

Favori sayfalarınızı tek bir düğmeyi tıklayarak işaretleyebilirsiniz. Chrome, arama ve adres çubuğunun sonunda bir yıldız simgesi gözükmektedir. Bu yıldız simgesine tıklayarak o anki arama kutusu alanında yer alan web siteyi ve sayfayı yer işareti olarak ekler. Yer işareti olarak eklediğiniz tüm siteler arama çubuğunun altına oturur. Daha fazla yer işareti eklemek isterseniz, o işaretli sayfaların tümünü görüntülemek için sayfanın sağındaki ok düğmesini tıklayabilirsiniz.

Hızlı başlangıç sayfası sayesinde yer işaretli çubuğunu kullanmanız bile gerekmez. Ancak herhangi bir web sayfası içerisindeyken diğer sitelere hızlı erişim sağlamak veya çok fazla sık kullanılan sayfalar eklemek istiyorsanız elbette yer işaretli çubuğu çok yardımcı olmaktadır.

Başlangıç sayfası, Chrome’u ilk başlattığınızda açılan sayfadır. İçeriği Google’ı yüklemeden önce aramanıza olanak tanıyan bir arama çubuğu içerir. Bu başlangıç sayfası, en sık ziyaret ettiğiniz sitelerin kısa bir listesine de sahiptir. Her sayfanın alt kısmında adı, üstte ise sayfanın bir görüntüsü bulunur. Herhangi bir resmi tıklamak otomatik olarak o sayfayı yükleyecektir.

Gizli mod ile anonim arama ve sörf yapın

Chrome diğer bir çok tarayıcıda olduğu gibi gizli mod desteği vardır. Gizli moddayken, tam bir anonimlikle arama yapabilir ve sörf yapabilirsiniz. Diğer tarayıcılar tüm aramaları kaydeder ve aranan sayfaları geçmişte görüntüler. Sörfünüzü gizli tutmak istiyorsanız, her sayfayı manuel olarak silmeniz gerekir. Chrome, paylaşılan bilgisayarlarda kullanmak için mükemmel bir gizli moda sahiptir. Geçmişinizde görüntülediğiniz herhangi bir sayfayı günlüğe kaydetmez ve tarayıcınızı kapattığınızda veya hesabınızdan çıkış yaptığınızda görüntüleme geçmişinizi temizler.

Yalnız şunu asla unutmayalım ki, sadece kullandığınız bilgisayar üzerinde gizlilik sağlar. Yani anlayacağınız gizli modda yaptığınız aramalar sadece kullandığınız bilgisayarda gözükmez. O da zaten kayıt yapmadığı için gözükmez. Ama hangi siteyi ziyaret ediyorsanız veya internet üzerinde her ne yapıyorsanız internet sağlayıcınız tarafından takip edilmektedir. Bu nedenle gizli mod diye yasal olmayan işlemlere karışmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu konuda çok büyük hatalar yapılmaktadır, bizden uyarması.

Chrome tarayıcı ayarlarını sıfırlama

Google Chrome, gmail hesabınızla senkronizasyon sağlayarak bir çok farklı cihaz üzerinde tüm yer imlerinize erişim sağlayabilirsiniz. Kullanım kolaylığı açısından bir çok ayarlamalar yaparak işlevselliğini artırabilirsiniz. Ancak internet ortamından sürekli olarak tarayıcı ayarlarını değiştiren araç çubukları, arama motorları, eklentiler gibi pek çok zararlı yazılım yüklenmektedir. Varsayılan olarak kullanılan arama motorunu veya ana sayfayı değiştirmektedir. Hatta o kadar iğrenç yazılımlar var ki bilgisayardan kaldırsanız bile tarayıcıdan kaldırılmamaktadır.

Bu nedenle Google tarayıcı ayarlarını sıfırlamayı sağlayan bir özelli eklemiştir. Tabi bununla birlikte yaptığınız ayarlamalar da sıfırlanmaktadır. Ayarlar > Gelişmiş ayarlar > Ayarları sıfırlayın düğmesine tıklayarak bu zararlı yazılımları tarayıcıdan temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra Chrome tarayıcı temizleme aracı da mevcuttur. Bu ücretsiz aracıda ekleyebilirsiniz.

Google Chrome indir

Google Chrome web tarayıcısı Windows, Mac OS X, Android, iOS sistemlerde çalışmaktadır. Bunun için ayrı yüklemeler aşağıda mevcuttur. Aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Android için Google Chrome indir — iOS için Google Chrome indir

Windows 10/8.1/8/7 32-bit için Google Chrome indir

Windows 10/8.1/8/7 64-bit için Google Chrome indir

Mac OS X 10.9 veya sonrası için Google Chrome indir

Linux (Debian/Ubuntu) için Google Chrome indir

Linux (Fedora/openSUSE) için Google Chrome indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir