Google Chrome sertifika görüntülemeyi nasıl etkinleştirebilirim?

Google, Google Chrome‘daki sertifikaları site özellikleri menüsünden Geliştirici Araçları’na görüntüleme seçeneğini değiştirdi. Chrome’da bir sitenin sertifikasını görüntülemek için daha önce yapmanız gereken tek şey tarayıcıdaki site simgesini tıklamak ve sertifikayı tarayıcıda görüntülemek için ayrıntıları seçmekti.

Değişiklik tamamlandıktan sonra, kullanıcıların Geliştirici Araçlarını açması, arayüzde Güvenlik’i seçmesi ve içindeki “sertifika görüntüle” düğmesini tıklaması gerekiyor.

Özellikle sertifikaları düzenli olarak doğrulamak gerekiyorsa, biraz can sıkıcı durum olduğunu söylemek gerekir.

Google bu konuda fikrini değiştirmiş gibi gözüküyor. şirket sertifika ayrıntılarını doğrudan sayfa bilgi panelinde görüntüleme seçeneğini geri yüklememiş olsa da, Chrome’a, sayfa bilgi paneline benzer bir seçenek ekleyen yeni bir bayrak ekledi.

Yeni deneme amaçlı bayrağı yakınlarda piyasaya sürülen Google tarafından Chrome 60‘a eklendi.

Chrome’da sertifikayı gösterme seçeneğini etkinleştirme

Özellik şuan pasif durumdadır ve kullanılabilir olması için manuel olarak etkinleştirmek gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları uygulayın;

  1. Henüz yapmadıysanız Chrome tarayıcısını açın.
  2. Tarayıcının adres çubuğuna chrome://flags/#show-cert-link kopyalayın ve arama yapar gibi Enter tuşuna basın.
  3. Show certificate link” ile ilişkilendirilen Etkinleştir seçeneğine tıklayın.
  4. Chrome web tarayıcısını yeniden başlatın.

Google Chrome sertifikaları göstermeyi etkinleştirme

Yeniden başlattıktan sonra Sayfa Bilgileri panelini açmak için Güvenli seçeneğine tıklayın, HTTPS kullanan siteleri açtığınızda Sertifikanın yeni bir girdi olduğunu göreceksiniz.

Google Chrome sertifikaları göstermeyi etkinleştirme

Chrome sertifikanın geçerli olup olmadığını vurgular. Bununla birlikte, sitenin sertifikasıyla ilgili ayrıntılı bilgileri listeleyen sertifika penceresini açmak için Geçerli bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Google Chrome sertifikaları göstermeyi etkinleştirme

Google’ın sertifika bilgilerini doğrudan Chrome tarayıcısında görüntüleme seçeneğini neden kaldırdığını pek anlayamadık. Şirket düzenli kullanıcılardan bilgi gizlemek, Geliştirici ve teknoloji anlayışlı kullanıcılara münhasır yapmaya karar vermiş sanki. Neyse ki görüntüleme seçeneğini etkinleştirmek için umarız yardımcı olmuşuzdur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir