Google Chrome Site izolasyon modu nasıl etkinleştirilir?

Strict site isolation-Katı site izolasyonu, işlemlerin bir sitedeki sayfalarla sınırlı olmasını sağlayan Google Chrome web tarayıcısının yeni deneysel bir özelliğidir. Bu özellik, istikrar ve güvenliği arttırmak için geliştirilmiştir.

Süreçler, Chrome’un varsayılan çok işlemli sisteminde hala paylaşılabilir. Tek bir sekmede birkaç farklı web sayfası açarsanız, bunlar tek bir işlemle açılabilir. Aynı, iframe’leri kullanan katıştırılmış web sayfaları için de geçerlidir. Her ikisi de potansiyel olarak ilgisiz sitelerin tek bir işlemi paylaştığı anlamına gelir.

Strict site isolation modu

Google, şirketin geçen gün yayınladığı Chrome 63’te Katı site izolasyon modunu kullanıma sundu. Bu özellik varsayılan olarak devre dışı olmasına karşın deneysel bir özellik olarak kullanılabilir. Bu özelliğin açıklamasını da şöyle yapıyor;

“Her oluşturucu işleminin en fazla bir siteden gelen sayfaları içerdiğini garanti eden yüksek deneysel güvenlik modu. Bu modda, iframe alanı çapraz olduğunda, işlem dışı iframe kullanılacaktır. Mac, Windows, Linux, Chrome OS, Android”

Bu özellik etkinleştirilirse, Chrome’un kullanıcı tarafından ziyaret edilen herhangi bir alan için yeni işlemler oluşturuyor.

Bu istikrar ve güvenliği daha da arttırır, ancak ek bellek gereksinimlerine neden oluyor. Tarayıcının nasıl kullanıldığına bağlı olarak, Chrome tarafından daha fazla işlem oluşturulacağı için Sıkı site izolasyonu etkinleştirildiğinde bellek kullanımı %20 veya daha fazla artabilir.

Strict site isolation modu nasıl etkinleştirilir?

Bu şu anda deneysel bir özellik olarak mevcuttur. Windows, Mac ve Linux masaüstü sistemlerin yanı sıra ChromeOS ve Android gibi sistemler içinde kullanılabilir.

1. Adım: Chrome’un adres çubuğuna chrome://flags/#enable-site-per-process girin.

2. Adım: Durumunu değiştirmek için “Etkinleştir” düğmesini tıklayın.

3. Adım: Değişikliklerin uygulanması için Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Eğer, sonuçlardan memnun kalmazsanız, aynı adrese giderek Devre dışı bırak düğmesine tıklayarak, bu özelliği kapatabilirsiniz.

Chrome tarayıcısı zaten çok miktarda bellek kullanıyor, ancak bilgisayarınızda yeterli RAM varsa, istikrarı ve güvenliği sağlamak için bu özelliği etkinleştirmek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızın RAM’i yeterli değilse, bu deneysel özellikleri çalıştırmanızı tavsiye etmiyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir