Google Hesabı için 2 Adımlı Kimlik Doğrulamasını Açma (Resimli Anlatım)

İki Adımlı Kimlik Doğrulama (2FA), yetkisiz erişime veya giriş yapmak için çevrimiçi hesaplara eklenen ek bir güvenlik katmanıdır. Burada yer alan 2 ‘faktörler’ hesabınızın şifresi ve kimlik doğrulama için gerçek zamanlı olarak kullanıcıya gönderilen geçici koddur.

İki faktörlü kimlik doğrulaması yapmanın amacı, yalnızca kullanıcının erişebileceği bir bilgi ile giriş veya işlemin kimliğini doğrulamaktır. Sistem oturum açma girişimi tespit ettiğinde, ‘faktörler’ son olarak erişim izni verme sağlayacak şekilde programlanır.

Siber suç, veri hırsızlığı, hack saldırısı ve benzeri çevrimiçi dolandırıcılık olayları, çevrimiçi güvenlik konusunda insanları daha bilinçli hale getirdi. Sadece online bankacılık ve diğer finans ile ilgili hesaplar için değil, ayrıca diğer genel hesaplar içinde iki faktörlü kimlik doğrulaması kurmak önemlidir. Yetkisiz erişimlere karşı daha iyi korumak sağlamak için yardımcı olacaktır.

Google hesabı için 2 adımlı kimlik doğrulamasını açma

Google hesabınız için İki Adımlı Kimlik Doğrulama özelliğini nasıl yapacağınızı anlatıyoruz. Aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Adım: Google Hesabım sayfasına gidin. Bu sayfada, Google hesap ayarlarınız ve yetkili uygulamalarınız hakkında genel bir bakış sunulmaktadır. Kişisel bilgilerinizi, alternatif iletişim numaralarınızı düzenleyebilir ve burada birincil iletişim numaranızı ekleyebilirsiniz.

2. Adım: Bu sayfadaki “Oturum açma ve güvenlik” bölümünün yanında bulunan ok simgesine tıklayın. Açılan sayfayı aşağı kaydırın ve Google’da oturum açma alanına gidin. Şifre ve oturum açma yöntemi altından 2 Adımlı Doğrulama seçeneğine tıklayın.

3. Adım: 2 Adımlı Kimlik Doğrulama kurulum adımına başlayacağınız sayfa açılacaktır. Başlayın düğmesine tıklayın.

4. Adım: Google, hesabınızdan çıkış yapıp tekrar giriş yapmak isteyecek. Şifrenizi girip İleri düğmesine tıklayın.

5. Adım: Telefonunuzu ayarlamanız istenir. Kullanmak istediğiniz telefon numarasını belirledikten sonra, kodu almak için kısa mesaj veya telefonla aranma seçeneğini seçin ve Sonraki düğmesine tıklayın.

6. Adım: Biz kısa mesajla kodu almak istedik. Gelen kodu girdikten sonra Sonraki düğmesine tıklayın.

7. Adım: İşe yaradığını söyleyecektir. Şimdi 2 Adımlı Doğrulamayı açmak için düğmesine tıklayın.

Evet, artık 2 adımlı doğrulama açılmış durumdadır. Ayrıca başka bir ikinci adım oluşturmak isteyebilirsiniz. Bu size kalmış.

Google hesabı için 2 adımlı kimlik doğrulama yazımız işinize yaradı mı?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir