Google Maps Go’yu Google Haritalar’a hafif bir alternatif olarak kullanın

Google Maps Go, Google Haritalar uygulamasının Lite sürümüdür. Düşük teknolojili Android cihazlar için optimize edilen ve daha az kaynak kullanan harita uygulamasıdır. Bu uygulamayı yükleyebilmeniz için Android Go kullanmaları gerekir. Normal Android sistem kullanıyorsanız Google Play Store üzerinden yüklemek istediğiniz zaman, cihazınız ile uyumlu olmadığı uyarısını alırsınız. Ancak, Google Maps Go APK dosyasını indirebilir ve öyle kullanabilirsiniz.

Google bir süre önce Android Go’yu tanıttı. Android Go, özellikle düşük teknolojili cihazlar ve altyapılar için tasarlanmış Android’in optimize edilmiş bir sürümüdür. Bu “lite” sürümlerinde olduğu gibi, bunlar her yerde mevcut değildir. Erişimi sınırlandırmanın başlıca nedeni basit: Google ve diğer şirketler, kullanıcıların ana uygulamaları kullanmasını istiyor.

Bununla birlikte, lite uygulamalarının tam uygulamalara göre birkaç avantajı vardır. Pil tüketimi daha az olmaktadır, ağ tüketimi ve işletim sürelerinin çalıştırılmasında kullanışlı olan birçok sistem kaynağını kullanmazlar.

Google Maps Go

Google, Android Go için hizmetlerinin Go özellikli birkaç sürümünü başlattı. Google Maps Go, şuan Google Play Store üzerine başlattığı son uygulamalardan biridir. Google Play’de listelenmiş olsa da, bir Android Go cihazı kullanılmadıkça indirilip yüklenmeye uygun değildir.

Google Maps Go’yu doğrudan normal Android cihazlara yükleyemezsiniz, ancak Progressive Web App’ten yine de erişebilirsiniz. Bunun anlamı basit: Google Maps Go hizmetinin URL’sini biliyorsanız, cihazınıza herhangi bir tarayıcı kullanarak erişebilir ve cihaza uygulama olarak yüklemeden bile kaynak kullanımının düşüklüğünden yararlanabilirsiniz.

Tek yapmanız gereken Google Haritalar’a erişmek için bu bağlantıyı bir web tarayıcısında açmaktır. Yüklü Google Haritalar uygulamasını cihazda açmamak için URL’yi tarayıcınızın yeni bir sekmesine yüklemeniz gerekebilir.

Google Maps Go, Google Haritalar’ın birçok özelliğini destekler. Dünyanın dört bir yanındaki bölgelere bakabilir, bir yerin yakınlarında olup olmadığını kontrol edebilir, açılış ve kapanış saatlerini, kullanıcı oylarını ve incelemeleri kontrol edebilirsiniz.

Trafiği kontrol edebilir ve normal Google Haritalar sürümünde veya Google Haritalar uygulamalarında yaptığınız gibi yol tarifi alabilirsiniz. Bir Google Hesabında oturum açarsanız, yerlerinize ve diğer hesapla ilgili verilerinize erişebilirsiniz.

Google Maps Go, herkesin Android cihaza uygulama yüklemeden erişebileceği, Google Haritalar’ın kullanışlı bir lite sürümüdür. Aslında, Android veya başka bir işletim sisteminde çalışmasına bakılmaksızın, herhangi bir bilgisayardan veya İnternet’ten çalışan başka bir cihazdan da kullanabilirsiniz.

Ana Google Haritalar uygulamasını kullanırken yavaşlamaları fark ederseniz ve daha akıcı bir deneyim tercih ederseniz, bu hizmet kullanışlı olacaktır.

Google Haritalar’ı mı yoksa başka bir harita servisini mi kullanıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir