Görev Yöneticisinden Windows 10 Başlangıç Programları Ayarlama

Windows 10 bilgisayarın daha hızlı açılması için uygulama ve programların otomatik olarak çalışmasını nasıl durduracağınızı veya ayarlamaları nasıl değiştireceğiniz göstereceğiz.

Zamanla, bir Windows PC’yi ilk açtığınızda otomatik olarak başlatılan pek çok uygulama olduğunu fark edebilirsiniz. Bunlardan bazıları yararlıdır ancak hepsinin olması gerekli değildir. Özellikle program veya uygulama yüklemelerinde kurulum aşamasında bilgisayar açılışında çalışıp çalışmaması gerektiği ile ilgili seçenekler bırakır. Bu seçenekleri göz ardı edebilirsiniz veya program otomatik olarak başlatılmaktadır. Başlangıçta çalışmasını istemediğiniz programları kaldırabilir, çalışmasını istediklerinizi belirltebilirsiniz.

Başlangıç listesindeki her program, güç düğmesine basıp bilgisayarınızı kullanmaya hazır olduğu durum arasında çalışmak ister. Başlangıç programları ayarlamak için ille de, ekstra bir program kullanmanıza gerek yoktur. Windows 10 bilgisayarda bunu yapmak için Görev Yöneticisi’ni kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Görev Yöneticisi’ni kullanarak başlangıç programlarını görüntüleme

Görev Yöneticisi’nden başlangıç programlarını değiştirebilirsiniz. Başlatmak için aynı anda Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. Veya, masaüstünün altındaki görev çubuğuna sağ tıklayın ve beliren menüden Görev Yöneticisi‘ni seçin.

Windows 10’un bir başka yolu, Başlat Menüsü simgesine sağ tıklayıp Görev Yöneticisi’ni seçebilirsiniz.

Başlangıç öğelerini bulmak için Başlangıç sekmesine geçin. Bu, makinenizi açtığınızda yükleyebileceğiniz her şeyin bir listesini görüntüler.

Görev Yöneticisi’ni kullanarak başlangıç programlarını ayarlama

Başlangıç sıranızın parçası olarak istemediğiniz herhangi bir uygulama görürseniz bunları kaldırmanız çok kolaydır.

Başlangıç durumunu değiştirmek istediğiniz ilgili uygulamayı sağ tıklayın, sonra açılır menüden Devre dışı bırak seçeneğini seçin.

Uygulama liste halinde kalacak, ancak makinenizi açtığınızda artık otomatik olarak başlatılacaktır. Tekrar etkinleştirmek için üzerine sağ tıklayın ve Etkinleştir seçeneğini seçin.

Siz başlangıç programları ayarlamak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz?


1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir