GSmartControl ile Hard Disk kontrol etme ve sağlık durumunu öğrenme

Hard Disk yani sabit sürücünüzün sağlığının kontrol edilmesi çoğu bilgisayar kullanıcısının pekte umurunda olmayan bir durumdur. Ya da, nasıl yapılacağını bilmedikleri için bu durumdan uzak duruyorlar. Ancak, GSmartControl ile her şey değişiyor. Daha önce bu program ile ilgili herhangi bir şey duymadıysanız, sabit disk sürücüsünün sağlığını kontrol etmek için tasarlanmış kullanımı kolay ücretsiz bir programdır. Bunu SMART verileriyle yapar, bu nedenle görevinde oldukça etkilidir ve en iyi programlardan biridir.

Sabit Diskinizin sağlık durumunu kontrol edin

Yapacağınız çalışmalarda programın ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz. Harddisk-sabit disk sağlık durumunu öğrenmek için ve olası herhangi bir durum için önceden önlem almanıza da yardımcı olacak başarılı bir uygulamadır. Gelin birlikte programın kullanımı ile ilgili bilgilere göz atalım.

GSmartControl indir
GSmartControl ile Harddisk kontrol edin ve sağlık durumunu görüntüleyin.

GSmartControl nasıl kullanılır

Öncelikle, Windows için programın iki sürümü vardır. Kullanıcılar 32 bit veya 64 bit sürümünü indirebilir ancak donanım özelliklerine bağlı olduğunu unutmayın. Şimdi, yazılımı indirdikten ve yükledikten sonra, programı başlatın. Program açıldığında temiz bir ekran göreceksiniz.

Ana pencere, bilgisayarınıza takılı olan sürücüleri gösterecektir. Kontrol etmek istediğiniz sürücüye çift tıklayın. Program, üreticinin adıyla birlikte sürücünün bilgilerini ve temel sağlık durumu hakkında bilgi verir. Altta, SMART ve Automatic Offline Data Collection (Otomatik Çevrimdışı Veri Toplama) özelliğini etkinleştirmek için bazı seçenekler bulunmaktadır.

GSmartControl indir

Daha fazla seçenek için sağ tıklayın

Tercih edilen bir sürücüye sağ tıklarsanız, ayrıntıları görüntüleme, verileri tekrar okuma, test etme, akıllı etkinleştirmeyi ve otomatik çevrimdışı veri toplamayı görürsünüz. Bir dizi seçenek görmek için Perform Tests seçeneğini tıklamanızı öneririz.

Bu bölümde, kullanıcı test günlüğü verilerini, hata günlüğünü, sıcaklık günlüğünü ve sürücü hakkındaki genel bilgileri okuyabilirsiniz.

GSmartControl indir

Ayrıca Advanced sekmesi, birçoğu bilgimizin dışında olan oldukça fazla bilgi içeriyor. Bu bölüm, SMART’ı ve sabit diskin iç işleyişini geniş bir anlayışa sahip olan kişiler içindir.

Diğer genel seçenekler

Tercihlere gitmek için, Options sekmesine, ardından Preferences’e tıklayın. Burada, GSmartControl’e başlangıçta sürücü ömrünü kontrol etme, yalnızca SMART sürücüler gösterme veya sürücü simgesinin altında aygıt adını gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Genel olarak, GSmartControl’un sunduğu şeylerden hoşlanacaksınız. Çok karışık değil, ama inanılmaz derecede kolay da değil. Buna ek olarak, hızlı bir şekilde gerçekleştiren, herhangi bir yöntemle şaşırtıcı olmayan ücretsiz bir programdır.

GSmartControl indir

GSmartControl sabit disk kontrol programı Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 sistemleri ile uyumludur. Programın ayrıca taşınabilir sürümü vardır ve kurulum yapmadan doğrudan çalıştırabilirsiniz.

Windows 32-Bit için GSmartControl indir (7.40MB)

Windows 64-Bit için GSmartControl indir (7.70MB)

Windows 32-Bit için GSmartControl Portable indir (10MB)

Windows 64-Bit için GSmartControl Portable indir (10.60MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir