Güç düğmesi çalışmayan akıllı telefonu nasıl açabilirim?

Kırık veya çalışmayan bir güç düğmesi gerçekten can sıkıcı olabilir. Sadece bu durum için yeni bir akıllı telefon veya tablet almanıza gerek yoktur. Elbette en iyi çözüm tamir ettirmektir ancak, tamire gidene kadar güç düğmesi kullanmadan telefonu nasıl açabileceğinizi göstereceğiz.

Güç düğmesi bozuksa, telefonunuzu açmaya yardım edebiliriz. Telefonunuz açık veya kapalı olsa bile yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır. Aşağıda telefon kapalıyken ve açıkken neler yapabileceğinizi anlatıyoruz ve ayrıca yardımcı olacak uygulamaları paylaşıyoruz. Sizinde bu  konuda uyguladığınız bir yöntem varsa yorumlarınızla bize bildirin.

Eski veya yeni olsun fark etmez, bazen akıllı telefonlar ve tabletler sorunlu olabilir. En rahatsız edici hatalardan biri de bozuk bir güç düğmesidir. Sonuçta, cihazınızı açıp kapatmanız mümkün olmayabiliyor.

Güç düğmesi olmadan telefonu nasıl açabilirsiniz?

İki olasılık vardır: telefon veya tablet açık durumdadır ancak uyandıramıyorsunuz veya kapanmıi durumdadır ve açamıyorsunuz. Her iki soruna da ayrı ayrı bakalım.

Telefon kapalı durumdayken

Güç düğmesi bozuksa ve cihaz kapalıysa, cihazınızın yapım şekline ve modeline bağlı olarak farklı yöntemler çalışacaktır, dolayısıyla bunun garantisini vermiyoruz.

Yapılacak ilk şey, bataryanın bitmesi durumunda telefonu şarj cihazına takmaktır. Bazı telefonlar bu şekilde bile açılabilir, ancak kesin değildir. Bu nedenle bir önyükleme menüsü (telefon ilk açıldığında, markayı gördüğünüz zaman) göründüğünde ses seviyesi düğmelerine uzun süre basmayı deneyin.

Pilinizde bir miktar şarj olması, tercihen yüzde 5 veya daha fazla olması (ekran kapalı olsa bile ekranı yüzde olarak göstermelidir) ana şarj cihazından çıkarın ve bir PC veya dizüstü bilgisayara USB üzerinden bağlamayı deneyin.

Telefon açık durumdayken

Telefon açık durumdayken ve güç düğmesi bozulmuşsa, işler daha kolay olabilir. Telefonunuzun veya tabletinizin şarjının dolmasını sağlayın ve kapanmasına izin vermeyin.

Samsung Galaxy telefonlar ve iPhone’lar gibi bazı telefonlarda, kırık bir güç düğmesi çok fazla rahatsızlık verici değildir, çünkü ekranın altındaki fiziksel giriş düğmesi onu uyandırır. Sahip olduğunuz cihaza bağlı olarak uyandırmak için iki kez hafifçe dokunabilirsiniz. Çoğu akıllı telefon fiziksel tuşları kullanmaz, bu yüzden uyandırmanın bir yolu yoktur.

Güç düğmesini kullanmadan telefonunuzu uyandırmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler var. Şarj cihazına takarak veya birinin sizi aramasını sağlayın. Fiziksel bir kameranız varsa kamera uygulamasını açın ve kameradan çıkın.

Tüm bu yöntemler, telefonunuzu güç düğmesi olmadan uyandırma için uygun yollar değildir, bu nedenle, erişim sağladıktan sonra, cihazı uyandırmanıza yardımcı olacak bir uygulama kurmak isteyeceksiniz.

Yardımcı olacak uygulamalar

Power Button to Volume Button uygulaması ses açma ve kapama düğmelerini güç düğmesi olarak kullanmanızı sağlar. Gravity Screen – On/Off, telefon ekranını yere doğru koyduktan sonra kaldırdığınızda telefonu uyku modundan uyandıracaktır. Bu özellik pek çok akıllı telefonda mevctuttur.

Alternatif olarak, Proximity Actions, telefonu yakınlık sensörü ile uyandırmanın bir yoludur ve Shake Screen On Off telefonu açmak ve kapatmak için yardımcı olan bir uygulamadır.

Güç düğmesi çalışmıyorsa, siz hangi yöntemi kullanarak telefonu açıyorsunuz? Yorumlarınızla bize bildirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir