HCFR Colormeter: Monitörleri ve Projektörleri Kalibre Etme Programı

Fotoğraf veya grafik görüntüleri düzenleme çalışmalarını bilgisayarınızı kullanarak yaptığınızda, bilgisayar ekranının renk üretimi oldukça doğru olması gerekir. Bilgisayar ekranının rengini, kontrastını ve parlaklığının doğal olması önemlidir. Yani sizi yanıltacak renk bozukluklarının olmaması gerekir. Herhangi bir fark olduğunda, fotoğraf veya grafik düzenlemeleri yaptıktan sonra yazıcı çıktısından farklı çıkacaktır. Ya da üretilen grafik görüntülerin çıktıları diğer bilgisayarlarda farklı görünecektir. Aynı şekilde, projektörler için doğru çıktı elde etmek için renk ve diğer ayarların doğru şekilde ayarlanması gerekir.

Monitörleri ve Projektörleri Kalibre Etme Programı

Windows ve Mac OS X bilgisayar ekranını veya projektörleri kalibre etmek için, açık kaynaklı ücretsiz HCFR Colormeter programını kullanabilirsiniz. CRT, LCD ve LED monitörleri de dahil olmak üzere her türlü bilgisayar monitörünü kalibre etmek için kullanılan bir araçtır. Ayrıca video projektörlerini kalibre etme yeteneğine sahiptir. Bilgisayar ekranı için çeşitli ayarlama yaparak ve kalibre ederek, cihazlardan mümkün olan en yüksek kalitede görüntüyü elde edebilirsiniz.

Program çok kafa karıştırıcı ve kullanımı biraz zor görünebilir. Ancak HCFR Colormeter kolay bir kullanım sağlar. Uygulama ayrıca ekran kalibrasyonu ile ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz çok sayıda belge ile kullanımı kolaylaştırılmıştır. HCFR Colormeter aracındaki tüm ölçümler ve araçlar, bunlara erişmeniz için çok uygun hale getirmek üzere gruplandırma yapılmıştır. Örneğin, renk kalibrasyon araçlarını kullanmak için, ilgili sekmenin altından kolayca ulaşabilirsiniz.

Bu alanla ilgili deneyimli olmasanız bile, sihirbaz arayüzü size çok fayda sağlayacaktır. Arayüzde yer alacak talimatlar sayesinde, kalibre etme sürecine başlamak için adım adım kılavuzdan faydalanabilirsiniz. HCFR Colormeter, renk kalibrasyonu için ekranın geçerli RGB değerlerini algılamak için size özel bir sensör sağlar. Sisteminizde böyle bir sensör yoksa, simüle edilmiş bir sensör sisteminize kurulmuştur.

Renk kalibrasyonu dışında, bilgisayar ekranından en iyi sonucu elde etmek için gama, kontrast, parlaklık ve diğer faktörleri kalibre etmenize yardımcı olabilir. HCFR Colormeter aracı ölçülen renk değerlerini ve diğer şeyleri görüntüler. Daha sonra bu değerleri cihazlarınızdan değiştirebilir ve HCFR Colormeter standart renk çoğaltma kadar yakın okuyana kadar değişmeden kalabilirsiniz.

HCFR Colormeter indir

HCFR Colormeter, ekran ve projektörleri kalibre etme programı Windows ve Mac OS X sistemleri ile uyumludur. Türkçe dil desteği yoktur. HCFR Colormeter 2.1 orijinal sürümüdür. En yeni sürüm 3.4.5’i de indirebilirsiniz.

Windows için HCFR Colormeter 3.4.5 indir (96 MB)

Windows için HCFR Colormeter 2.1 indir (8 MB)

Mac OS X için HCFR Colormeter 1.1.2  indir (2 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir