HEIC’den JPG’ye Dönüştürme Nasıl Yapılır?

HEIC formatını JPG formatına dönüştürmek için yardımcı olacağız. Popüler bir işletim sistemi yeni bir dosya biçimini benimsediğinde, büyümesi ve gelişmesi biraz sancılı olmaktadır. Bu yıl Apple, HEIF ve HEIV dosya biçimleri için HEIC görüntü standardını tanıtmıştı. iOS 11+ çalıştıran iPhone kullanıyorsanız, fotoğrafları normal JPEG biçimi yerine HEIC biçimi olarak kaydeder.

iOS çok sayıda cihaza güç vermektedir ve iPhone telefon, fotoğraf çekmek için son derece popüler bir cihazdır. iPhone ile çekilen HEIC biçimindeki fotoğrafları, Apple olmayan cihazlarda açmak mümkün değildir. Windows 10 bilgisayarda HEIC fotoğrafların nasıl açılacağına dair konuşmuştuk. Ancak HEIC fotoğrafları paylaşıyorsanız, alıcıların bu fotoğrafları açması için HEIC’den JPG’ye çevirmek iyi bir fikirdir.

HEIC’den JPG’ye Dönüştürme

HEIC’den JPG formatına bir fotoğraf dönüştürme imkanı sağlayan araçlar piyasaya çıkmaktadır.  Aslında, HEIC biçimindeki bir fotoğrafı e-postayla gönderirseniz veya iMessage ederseniz, iOS bunu JPG’ye dönüştürür. Demek ki HEIC’den JPG’ye bir fotoğrafı dönüştürmek için birkaç seçeneğiniz var.

HEIC Formatını Devre Dışı Bırakma

iOS cihazların (iPhone, iPad, iPod touch) fotoğrafları HEIC biçiminde kaydetmesini durdurabilirsiniz. Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera > Biçime gidin ve Biçimler altında ‘En uyumlu’ seçeneğini seçin. Bu, Kamera uygulamasının fotoğrafları HEIC biçiminde kaydetmesini durdurur, ancak otomatik olarak mevcut olanları dönüştürmez. Ayar, değişikliği yaptıktan sonra çektiğiniz fotoğraflar için geçerlidir.

HEIC’den JPG’ye dönüştürmek için web uygulaması kullanın

HEIC’den JPG’ye dönüştürmek için bir çok iOS uygulaması ve web uygulaması var. Ama herhangi bir uygulama yüklemeden çevirmek istiyorsanız, JPEGmini web uygulamasını kullanmaktır. Bu uygulama yaklaşık bir süredir var ve JPG’leri mükemmel kalitede sıkıştırıyor. Bir kerede 50 fotoğrafı dönüştürebilirsiniz. Bu web uygulaması hem mobil hem de masaüstü tarayıcılardan çalışır. Uygulamanın fotoğrafları dönüştürmesi için de biraz sabırlı olmanız gerekir. Bir fotoğrafı HEIC’den JPEG’ye dönüştürmek biraz zaman alıyor.

HEIC’den JPG’ye dönüştürmek için program kullanın

iMazing HEIC Converter programı HEIC formatındaki fotoğrafları JPG’ye ve PNG’ye dönüştürmek için kullanabileceğiniz ücretsiz bir programdır. Windows bilgisayarda HEIC fotoğrafları çevirmek için program kullanmak isteyenlere yardımcı olacak en ideal programlardan biridir.

HEIC’den JPG veya PNG’ye dönüştürme programı: iMazing HEIC Converter

Dönüştürmek istediğiniz .heic fotoğrafları programa sürükleyin ve bırakın. Format kısmından JPEG veya PNG seçebilirsiniz. Dönüştürülecek formatı seçtikten sonrada Convert düğmesine tıklayarak dönüştürme işlemini başlatın ve tamamlayın.

Ayrıca, CopyTrans HEIC for Windows programı ile, Windows bilgisayarınızda HEIC dosyaları açmanız da mümkündür.

CopyTrans HEIC: Windows için HEIC/HEIF Dosyasını Açma Programı

iCloud ve Photo Stream ile Dışa Aktarma

IOS cihazınızda Fotoğraf Akışı’nı etkinleştirirseniz ve fotoğraflarınızı iCloud’a yüklerseniz, bunlar JPG formatında yüklenir. Daha sonra bunları bir bilgisayara, PC’ye veya Mac’e indirebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir