HEIC dosyası nasıl açılır?

HEIC dosyalarını JPG’ye dönüştürmenin yanı sıra, resimleri iPhone’da HEIC yerine JPG olarak nasıl kaydedileceğini göstereceğiz.

iOS 11’de, Apple, dosya boyutlarını düşürmek için fotoğraflar için HEIC dosya biçimine geçmiştir. Ancak Windows, HEIC’i desteklemez; bu nedenle, bir PC veya dizüstü bilgisayar üzerinde fotoğraflarınızı açmak için neler yapabileceğinizi açıklıyoruz.

HEIC dosyası nedir?

Yeni bir iPhone veya iPad’teki fotoğrafları bir PC’ye veya dizüstü bilgisayara kopyalarsanız, muhtemelen çok garip HEIC dosyaları göreceksinizdir:

HEIC, iOS 11’deki fotoğraflar için yeni dosya türüdür. A9 işlemcili veya daha yeni iPhone’lar ve iPad’ler için, yani iPhone 6S, 6S Plus, iPad Pro modelleri ve son 2017 iPad 9.7.

HEIC, High Efficiency Image Format için kısa olan HEIF’in bir başka adıdır. En son video codec bileşeni olan HEVC’nin hareketsiz görüntü versiyonudur.

MPEG tarafından geliştirilmiştir ve Apple, kendi mülkiyeti yerine getirmeye çalışmıyor. Esasen, dosyanın HEIF yerine Apple aygıtlarında HEIC olarak adlandırılması biraz kafa karıştırıcı olsa da, HEIF’i kullanmanın birçok faydası vardır.

İşte HEIC dosyasının iyi tarafları:

  • Aynı kalitede JPG’nin yarısı kadar boyuta sahiptir.
  • Bir dosyada birden fazla fotoğraf depolayabilir (Canlı Fotoğraflar ve patlamalar için idealdir)
  • GIF dosyaları gibi şeffaflığı destekler.
  • Resim düzeltmelerini (kırpma ve döndürme gibi) saklayabilir, böylece bunları geri alabilirsiniz.
  • 16-bit renk ile JPG’nin 8-bit destekler.

Canlı fotoğraflar, uzun bastığınızda veya bir 3D Dokunmatik ekranda derin bir şekilde bastırdığınızda fotoğraf canlanır ve kısa bir video olarak oynatılır.

HEIC dosyasını nasıl açabilirim?

CopyTrans HEIC for Windows, Windows bilgisayarda HEIC ve HEIF dosyalarını açmak için geliştirilen ilk programdır. Bu ücretsiz program sayesinde iOS’dan bilgisayara aktardığınız HEIC ve HEIF fotoğrafları görüntülemeniz mümkündür.

Şu anda, dosyaları destekleyen herhangi bir fotoğraf düzenleyicisini bilmiyoruz. Windows’un kendi Fotoğrafları uygulaması da onları tanımıyor.

Yapabileceğiniz şey, ücretsiz bir uygulamayı (iMazing HEIC Converter kullanarak) veya HEIC to JPG online olarak kullanabileceğiniz HEIC dosyasından JPG’ye dönüştürme aracını kullanabilirsiniz.

iMazing HEIC Converter dönüştürücüsünü indirirseniz, dosyaları sürükleyip bırakmanıza ve bunları JPG veya PNG’ye dönüştürüp yüklememenize olanak tanıyan küçük bir uygulama alırsınız.

Bir program kurmamayı istemiyorsanız, HEIC to JPG online aracı kullanın. Siteye göz atın ve 30 HEIC dosyasına kadar sürükleyip bırakın ve dönüştürün.

Otomatik olarak optimize edilir ve dönüştürülürler, ancak her birini tek tek indirmek zorunda kalırsınız, ki bu biraz zaman alıcıdır.

HEIC dosyalarını dönüştürmek istemiyorum!

Sorun değil. iIPhone veya iPad’inizde halen fotoğraflarınız olduğu sürece bunları seçip e-posta ile paylaşabilir veya bir bulut depolama hizmetine yükleyebilirsiniz.

Bunu yaptığınızda, HEIC formatını JPEG formatına otomatik olarak dönüştürür. Eğer iyi kaliteyi korumak istiyorsanız her zaman orijinal (maksimum) dosya boyutunu seçebilirsiniz. Mail üzerinden paylaşmak istediğinizde istediğiniz boyutu seçebilirsiniz.

Ve Google Drive gibi bir bulut sağlayıcı seçerseniz, dosyaların .jpeg uzantısıyla kaydedileceğini göreceksiniz.

Üçüncü bir yöntem de var. HEIC dosyalarını telefonunuzdan veya PC’nizden Dropbox klasörüne yükleyebilirsiniz. Dropbox, .heic formatını zaten (HEVC videolarıyla birlikte) destekler; böylece Dropbox hesabınızı kullanarak fotoğrafları görüntüleyebilir ve paylaşabilirsiniz.

iPhone’un fotoğrafları HEIC formatında kaydetmesini durdurabilir miyim?

Ayarlar uygulamasını açın ve Kamera’yı görene kadar aşağı kaydırın. Simgesine dokunun ve ardından Biçimler üzerine dokunun.

Karşınıza çıkan ekranda Yüksek Verimlilik (High Efficiency) yerine En Uyumlu (Most Compatible) seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Artık iPhone telefonunuz, fotoğrafları .heic formatında saklamaz veya kaydetmez.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir