Her fotoğrafçının bilmesi gereken 10 Photoshop düzenleme becerileri

Adobe Photoshop, uzun zamandan beri fotoğrafçılar için endüstri standardı görüntü düzenleme yazılımıdır. Kapsamlı ve güçlü bir programdır ve karmaşık olma ününe rağmen, fotoğrafçılar tarafından tüm yetenek seviyelerinin göreceli kolaylığı ile kullanılabilir.

Açtığı olanaklar neredeyse sınırsızdır; Temel ayarlamalardan üst düzey rötuşa kadar gerçek üstü kompozit görüntüler oluşturmak için Photoshop hepsini yapabilir. Öyleyse, çekimlerde büyük ayarlamalar yapmak isteyip istemediğinize bakmaksızın, bu 10 ipucu daha hızlı ve daha etkin bir şekilde yardımcı olacaktır.

1. Ayarlama katmanlarını kullanma

Ayar katmanları, düzenlemelerinizi resimlerinize uygulamak için profesyonel bir yoldur. Ayarlama katmanları, Arka Plan katmanının (orijinal resminizin) üzerinde oturur ve orijinal resmi değiştirmeden veya kalitesini düşürmeden birden fazla ayar yapmanıza izin verir. Ayarlama katmanlarına, Katmanlar (Layers) panelinin dibindeki yarım-beyaz yarı-siyah daire simgesini tıklayarak erişebilirsiniz. Ayarlama katmanlarını sağlam bir şekilde kaydetmek isterseniz, bir TIFF veya PSD olarak kaydetmeniz gerekir – JPEG, katmanları desteklemeyen düzleştirilmiş ve sıkıştırılmış bir dosya türüdür.

2. Siyah ve beyaza dönüştürme

Bir renkli fotoğrafı siyah beyaza dönüştürmeyi planlıyorsanız, Adobe Camera Raw veya Lightroom’da raw dosyasını dönüştürerek neredeyse kesinlikle daha iyi görüntü kalitesi elde edersiniz. Bununla birlikte, Photoshop’ta bir JPEG dosyası üzerinde çalışıyorsanız ve onu monoya dönüştürmek istiyorsanız, Siyah Beyaz ayarlama katmanı güçlü bir seçenektir. Varsayılan dönüşüme, 12 ön ayartan birine gidebilir veya kaydırıcıları kullanarak tek tek renklerin gri tonlamaya dönüştürülme şeklini manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

3. Camera Raw filtresi

Camera Raw filtresi, standart Photoshop arabirimi içinde Adobe Camera Raw’da bulunan tüm kontrollere erişmenizi sağlar. Bu, JPEG ile çekim yaparsanız veya daha önce ham bir dosyayı dönüştürdüğünüz ve ek bir ayar yapmak isterseniz hızlı ve kolay bir şekilde bunu yapabileceğiniz anlamına gelir. Bu filtreyi kullanmanın en iyi yolu Arka Plan katmanının bir kopyasını oluşturmak ya da görünür katmanları yığını üstündeki yeni bir katmana birleştirmektir (en üstteki katmanı seçin ve Ctrl/Cmd+Alt/Option+Shift+E tuşlarına basın), ardından Filter > Convert For Smart Filters’e gidin. Artık Camera Raw filtresini uygulayabilir ve geri dönüp, ayarlamalarınızı daha sonra istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

4. Temizleme/Düzeltme Fırçası

Healing Brush, basit toz lekesi çıkarma işleminden daha karmaşık nesne giderme işlemine kadar çeşitli rötuş görevleri gerçekleştirmek için mükemmel bir araçtır. Aracı kullanmak için, Alt/Option tuşuna basılı tutun ve onarmak istediğiniz yeni pikselleri örneklemek için rötuş yapmak istediğiniz bölgeye yakın tıklayın ve örneklenen pikselleri rötuş yapmak istediğiniz alana sürüklemek için tıklayın ve sürükleyin.

Bir düzenlemeyi beğenmediyseniz, bir adım geri gitmek için Ctrl + Z tuşlarına basın (kısa bir fırça darbesiyle çalışarak büyük miktarda düzenlemeyi geri almadan geri adım atmanız iyi bir fikirdir). Araç, Örneklenen pikselleri, Clone Stamp Tool gibi toptan kopyalanmak yerine, orijinal piksellerle harmanlayarak çalışır.

5. Çalışma alanını özelleştirme

Varsayılan fotoğraf çalışma alanı, Adobe’nin Photoshop kullanan fotoğrafçılar için gerekli olduğunu düşündüğü her şeyi içerir, ancak bir boyut nadiren herkesle uyuşmaktadır, bu nedenle panel biçimini çalışma biçiminize göre ayarlamaya değer. Photoshop arayüzünün sağındaki paneller onları sürükleyerek kaldırılabilir ve yeni paneller ana menü çubuğundaki Pencere menüsüne giderek istenen paneli seçerek eklenebilir. Bunlar daha sonra konuma sürüklenebilir ve diğer panellerle birlikte yerleştirilebilir ve çalışma alanı kaydedilir. Birden çok çalışma alanını kaydedebilirsiniz; bir çalışma alanını kaydetmek veya yüklemek için Window > Workspace gidin ve ilgili seçeneği seçin.

6. Dodge and Burn

Eski bir karanlık oda tekniğidir, resimlerinizin belirli bölümlerinin parlaklığını ayarlamak için popüler bir yöntem olmaya devam etmektedir. Dodge ve Burn araçlarını kullanabilmek için, arka plan katmanı veya kopyası üzerinde çalışıyor olmalısınız, çünkü araçlar kalıcı olarak pikselleri değiştirdikleri için bu araç yıkıcıdır. Şimdi, onu hafifletmek için Dodge aracıyla bir alanı fırçalayabilir veya onu koyulaştırmak için Burn aracıyla fırçalayabilirsiniz. Araçlar, gölgeler, orta tonlar veya zirveleri hedeflemek üzere ayarlanabilir, böylece yalnızca seçilen ton aralığındaki fırça darbesinin altında kalan pikseller değiştirilir. %5-10 gibi düşük bir pozlama ile çalışmak ve istenilen efekti yavaş yavaş artırmak en iyisidir.

7. Bir kişi sayfası oluşturun

Filmin yapıldığı günlerde iletişim sayfaları, yazdırılacak görüntüleri gözden geçirmek ve seçmek için gerekli bir araçtı. Lightroom ve Capture One gibi görüntü kataloglama yazılımı, görüntüleri hızlı ve kolay bir şekilde incelemenizi sağlarken, birine dijital olarak gönderilecek veya yazdırılacak iletişim sayfaları oluşturmakta hala yararlı olabilir. Bir kişi sayfası oluşturmak için, istenen görüntüleri veya kopyalarını bir klasöre yerleştirin. Ardından, File > Automate > Contact Sheet II’ye gidin ve görüntü kaynağı, kağıt boyutu ve düzen gibi seçenekleri yapılandırın. Her şey seçildikten sonra, Photoshop elle kaydedilecek iletişim sayfaları oluşturacaktır.

8. Blending modları

Blending modları, bir katmanın aşağıdaki katmanla etkileşim biçimini değiştirmek için basit ama güçlü bir araçtır. Blending modlarını, parlaklık, kontrast ve renkleri değiştirme gibi bir dizi efekt elde etmek için ayar katmanları da dahil olmak üzere herhangi bir katmana uygulayabilirsiniz. Nasıl çalıştıklarını görmek için iyi bir yol arka plan katmanının bir kopyasını seçip Ctrl+J tuşlarına basarak yapmaktır. Yeni katman aktifken Layers panelinin üst kısmındaki açılır menüye gidin – varsayılan olarak Normal olarak ayarlanır – farklı karıştırma modlarıyla denemeler yapın.

9. Seçimler için Hızlı Maske modu

Seçim yapmak, hassas yerel ayarlamalar yapmak ve bunları oluşturmak için anahtardır. Seçim yapmak için mevcut olan, karmaşık seçimleri daha zor olan karmaşık seçimler yapmak için tasarlanmış bazı araçlar bulunmaktadır. Quick Mask modu, diğer yandan, bir alanı boyamak gibi seçimleri kolaylaştırır. Basit bir seviyede siyah bir fırça ile boyama maskeyi oluşturur ve beyaz siliyor ve tüylü veya sert bir fırça seçimi için sert veya yumuşak bir kenar yaratıyor. Hızlı Maske moduna girmek için klavyede Q düğmesine basın; maske oluşturulduktan sonra Q düğmesine tekrar basarak onu bir seçim haline getirir.

10. Kırpma

Kırpma, Crop aracını seçtikten sonra, hemen hemen açıklayıcı olan basit bir görevdir, ancak yararlanabileceğiniz bir dizi gelişmiş özellik vardır.Klavyede O tuşuna art arda basarak mevcut kılavuzları inceleyebilirsiniz; altın oranı, altın spiral, arabirimin üstündeki araç çubuğundaki dişli çubuğu simgesini tıklattığınızda ek ekran ve diğer seçenekler ortaya çıkacaktır. Araç çubuğunun en solundaki kırpma aracı simgesini tıkladığınızda, hazır ayarlar içeren bir menü açılır ve belirli boyutlara kadar düzenli olarak resimler kırptığınızda, kendi hazır ayarlarınızı oluşturabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir