Herhangi bir İşletim Sistemi için Önyüklenebilir USB Oluşturma

Birkaç yıl önce, önyüklenebilir USB oluşturmak (bootable USB) kolay değildi. Bu çoğunlukla CD’lerin işletim sistemlerini dağıtmanın temel yöntemi olduğuyla ilgiliydi. Beş ya da yedi yıl önce bir dizüstü bilgisayar ya da bir masaüstü satın aldıysanız, bir ‘kurulum diski’ ile birlikte verilirdi. Daha ileri giderseniz, özel yapılmış PC’ler için donanım kendi kurulum disklerine sahipti. O zamandan bu yana işler çok değişti ve çevrimiçi işletim sistemlerini indirebilir ve doğru uygulamaya sahipseniz herhangi bir işletim sistemi için kolayca önyüklenebilir bir USB oluşturabilirsiniz. İşte yapmanız gereken şeyleri sıralıyoruz.

İlk Olarak Bir ISO Dosyasını İndirin

Masaüstü işletim sistemi için önyüklenebilir USB oluşturmak için bir disk görüntü dosyasına ihtiyacınız vardır. Disk görüntüleri, bir ISO dosyası olarak paketlenmiş OS yükleme dosyalarından oluşur. ISO, temelde bir CD veya DVD gibi bir optik diske yazdırılan dosyaları içeren bir dosyadır. Esasen bu kurulum diskleri ne olursa olsun, ancak sert form yerine yumuşak formdadır.

Microsoft’un Medya Oluşturma aracıyla Windows 10 içinISO dosyası indirebilirsiniz. Microsoft sayfasından Windows 7 ISO dosyalarını indirebilir veya torrent sitelerinde arama yapmanız gerekebilir.

Tüm Linux dağıtımı için dağıtımın resmi sayfasından ISO dosyasını indirebilirsiniz. Kolayca erişilebilir olmadıklarından, bir MacOS sürümü için bir ISO bulmaya çalışıyorsanız sorun yaşayacaksınız. Yine, torrentleri aramak zorunda kalabilirsiniz.

Bir Torrent aracılığıyla indirmeniz gerekiyorsa, iyi bir derecelendirmeye sahip olduğundan emin olun. Ayrıca hangisi için OS gerektiriyorsa bir lisans anahtarı olması gerektiğini de belirtmeliyiz. Korsan OS size yardımcı olmayacaktır.

Sonra ISO dosyalarını USB’ye yazdırın

MacOS gibi bazı işletim sistemleri, disk görüntüsünü USB’ye yazmak için yardımcı programlarla birlikte gelir, ancak diğerleri bunu yapmaz. MacOS’taki Disk Utility biraz karmaşıktır ve yeni başlıyorsanız, daha basit bir şeyler istersiniz. Ethcher aracını deneyin. Windows, Linux ve MacOS için kullanılabilir. İhtiyacınız olan tek şey ISO dosyası ve bir USB. Her şeyi üç basit adımda yapacaktır. USB cihazın dosyayı yazdırması için yeterli alana sahip olduğundan ve dosyanın doğru dosya sisteminde olduğundan emin olun.

Şimdide bir USB ile önyükleme yapın

Önyüklenebilir USB’ye sahip olduğunuzda, onu bilgisayarınıza takabilir ve ona yazdığınız işletim sistemini önyükleyebilirsiniz. Bazı durumlarda, önyükleme sırasını bilgisayarınızın BIOS‘undan değiştirmeniz gerekebilir, böylece sabit sürücüyü okumadan önce UBS’yi okuyarak, USB’ye yüklediğiniz sistem önyüklemeli olarak yüklenecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir