Herhangi bir telefona Qi kablosuz şarj nasıl eklenir?

Qi kablosuz şarj akıllı telefon endüstrisinde popüler bir terim haline geliyor, özellikle şimdi Apple bunu yeni iPhone’lara ekledi, ancak ne oldu? Qi kablosuz şarj işleminin tam olarak ne kadarını ve bu özelliği desteklenmeyen bir akıllı telefona nasıl ekleneceğini açıklıyoruz.

Qi kablosuz şarj

Kablosuz şarj” terimi, üreticiler ve yayınlar tarafından çokça konu edilen bir terimdir, ancak kablosuz şarj, farklı insanlara farklı şeyler ifade edebilmektedir. Birçok kişi kablosuz şarj işlemine göndermede bulunduğunda, Apple Watch’in kullandığı teknolojiye benzer şekilde, endüktif şarjdan bahsediyorlar. Qi, Kablosuz Güç Konsorsiyumu tarafından, 4 cm’ye kadar olan mesafelerde endüktif elektrik enerjisi transferi için geliştirilmiş bir standarttır.

“Kablosuz şarj etme” terimi, insanlara sık sık, telefonunuzun takılı olmadığı konusundaki yanılgısını verir, ancak yine de ücret alacaktır. Teknik olarak doğru olduğu halde, şarj pedini  bir duvar prizi, bilgisayar veya güç bankası gibi bir güç kaynağına takılması gerekiyor. Yani anlayacağınız kablolardan tamamen kurtulmuş değilsiniz.

Kablosuz şarj nasıl kullanılır?

Telefonunuz Qi şarjıyla uyumluysa, tek yapmanız gereken bir Qi şarj pedi satın almaktır. Bunlar, genellikle markaya bağlı olarak, fiyatın 10£ ‘dan birkaç katına kadar değişebilir.

Hepsi aynıdır, onları ayıran sadece ücreti, hızı ve tasarımıdır. Bazıları stand olarak da çalışabilirken diğerleri hızlı kablosuz şarj ile övünebilir. Telefonunuz bu özelliği destekliyorsa yararlıdır.

Kablosuz şarjla ve yeni iPhone’larla dikkat etmeniz gereken şey, Apple’ın başlatma olayı sırasında terminasyonu: iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X, tüm ‘onaylı’ Qi şarj cihazlarıyla çalışacak.

Daha ucuz cihazlardan bazıları sertifikalandırılmayabilir ve diğer Qi uyumlu telefonlarla birlikte çalışsalar da, ucuz Apple şarj kablolarıyla aynı durumda kalabilirsiniz.

Bir Qi şarj pedini takın ve telefonunuzu üste yerleştirin. Qi özellikli bir telefonunuz varsa, şarj olmaya başlayacaktır. Bu kadar kolay.

Desteklenmeyen bir telefona Qi şarjı nasıl eklenir?

Örneğin, Lightning bağlantı noktası olan eski iPhone‘lar için, Qi’nin şarj edilmesini sağlamak için geçerli bir (21.99 £) bir yol var. En iyi görünümlü aksesuar olmayabilir, ancak iQi Mobile Qi şarj alıcısı, iPhone’da kablosuz şarj işlemini etkinleştirmeyi iddia ediyor.

Çok ince bir şerit kablo ile bağlanmış benzersiz Lightning konektörüne sahip bir Qi şarj alıcısı var. İnce bir kutu kullanarak Qi şarj alıcısı, kasanız ile iPhone’unuz arasında, lightning kablosu kalıcı olarak takılı olarak oturuyor.

Endişelenmeyin, Android veya Micro USB şarj portu kullanan herkes, bunun dışında kalmamıştır. Micro-USB için 16.18 Dolar’a benzer bir alternatif var.

Qi şarj alıcısını telefonunuz ile kasanın arasına yerleştirmek yerine, sağlanan filmi kullanarak arka tarafa yapıştırın ve Mikro USB’yi telefonunuza takın. Çok incedir ve telefonunuza herhangi bir ekstra ağırlık katmamalıdır, bu yüzden harika bir alternatiftir.

Arka kapağı telefonunuzdan çıkarabilme lüksünüz varsa, şık bir alternatif var. Yukarıdaki gibi aynı Qi şarj alıcısı filmini kullanarak, yalnızca Micro USB kablosunu şarj cihazına takın, filmi kapağın içine yapıştırın ve kapağı tekrar telefona takın. Doğru şekilde yaptıysanız, telefon bir Qi şarj cihazına yerleştirildiğinde şarj olmaya başlamalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir