HEVC Video Extension ile Windows 10’da HEVC Video Oynatma

HEVC veya High-Efficiency Video Coding bir video sıkıştırma standardıdır. Yüksek verimli video kodlaması olarak tanımlayabiliriz. Bu, H.265 veya MPEG-H Bölüm 2 olarak da bilinir. AVC veya H.264 veya MPEG-4’ün ardılıdır. HEVC, veri sıkıştırma oranını iki katına çıkarırken videoyu aynı kalitede korur. 8192 x 4320’de 8K UHD çözünürlüğünü de destekler.

HEVC hakkında bazı yazılar paylaşmıştım. Yeni bir video formatı olduğu için pek çok cihaz ve medya oynatıcı şimdilik desteklemiyor. Bunun için, bu medya biçimleri hakkında daha fazla yardımcı olmaya çalışıyorum. Windows 10 bilgisayarda HEVC dosyasını açmak için Microsoft tarafından hazırlanmış HEVC Video Extension hakkında konuşacağız. Bu HEVC video uzantısı, Windows 10 cihazlarda 4K ve Ultra HD içerik de dahil olmak üzere herhangi bir uygulamada HEVC video oynatılmasını sağlar.

HEVC kodlu videoları Windows 10’da oynatma

Bir Codec, bir müzik ya da video gibi bir dijital medya dosyasını sıkıştırmak ya da açmak için kullanılan bir yazılımdır. HEVC kodlu videoları Windows 10’da Windows 10 v1709 ve sonrasında oynatabilmek için, Codec bileşenini elle kurmanız gerekir. Bunun nedeni, Microsoft, Windows 10 Fall Creators Update ile HEVC Codec için dahili desteğini kaldırdı. Neyse ki, bunun için İnternet’te codec veya medya oynatıcı aramanıza gerek kalmadan oynatma desteğini sağlıyor. Nasıl mı?

HEVC Video Extension

Microsoft, cihazlar için HEVC Codec desteğini getiren KB4041994 adlı Windows 10 Fall Creators Update adlı küçük bir güncelleştirmeyi yayımladı.

Microsoft, ücretsiz olarak Microsoft Mağazadaki codec bileşenini kullanıma sundu.

HEVC Video Extension, Windows 10 cihazlarının, 4K ve Ultra HD içerik de dahil olmak üzere herhangi bir uygulamada HEVC formatını kullanarak video oynatmasını sağlar. Uyumlu cihazlar, 7. Nesil Intel Core i7 işlemciler ve diğer modern GPU’lar da dahil olmak üzere HEVC’yi donanım içinde desteklemektedir. Uyumlu bir cihaz kullanmıyorsanız, bu uzantı Windows 10 video deneyimi üzerinde hiçbir etkisi olmayacaktır.

HEVC Video Extension

Başlamadan önce lütfen bu codec bileşeninin 4K ve UHD video akışlarının akışını sağlayacağına dikkat edin. Ayrıca, bu codec bileşeni yalnızca uyumlu donanımları destekler. Buna Intel’in 7. Nesil İşlemcileri ve bazı modern Grafik İşlemci Birimleri veya GPU’lar dahildir.

Bu liste aşağıdakileri içerir:

Kaby Lake, Kaby Lake Refresh ve Coffee Lake ve AMD RX 400, RX 500 ve RX Vega 56/64 ve NVIDIA GeForce GTX 1000 ve GTX 950 ve 960 serileri gibi GPU’lar.

Windows 10’da HEVC video dosyasını açmak için Windows Mağazadan HEVC Video Extension indirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir