HTML5 nedir? HTML5 hakkında merak ettiğiniz her şey!

HTML5’in tam alt yapısı nedir ve web için neden önemlidir? HTML5 hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap niteliğinde hazırlanmış bir yazı.

Steve Jobs, iOS cihazlarında Flash’e izin vermediğinde HTML5’in Flash’ın yaptığı her şeyi yapabileceğini savunmuştu. Bu konuda çok tartışmalar olsa da, Apple kazanmıştı. Flash değil, HTML5, webi dönüştüren teknolojidir. Bu tam olarak nedir ve bizden ne istiyor?

HTML5 nedir?

HTML5, web sayfalarını tanımlayan kod olan Köprü Metni İşaretleme Dili’nin (Hypertext Markup Language) en son sürümüdür. Aslında üç çeşit kod vardır: Yapıyı sağlayan HTML; Sunuşa dikkat eden basamaklı Stil Sayfaları (CSS); ve JavaScript, bu da işleri gerçekleştirir.

HTML5 neden bu kadar harika?

HTML5, tarayıcı eklentileri gibi ek yazılıma ihtiyaç duymadan çevrimiçi yapmak isteyebileceğiniz hemen her şeyi sunacak şekilde tasarlanmıştır. Animasyondan uygulamalara, müzikten filmlere kadar her şeyi yapar ve ayrıca tarayıcınızda çalışan inanılmaz derecede karmaşık uygulamalar oluşturmak için kullanılabilir.

Fazlası var. HTML5, tescilli değildir, bu nedenle kullanımı için telif ücreti ödemenize gerek yoktur. Aynı zamanda çapraz platform, yani tableti veya akıllı telefonu, Netbook’u, dizüstü bilgisayarı veya Ultrabook’u veya bir Smart TV’yi kullanıp kullanmadığınız anlamına gelir: Tarayıcınız HTML5’i destekliyorsa, kusursuz çalışmalıdır. Kaçınılmaz olarak, bundan biraz daha karmaşıktır.

HTML5 ne yapar?

HTML, basit bir sayfa düzenini zorlukla işlemekten daha uzun bir yol kat etti. HTML5, ağa bağlı olmadığınızda çalışmaya devam eden web uygulamaları yazmak için, fiziksel olarak nerede bulunduğunuzu web sitelerine bildirmek için, yüksek tanımlı video işlemek için ve olağanüstü grafik sunmak için kullanılabilir.

HTML5 ne zaman bitecek?

HTML5 gelişen bir standarttır, bu yüzden ne zaman bitmesi gerektiğini konuşmak biraz yanıltıcı ve hatta abes olabilir.

Önemli olan, tarayıcınızın desteklediği koşullar altında, HTML’nin özelliklerini (örneğin yukarıda belirtilen coğrafi konum, web uygulamaları, video ve grafikler gibi) kullanılabilir.

Bir HTML5 tarayıcıya ihtiyacım var mı?

Zaten sizde var. Internet Explorer, Edge, Firefox, Chrome, Safari ve Opera, Mobil Safari ve Android tarayıcısı gibi tüm büyük tarayıcılar HTML5’i destekler, ancak hepsi aynı şeyi desteklemezler.

Firefox genellikle kısa süre sonra Chrome ve Safari ile birlikte en geniş HTML5 özelliklerini destekliyor ancak HTML5’in gelişen bir standart olduğunu ve her tarayıcının en yeni sürümlerinin temellerini kapsayacak kadar fazladır. Tarayıcı desteği hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, Caniuse.com, ayrıntılı bir döküm sunar.

HTML5 videosundaki sorun nedir?

HTML5 standardı videoları destekliyor ancak maalesef kimse hangi biçimi / biçimleri desteklediği konusunda anlaşamıyor. Yani, bu farklı tarayıcıların farklı HTML5 video formatlarını desteklediği anlamına gelir.

Üç temel nokta vardır: Ogg Theora, her tarayıcı çubuğu tarafından desteklenmektedir. H.264, Firefox hariç tüm tarayıcılar tarafından desteklenmektedir. VP8 / WebM, hepsi tarafından desteklenmektedir (Safari ve IE tarayıcılarda el ile kurulum gerektirse de).

HTML5, Flash ve Silverlight’ın yerini alacak mı?

Bazı açılardan şu şekildedir: iOS cihazları Flash çalıştırmaz ve birçok video web sitesi ya Flash’dan HTML5 videoya taşınmış veya en azından HTML5’i isteğe bağlı olarak sunmuştur. Bununla birlikte, HTML5 kopyalamayı önlemek için dijital haklar yönetimi (DRM) teknolojisini içermediğinden, birçok içerik sahibi, Flash veya Silverlight gibi DRM’ye uygun biçimleri tercih etmektedir.

Adobe, mobil cihazlar için Flash Player‘ı geliştirmeyi durduracağını ilan etmesine rağmen Flash, sadece video göstermekten çok daha fazlası için kullanılmaktadır, bu nedenle acele etmemektedir.

HTML5 web siteleri oluşturmak için hangi araçlara ihtiyacım var?

Purists, herhangi bir araca ihtiyacınız olmadığını söyler – isterseniz  biraz kağıtla HTML5 kodu yazabilirsiniz – ancak diğerleri, 2010’da bir HTML5 paketi alan Adobe Dreamweaver gibi araçları tercih eder.

Adobe, Flash tarzı animasyon yaratmayı kolaylaştıracak olan özel bir HTML5 animasyon aracı olan Edge’i de hazırlıyor.

Bazı HTML5 demolarını nerede görebilirim?

HTML5demos.com, bazı tarayıcılarda hangilerinin çalıştığını gösteren bir anahtarla birlikte bazı iyi gösterimler içeriyor; mükemmel Google Web Fundamentals Program ise tasarımcılar ve geliştiriciler için hem demoları hem de kod örneklerini içeriyor. Google, YouTube için bir HTML5 video oynatıcısı hazırladı ve Apple, Apple.com’da bir HTML5 vitrini hazırladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir