HTTPS siteleri herhangi bir tarayıcıda açılmıyor

Web’de iki farklı türde URL veya bağlantı görürsünüz – biri HTTP ile başlar ve diğeri HTTPS ile başlar. HTTPS bağlantıları, bağlantıyı güvenli veya özel yapmak için SSL sertifikaları kullanır. Kullanıcılar bazen, herhangi bir web tarayıcısı kullandıklarında HTTPS sitelerinin açılmadığını bildirmiştir. Örneğin, Google Chrome tarayıcısında;

Bağlantınız gizli değil, NET::ERR_CERT_AUTHORITY_INVALID hata sayfasını görebilirsiniz.

Bağlantınız gizi değil hatası

Windows PC’nizdeki Google Chrome, Internet Explorer, Firefox veya  herhangi bir tarayıcı kullanarak herhangi bir HTTPS web sayfasını açamıyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey vardır.

HTTPS siteleri herhangi bir tarayıcıda açılmıyorsa bunları yapın

Sorun siteye mi ait, yoksa size mi ait öğrenmeniz gerekir. Bunun için, kalıcı HTTPS bulunan birden çok web sitesini açmanız gerekir. Tüm HTTPS siteleri normal tarayıcınızda açılmıyorsa – ancak diğer web tarayıcılarında açılıyorsa, bu sorunu çözmeniz gerektiği anlamına gelir.

1] Tarih ve saati değiştirin

Bu, HTTPS web sitelerini açılmadığında en sık karşılaşılan düzeltmedir. Tarih ve saati değiştirerek, bu sorunu birkaç dakika içinde düzeltebilirsiniz. Windows 10’da tarih ve saati değiştirmek için, Win + I düğmesine basarak Ayarlar paneli’ni açın. Zaman ve dil > Tarih ve saat‘i seçin. Ardından, Saat dilimi açılır menüsünü tıklayın ve seçilen saat diliminden farklı bir saat dilimi seçin. Şimdi, hata gösteren herhangi bir HTTPS sitesini açmayı deneyin.

2] SSL ön belleğini temizleyin

Bu durum her ne kadar sorun teşkil etmese de, bazen bu sorun yaratabilir. SSL ön belleğini temizlemeniz gerekir. Bunu İnternet Seçenekleri sayfası > İçerik sekmesinden yapabilirsiniz. Bu sayfada SSL Durumunu Sil adı verilen bir seçenek bulacaksınız. Bu düğmeye tıklayarak SSL ön belleği temizleyin.

3] SSL sertifikalarını doğrulayın

Yukarıdaki önerileri denediyseniz ancak sorun yine de devam ediyorsa, SSL sertifikasını test etmeniz gerekebilir. Bunu yapmak için, bu web sitesine gidin ve Gizlilik Hatasını gösteren sitenin tamamını girin. Tüm yeşil işaretleri görüntülerseniz, bu, sitenin SSL sertifikasının iyi olduğu anlamına gelir ve yalnızca siz bu sorunu yaşıyorsunuz demektir. Bununla birlikte, herhangi bir kırmızı çarpı bulursanız, bu sorunu çözemezsiniz ve site yöneticisinin harekete geçmesi gerektiği anlamına gelir.

4] DNS ön belleğini temizleyin

Komut İstemi penceresini açın ve DNS ön belleğini temizlemek için aşağıdaki komutu çalıştırın:

ipconfig /flushdns

Bu yardımcı oldu mu?

5] VPN’yi devre dışı bırakın

Windows için güvenilir bir VPN yazılımı gibi görünen herhangi bir yazılımı kurabilirsiniz. Ancak VPN’yi kurduktan sonra bu sorunları alabilirsiniz. Yani bir VPN yazılımı kullanıyorsanız devre dışı bırakın ve sorunun devam edip etmediğine bakın.

6] Tarayıcıyı sıfırlayın veya yeniden yükleyin

Google Chrome’da bu Gizlilik Hata mesajını almaya başladıysanız, önce tarayıcıyı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu sorunu çözmezse, tarayıcıyı kaldırın ve yeniden yükleyin.

Umarım bunlardan herhangi bir sorunu çözmenize yardımcı olur…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir