İndirilen Windows Update dosyalar nasıl silinir?

Windows Update, güvenilir çalışan, Windows işletim sisteminin güncellemelerini indirip yüklemeyi sağlayan otomatikleştirilmiş bir sistemidir. Arka planda sessiz çalışan bir hizmettir. Birçok güncelleme gerekli olduğunda şimdi veya daha sonra PC’yi yeniden başlatmanızı isteyebilir.

Bir çok Windows 10 kullanıcısı yeni güncellemeleri yüklemek istediğinde sorun yaşamaktadır. Bilgisayarınızda herhangi bir sorunu Windows güncellemelerine bağlıyorsanız, deneyebileceğiniz şeylerden birisi indirilen Windows Update dosyalarını silmektir.

Yüklenen dosyalardan şüpheleniyorsanız veya Windows Update’in Microsoft tarafından yayımlanan yeni sürüm güncelleştirmelerini karşıdan yüklemek üzere güncelleştirmeler için yeni bir denetleme yapmasını isterseniz, aşağıdaki seçeneği uygulayabilirsiniz.

Örneğin Windows Insider’ı bir bilgisayarda çalıştırırsanız, yeni bir yapı indirmek için önceden indirilmiş bir güncellemeyi atlayabilir ve sistemi birden çok kez güncellemenize gerek kalmadan önleyebilirsiniz.

Not: Windows Update güncellemeleri ile sorun yaşıyorsanız silebilirsiniz. Ancak bunun dışında silmeniz tavsiye edilmez. Çünkü önceden yüklenen güncellemeler yeniden indirilecek ve güncellenecek.

İndirilen Windows Update dosyalarını silme

Önbelleğe alınan tüm güncelleme dosyalarını silmek oldukça kolaydır. Bu, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 da dahil olmak üzere Windows’un tüm sürümlerinde çalışır.

1. Adım: Dosya Gezginini kullanarak; C:\WINDOWS\SoftwareDistribution\Download alanına gidin. Klasöre elle giderseniz, önce gizli dosyaların gösterilmesini etkinleştirmeniz gerekebilir.

2. Adım: Klasördeki tüm dosyaları seçin ve klavyeden Delete/Del tuşuna basın.

3. Adım: Windows, belirli dosyaları veya klasörleri silmek için yönetici izni sağlamanızı ister. “Bunu tüm geçerli öğeler için yap” seçeneğini seçin ve izinleri vermek için Devam düğmesine tıklayın.

Tüm dosyalar silindikten sonra güncellemeler için bir kontrol çalıştırabilirsiniz. Güncelleştirme önbelleğini temizlediğinizde, Windows Update’in tüm güncelleştirmeleri yeniden indireceğini lütfen unutmayın. Yani güncelleme indirmeleri ve yüklemeleri tekrar beklemek zorunda kalacaksınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir