Inkscape İndir – Ücretsiz en kaliteli vektör grafik çizim programı

Vektör grafikleri, büyütülürken kaliteyi kaybetmeme avantajına sahiptir, ancak bunları kolayca oluşturmak veya düzenlemek için Inkscape gibi özel yazılıma ihtiyaç duyarsınız. WYSIWYG arayüzü sayesinde, grafikleri göründükleri gibi gördüğünüzde, programı kullanabilmek için teknik beceriye ihtiyacınız yoktur.

Inkscape profesyonel kalitede vektör grafikleri ile çalışmak için ücretsiz açık kaynaklı bir programdır. Inkscape, özel ve yetenekli meraklılardan oluşan bir ekip tarafından hazırlanmış, özellik dolu Adobe Illustrator için bir alternatiftir. Oldukça uyarlanabilir ve güçlüdür ve grafik tasarımcıları için mükemmel bir araçtır.

Inkscape – Ücretsiz vektör grafik çizim programı

Inkscape, vektör grafikleri (yeniden boyutlandırdığınızda bulanık olmayan grafikler) oluşturmak için mükemmel bir ücretsiz programdır. Gerçekten de, Adobe Illustrator gibi birinci sınıf araçlara ciddi bir alternatif olmaktadır.

Inkscape indir

Ücretsiz vektör çizim programı Inkscape SVG formatıyla uyumludur, ancak EPS, PostScript, JPG, PNG, BMP veya TIP resimlerinde önemli olabilir ve PNG veya diğer vektör tabanlı formatları dışa aktarabilir.

Inkscape çeşitli araçlar, şekil, yol, metin, işaretleyici, klon, saydamlık efektleri (alfa), dönüşümler, desenler ve gruplar sunar. Inkscape ayrıca Creative Commons meta verileri, düğüm düzenleme, katmanlar, karmaşık yol işlemleri, bitmap izleme, yol tabanlı metinler, çevreleyen nesne metni, doğrudan XML düzenleme ve çok daha fazlasını desteklemektedir.

Inkscape ile çalışmak

Vektör grafikleri için çok yönlü editör olan Inkscape, hem genel kısayol tuşları hem de kendisine özgü kısayolları da içeren birçok klavye kısayoluna sahiptir. Yalnızca klavyeyi veya fare kaydırma tekeri ile birlikte kullanarak birçok görevi yerine getirebilirsiniz. Temel şekiller oluşturabilir ve işleyebilir, özellikleri fare veya dokunmatik ekranlar ve kalem tabletleri gibi diğer giriş cihazlarıyla idare edebilirsiniz.

Program, SVG dokümanlarını oluşturmak ve düzenlemek için birçok araç ve kontrol sağlar. Program penceresinin sol tarafında yer alan dikey bir bölme, yeni dosyalar oluşturmak ve mevcut dosyaları düzenlemek için çeşitli araçlar içerir. Program penceresinin üst kısmı, menü çubuğunun yanı sıra belgeleri düzenlemek için kullanılan kontrol ve komut çubuklarını içerir. Kullanıcı arayüzünün alt kısmında, SVG belgenizi oluşturmaya veya düzenlemeye devam ederken farklı iletileri görüntüleyen bir durum çubuğu bulunur.

Inkscape indir

Inkscape belgeleri hızlı bir şekilde oluşturmak için kullanabileceğiniz birçok şablonla birlikte gelir, ancak belgenizi boş bir sayfa ile başlatma seçeneğine de sahip olursunuz. Aynı anda birden çok belge sayfası açabilir ve bunların arasında Alt + Sekme veya Ctrl + Tab tuş bileşimlerini kullanarak geçiş yapabilirsiniz.

Belgeleri yakınlaştırabilir veya çıkarabilir ve çoklu seçim yapabilirsiniz. Program, bir oturumda yaptığınız yakınlaştırmaların bir kaydını saklayacak ve oturum açıkken kolayca tekrar ziyaret edebileceksiniz. Ayrıca Inkscape eklentileri kullanarak programın özelliklerini daha da genişletebilirsiniz.

Inkscape indir

Inkscape ücretsiz kaliteli vektör grafik çizim programı Windows, Mac OS X sistemleri ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantılardan sisteminize uygun olan Inkscape sürümü indirin.

Windows 32-Bit için Inkscape indir (52MB)

Windows 64-Bit için Inkscape indir (58MB)

Windows 10 için Inkscape indir (Windows Mağaza)

Mac OS X için Inkscape’i hazırlama ve çalıştırma

  1. İlk önce Mac OS X için XQuartz gereklidir.
  2. XQuartz indirin ve yükleyin. XQuartz’ın kurulması ve desteklenmesi ile ilgili özel talimatlar XQuartz web sitesinde bulunmaktadır. Not: Inkscape XQuartz’da çalışır. Bu adım ve sonraki adım gerekiyor.
  3. XQuartz kurulumunu tamamlamak için bilgisayarı yeniden başlatın veya oturumunuzu kapatıp tekrar açın.
  4. Inkscape’i Applications (Uygulamalar) klasörünüze ekleyin.
  5. Inkscape’i çalıştırın. Bir istem X11’in bulunduğu yer hakkında soracaktır. Uygulamalar / Yardımcı Programlar dizininizdeki XQuartz’a gelin. Not: Inkscape’in ilk başlatılması, sisteminizde yüklü yazı tiplerini önbelleğe alacağı için biraz zaman alabilir.
  6. X11 > Preferences de X11’in giriş ve pasteboard ayarlarını yapılandırın.

Mac OS X 32-Bit için Inkscape indir (65MB)

Mac OS X 64-Bit için Inkscape indir (70MB)

Linux için Inkscape indir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir