İnternette izleniyor muyuz? İzlenmemek için ne yapabiliriz?

İnternette izleniyor muyuz sorusunun cevabı çok basittir; Evet. İnternet’te izleniyorsunuz ve birkaç kurum size ait dosyalar tutuyor. Çok yaygın olduğu için bunu kendiniz bulmuş olmalısınız. Google her zaman sizi izler ve sosyal medya siteleri de öyle yapar. Bu tür izlemeler, ilginizi çekebilecek reklamları göstermek için ticari amaçlarla yapılmaktadır. Ancak, siber suçlular tarafından izlenebilir ve bu da gizliliğe zarar verebilir veya ciddi şekilde ihlal edilmesine neden olabilir.

Google, web üzerindeki her hareketinizi biliyor:

Google sizin hakkınızda çok şey biliyor. Niye? Google, kullanıcılarının faaliyetlerini izleyerek ne kazanır? Oldukça basit, Google bunu yaparak para kazanıyor. Google’ın gelirinin büyük bir bölümü reklamlar ve kullanıcılar aracılığıyla elde ettikleri gösterimlere dayanmaktadır. Böylece, Google’ın reklamcılık şekli, ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış reklamları oldukça basitçe gösterir.

Bu nedenle, Google aramalarınız, sesli aramalarınız, konum değişiklikleriniz ve tümü, Google tarafından izlenir ve saklanır; böylece reklamlar olabildiğince özel ve hassas olabiliyor. Ancak Google, reklamı hedefleyen tek büyük şirket değil. Hedefli reklamcılık, bir kullanıcının web dünyasındaki hareketlerinin izlendiğini bilmesinin en kolay yoludur, ancak şirketler hala bunu yapmaktadır çünkü siber dünya, insan hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Herkes sizi tanımaya başlar:

İnternet’te izlenen bir diğer temel kullanıcı etkinlik, farklı web siteler arasındaki bağlantı. E-ticaret ve sosyal medya örneğini ele alalım. Amazon ya da Flipkart’ta bir ürün aradığınızda, benzer ürünlerin çeşitli reklamları Facebook ana sayfanızda görünür olduğunu fark etmiş olmalısınız. Olayın sadece reklam üzerinden döndüğünü düşünmemenizi tavsiye ederiz. Sizi izlemelerinin tek sebebinin reklam gösterimi olduğunu düşünmek çok basit olmaz mı?

Kötü amaçlı takip:

Google, üzerinde bir dosya tutmak, hareketlerinizi izleyen bir siber suçlu kadar tehlikeli değildir. Bilgisayarınıza, akıllı TV’nize veya hatta web kameranıza yüklenen zararlı yazılımlar yoluyla olabilir. Web kameranızı daima kapalı tutun. Bilgisayarınıza veya akıllı cihazınıza girebilecek ve kamera ve kayıt cihazlarını özel etkinliklerinize erişmek için açabilecek kötü amaçlı yazılımlar var.

İnternet’teki kişisel bilgilerinizi %100 etkililikle korumak zor olsa da, sizi daha güvenli hale getirebilecek birkaç kolay adım vardır. Kaspersky Lab’a göre, bunlar gizliliğinizi yönetebileceğiniz ve İnternet’te takip edilmediğinizden emin olmanızın belirli yollarıdır.

Giden İnternet trafiğinizi izleme

1. Windows Başlat düğmesini tıklayın ve Komut penceresini başlatmak için ‘cmd’ yazın, bu komut penceresi ‘C:\Users\Kullanıcı Adınız’ yazan bir kara kutu olarak görüntülenir.

2. İsteğin yanında ‘netstat’ yazın ve tüm giden veri iletimlerinin listesini oluşturmak için ‘Enter’ tuşuna basın.

Netstat komutu, mümkün olduğu kadar az sayıda uygulama açtığınızda, yalnızca bir İnternet tarayıcısından daha iyi çalışır. Netstat, bilgisayarınızın bilgi gönderdiği İnternet Protokolü (IP) adreslerinin bir listesini oluşturur. Bu IP adreslerinden bazıları meşrudur ve kullandığınız web sitelerine veya hizmetlere karşılık gelir.

3. Netstat tarafından bildirilen her IP adresini belgeleyin ve bir Web tarayıcısı açın. Her IP adresini tarayıcınızın adres çubuğuna girin ve bilginin nereye gönderildiğini bulmak için ‘Enter’ tuşuna basın.

Gizli uygulamaları bulma

1. Görev çubuğunu sağ tıklayın ve görev yöneticinizi, bilgisayarınızdaki çalışan tüm işlemlerin bir listesini başlatmak için Görev Yöneticisini seçin.

2. İşlemler sekmesinde, bir web tarayıcısı haricindeki tüm programları kapatın.

3. ‘Ayrıntılar’ sekmesini seçin, bilgisayarınızda çalışan tüm işlemleri görüntülemek için Kullanıcı adı seçeneğini tarayın. Kullanıcı adınızı içermeyen işlemler, bilgisayarınızda çalışan kötü amaçlı yazılımın bir göstergesi olabilir.

Google reklam ayarlarını kişiselleştirmeyin:

Muhtemelen web’de kendinizi korumanın en ilginç kısmı Google’ın reklam ayarları sayfasından gelir. Google, kullanıcının kendi ilgi alanlarına dayalı olarak her bir kullanıcı için kişisel bir profil oluşturur. Bu profil temel alınarak, çeşitli reklamlar İnternet’te sizi takip etmeye devam eder. Bu nedenle, Google hesabınızdaki ‘reklam kişiselleştirme’ seçeneğinizin işaretlenmemiş olması önemlidir. Bu tür sorunlar, özellikle çeşitli platformlardaki İnternet erişimini kolaylaştırmak için Google Chrome‘da belirli bir kullanıcı hesabında oturum açtığınızda ortaya çıkar. Ancak, bunu yaparken, kendi kişisel bilgilerinizi kötüye kullanma riski altındasınızdır.

Gizli mod yardımcı olmaz:

Tarayıcınızda gizli / özel modda göz atmanın tüm bu sorunları çözeceğine dair bir efsane vardır. Ancak bu bile, reklamları tamamen durdurmaz. Engellemekte olduğunuz içeriği özelleştirebilmenizi sağlayan farklı tarayıcı eklentileri de dahil olmak üzere başka önlemlerin alınması gerekiyor. Hot Spot Shield IP adreslerini gizler. IP adresleri genellikle bir web sitesinin sizin hakkınızda bildiği verileri ve diğer bilgileri birbirine bağlamak için kullanılır. Örneğin, web sitesi, sitedeki kayıt bilgilerinize dayanarak ülkenizi veya şehirinizi öğrenebilir. IP adresleri, hukuk görevlilerinin çeşitli soruşturmalar sırasında İnternet servis sağlayıcılarına sormaları gereken şeydir.

İzlenmemek için sadece çıkış yapın:

İzlenmemek için yapacağınız en iyi şey, sosyal medya ve e-posta hesaplarına giriş yapmamaktır. Sadece bu değil, çıkış yaptığınızdan emin olmanız gerekir. Bunun dışında izlenmemek için yapılacak pek bir şey yoktur.

Sosyal medya şirketlerine, İnternet’te ne yaparsanız yapın bilgisine izin veriyorsanız, daima sosyal medya hesabınıza girdiğinizde izleneceğinizi unutmayın. Bir kez çıkış yaptıysanız, sosyal medya ve e-posta şirketi tarafından izlenmezsiniz. İzlemeyi engelleyen özel yazılımları da kullanabilirsiniz.

Özetle, siber dünyadaki her hareketiniz bir başkası tarafından izleniyor. Tüm güvenlik önlemlerinin yerine getirildiğinden emin olmanız size bağlıdır. Aksi takdirde, kişisel bilgilerinizin üçüncü taraflar tarafından istismar edilmesine izin verdiğinizi unutmayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir