iPhone’un HEIF, HEIC ve HEVC yerine JPG ve MP4 kullanmasını sağlayın

iOS 11’de, aldığınız fotoğraflar ve videolar artık kullandığınız uyumlu biçimlerle kodlanmayacak. Görüntüler için JPG ve video için MPEG-4 yerine sırasıyla High Efficiency Image Format (HEIF veya HEIC) ve High Efficiency Video Format (HEVC) kullanacaklar. Bu yeni biçimlerdeki dosyalar benzer kalitede JPG ve MP4 dosyalarının yaklaşık yarısı kadar büyüktür.

HEIF (veya HEIC) ve HEVC dosyalarını kodlamak biraz daha fazla işlem gücü gerektirir, bu nedenle bu değişiklik yalnızca iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X ve en son nesil iPad Pro modellerine geliyor. Ayrıca, bu değişikliğin yalnızca çektiğiniz yeni fotoğrafları etkileyeceğini ve iOS11’in daha önce çektiğiniz fotoğrafları veya videoları değiştirmeyeceğini belirtmek gerekir.

HEIF, HEIC ve HEVC yerine JPG ve MP4 dosyalarını kullanın

HEIC dosyasını açmak veya HEIC’den JPG veya PNG’ye dönüştürme yapmak isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, herhangi bir dönüştürme yapmadan varsayılan formatları kullanmak isteyebilirsiniz. Bunların yanı sıra her ne kadar, bu formatları mecburi olarak kullanmak gerekir gibi gözükse de, aslında durum böyle değil. Yani anlayacağınız kullandığınız iPhone’un HEIF, HEIC ve HEVC formatlarını kullanması yerine JPG ve MP4 formatlarını kullanmasını sağlayabilirsiniz.

HEIF ve HEVC teoride harika olmasına rağmen, henüz JPG ve MP4 kadar geniş çapta desteklenmiyorlar. Örneğin, HEIF ve HEVC dosyalarını düzenleyebilmek için Mac’inizi macOS High Sierra’ya yükseltmeniz gerekir. Ve eğer Windows 10’u kullanırsanız, bunlar kutudan çıkarılamazlar.

Fotoğraflarınızı ve videolarınızı daha geniş bir biçimde uyumlu bir biçimde yakalamak istiyorsanız, basit ayarları değiştirerek yapabilirsiniz.

Bu ayarı değiştirmeniz yeterli olacaktır;

Ayarlar > Kamera > Biçime gidin ve Yüksek Verimlilik (High Efficiency) yerine En Uyumlu (Most Compatible) seçeneğini seçin.

Artık iPhoneunuz eski, daha büyük, daha uyumlu biçimleri kullanmaya devam edecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir