İşlemcinizin 32-bit veya 64-bit olup olmadığını kontrol etme

Windows bilgisayarım 32-bit veya 64-bit mi, sorusu sorulması gereken sorulardan biridir. 32-bit veya 64-bit Windows kurulumu, işlemcinizin mimarisine dayanır. Basitçe söylemek gerekirse, yüklemeniz gereken Windows’u belirlemek için işlemcinizin 32 bit veya 64 bit olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. İşlemcinizin mimarisini ve sisteminizde 32-bit veya 64-bit Windows yüklü olup olmadığını kontrol etme şeklinizi kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayarınızda hangi işletim sisteminizin yüklü olduğunu öğrenmek çok kolaydır. Bunun bir çok farklı yöntem vardır.

İşlemci – 32-bit veya 64-bit

Windows bilgisayarınızda Komut İstemi’ni açın. Anlaşılan bir şekilde Windows’u yüklemediyseniz ve işlemcinin mimarisini belirlememiz gerekiyorsa, bunu da yapacağız. Komut İstemi’nde aşağıdakileri girin ve Enter tuşuna basın.

echo %PROCESSOR_ARCHITECTURE%

Komut İstemi, AMD64 olarak gösterirse, işlemcinizin mimarisi 64-bit demektir.

Windows – 32 bit veya 64 bit

Windows bilgisayarın 32-bit veya 64-bit olup olmadığını öğrenmek kolaydır.

Windows 10

Windows 10’daki Ayarlar uygulamasını açın (Windows tuşu + I). Sistem grubuna gidin ve Hakkında sekmesini seçin. Aşağı kaydırın, Cihaz özellikleri altında Sistem türü alanı size 32-bit veya 64-bit Windows yüklü olup olmadığını söyleyecektir.

Ayrıca, Windows 10 bilgisayarda Dosya Gezginini açın ve Bu bilgisayar’a sağ tıklayın ve Özellikler seçeneğini seçtiğinizde de, işlemcinin 32-bit mi 64-bit mi olduğunu öğrenebilirsiniz ve sistem hakkında bazı bilgileri de görebilirsiniz.

Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10

Bu, Windows 7’den Windows 10’a tüm Windows sürümlerinde çalışır. Denetim Masasını açın. Sistem ve Güvenlik bölümüne ve ardından Sistem altındaki ‘RAM miktarını ve İşlemci hızını görüntüle‘ seçeneğini tıklayın.

Bu, hangi mimari Windows’u yüklediğiniz de dahil olmak üzere sisteminiz hakkında kapsamlı bilgi görüntüler.

Yüklediğiniz Windows sistem türünün işlemcinizin yapılacağıyla eşleşmesi önemlidir. Aksi takdirde, problemlerle karşılaşırsınız. Bir uygulama kuruyorsanız ve x86 (32-bit) ile x64 (64-bit) arasında seçim yapmanız gerekiyorsa, uygulamanın doğru sürümünü yüklemek için yine sistem türünü bilmeniz gerekecektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir