JPG ve PNG resimleri SVG’ye dönüştürme nasıl yapılır?

PNG veya JPG gibi resim formatlarını SVG vektör tabanlı görüntü formatına nasıl dönüştürebileceğinizi göstereceğiz. Ücretslzi online web hizmetleri ile kolayca JPG veya PNG’den SVG’ye dönüştürme yapabilirsiniz.

JPG, PNG veya GIF gibi geleneksel görüntü formatları çok popülerdir, ancak belirli uygulamalar için bunların kullanımını idealden daha düşük hale getiren dezavantajları vardır. Örneğin, duyarlı bir web sitesi oluşturursanız, görüntülenen genişlik ve yükseklik ne olursa olsun iyi görünen görüntüler olmasını istersiniz. Özellikle JPG görüntüleri büyütmek istediğinizde görüntü kalitesinin çok fazla düştüğünü görürsünüz.

Görüntüyü farklı ortamlarda farklı boyutlarda görüntülenmek gerekebilir. Örneğin, bir blog sayfasını bağlantı olarak paylaştığınızda küçük resim olarak, ancak yazı içerisinde tam çözünürlüklü olmasını istersiniz.

Tek resmin farklı sürümlerini oluşturmak faydalı olacaktır. Böylece en uygun olanın seçilmesi, daha fazla depolama alanına ihtiyaç duymanız anlamına gelir.

SVG resim formatı vektör formatındadır. Yani görüntü boyutunu kalite kaybetmeden ölçekleme yapılacağı anlamına gelir. Görüntüyü büyütmek veya küçültmek istediğinizde herhangi bir kalite kaybı olmaz. Farklı çözünürlükleri kullanarak pek çok yerde görüntüyü göstermeniz gerekiyorsa bu harikadır.

SVG’nin diğer avantajları, boyutunun genellikle çok daha küçük olması ve bazılarının CSS’de doğrudan yapılabilmesi için değişiklik yapma konusunda web yöneticilerine biraz esneklik kazandırmasıdır.

Bir örnek: Terence Eden, Twitter, Amazon, WhatsApp, YouTube veya Reddit gibi popüler İnternet şirketlerinin logolarını SVG’de yeniden oluşturdu. Logoların boyutu 1 Kilobayttan az, bazen 200 bayta kadar düşürüldü. PNG biçimindeki Twitter logosu, 20 kilobayt boyutundan 397 bayt boyutuna düştü. Evet, işte SVG’nin gücü.

SVG, logolar ve simgeler için iyi bir formattır, ancak birçok farklı nesne gösteren fotoğraflar ve diğer görüntü türleri söz konusu olduğunda gerçekten uygun değildir.

SVG’ye dönüştürme

Bu yazımızda, resimleri doğrudan SVG’ye dönüştürmek için kullanabileceğiniz uygulamalar üzerine yoğunlaşmak istiyoruz. Sıfırdan vektör grafikleri oluşturmak için tasarlanmış uygulamaları kullanmaya yönelik bir yazı olmadığını belirtmek isteriz. Bunun için Adobe Illustrator, Inkscape veya LibreOffice Draw gibi vektör grafikleri düzenleyicilerini kullanabilirsiniz.

Online/çevrimiçi olarak çalışabileceğiniz ücretsiz dönüştürücüler var, ancak dönüştürme işlemi söz konusu olduğunda oldukça kısıtlıdırlar. PNG veya JPG’yi SVG’ye dönüştürülebilen basit bir logonun dönüştürülmesi için yeterli olabilse de, sonuçlar çoğu zaman süper değildir.

Aconvert – Bu online hizmet, bilgisayardan bir dosya ekleme veya bir URL’den dosya alır. Sağladığı tek seçenek görüntünün çözünürlüğünü değiştirmektir.

Vector Magic – Çevrimiçi bir dönüştürücü ve Windows için masaüstü programı olarak mevcuttur. Ancak ücretsiz değildir. Bununla birlikte, online sürümünde sonuçlar gayet başarılı olmaktadır. Ayarları düzenleme veya değiştirme yönelik bir çok seçenek sağlar. Orijinal görüntüyü ve SVG görüntüyü yan yana görüntüler.

Vectorizer – Başka bir ücretsiz online hizmettir. En iyi çıkış parametrelerini (bulanıklığı, renkleri) seçebileceğiniz bir sihirbaz ile birlikte gelir veya bunları doğrudan ayarlayabilirsiniz. Sonuçlar biraz düzeltme ile iyi olur ve ortaya çıkan görüntünün boyutu orijinal PNG logosundan üçte bir daha düşük.

Görüntüleri SVG formatına çevirmek için başka bir online hizmet veya program biliyor musunuz? Yorumlarınızla belirtin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir