Kalite Kaybetmeden PNG Boyutunu Düşürme Programı ve Siteleri

Kalite kaybetmeden PNG resim boyutunu küçültmek/azaltmak için sıkıştırma/optimize programı ve online siteleri hazırladık. PNG görüntüleri optimize etmek ve PNG boyutunu düşürmek için yardımcı olacak bir yazı olduğunu düşünüyorum.

Birçok farklı görüntü biçimi türü vardır ve İnternet’te en yaygın olarak JPEG, GIF, BMP, TIFF ve PNG kullanılmaktadır. Her resim formatının kendi amacı vardır; animasyonlu görüntüler için GIF, her kaydettikten sonra veya otomatik olarak yeniden boyutlandırma yaptıktan sonra otomatik olarak bozulan yüksek kaliteli fotoğraflar için JPEG, en çok kullanılan en iyi küçük ve şeffaf resimler için PNG kullanılır. PNG görüntü dosyalarının bir başka avantajı da kayıpsız olmasıdır. Görüntü kalitesini kaybetmeden PNG’y, sıkıştırmak mümkündür.

PNG dosya boyutunu sıkıştırmak ve dosya boyutunu azaltmak için İnternet’te birçok program bulunabilir. Ancak hepsi aynı teknolojiye sahip olmadığı için dosya boyutlarından farklılık göstermektedir. Resim ve fotoğraf boyutunu azaltmak hem İnternet kullanımı açısından fayda sağlamaktadır hemde web yöneticileri için yüksek Google PageSpeed puanı almanıza yardımcı olur. Çünkü resimleri optimize etmek, web sayfalarının daha hızlı açılmasını sağlamaktadır.

Bu yazımızda, kalite kaybetmeden PNG boyutunu küçültmek için ücretsiz PNG sıkıştırma araçlarını hazırlamak istedik. Listemiz masaüstü programlar ve çevrimiçi hizmetlerden oluşmaktadır. Yani anlayacağınız hangi türde araç arıyorsanız istediğiniz farklı araçları bu sayfamızda bulacaksınız.

PNG boyutunu küçültmek için masaüstü program

PNG görüntü dosyalarını sıkıştırmak için ilk önce masaüstü programları sıralamak istiyoruz. Aşağıdaki uygulamaları bilgisayara indirerek kullanabilirsiniz. Sürekli resimleri veya fotoğrafları sıkıştırmak, dosya boyutunu azaltmakla uğraşıyorsanız masaüstü programları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

PNGGauntlet

PNGGauntlet programı PNG dosyalarını sıkıştırmak için 3 farklı araç (PNGOUT, OptiPNG ve DeflOpt) içermektedir. Üç sıkıştırma aracının kullanılması PNG dosyalarını sıkıştırmak için zamandan tasarruf sağlar. Toplu işleme özelliği sayesinde, birden fazla görüntüyü aynı anda sıkıştırabilirsiniz. PNG meta verilerini korumak, gri tonlamalı renk türünü ve diğerlerini kullanmak istemiyorsanız araçlar menüsünden varsayılan seçenekleri ayarlayabilirsiniz. Ayrıca orijinal dosya üzerine yazma seçeneği ile fazla dosya oluşmasından da kurtulabilirsiniz.

PNGGauntlet ile yaptığımız teste, 62KB’lık bir dosyayı 27KB olacak şekilde %42 oranında, 380KB’lık bir dosyayı 286KB olacak şekilde %75 oranında sıkıştırma sağladı. Ve gerçekten görüntü kalitesi aynı şekilde kaldı. İşe yaradığını söylemeliyim. Tek tek veya toplu olarak optimize etmek/sıkıştırma yapmak mümkündür. Resimlerinizi veya fotoğraflarınızı ekleyin ve Optimize etme düğmesine tıklayın. Dosyaların önceki ve sonraki boyutlarını ve sıkıştırma oranının yüzdelik dilimini göstermektedir.

Windows için PNGGauntlet indir

PNG boyutunu küçültmek için online siteler

Kalite kaybı olmadan PNG görüntüleri sıkıştırmak ve dosya boyutunu azaltmak için ücretslzi online hizmet veren web uygulamaları sıralıyoruz.

1. Kraken

Kraken hem kayıpsız hem de kayıplı optimizasyon modunu destekleyen ücretsiz çevrimiçi görüntü iyileştirme ve sıkıştırma hizmetidir. Bilgisayarınızdan resim ve fotoğraf seçebilirsiniz. Sıkıştırma yaptıktan sonra dosya indirme bağlantısı, yada Twitter veya Facebook ağlarında paylaşma seçeneği sunar.

Kraken web sayfasına gidin

2. pngoptimizer.com

pngoptimizer.com, sıkıştırma için 1 MB’a kadar görüntü yüklemeye izin veren tamamen ücretsiz çok basit bir web sitesidir. PNG iyileştirici, sıkıştırmayı en iyi duruma getirerek ve kullanılmayan meta veriyi kaldırarak, kalite kaybı olmadan PNG görüntü boyutunu %50’ye kadar azaltabileceğini iddia ediyor.

PNG görüntü dosyalarını sürükleyin ve alanına bırakın. Görüntüyü işlemeye başlayacaktır ve görüntü işlendikten sonra herhangi bir şey yapmadan bilgisayarınıza tekrar indirmek için bağlantı verecektir. Bizim örneğimizde 62KB’lık bir PNG dosyasını yaklaşık 3 saniyede sıkıştırdı ve %58’lik bir sıkıştırma yaptığını belirtti. Sıkıştırmadan sonra PNG dosyasının boyutu 26KB oldu. Biraz büyük dosyaları sıkıştırma oranı düşüyor olsa da, işe yaradığını gösterdi.

pngoptimizer.com web sayfasına gidin

3. PunyPNG

PunyPNG, ücretsiz bir sıkıştırma öneriyor ve bir PRO planına kayıt olursanız ekstra özellikler sağlıyor. PNG görüntülerini sıkıştırmak için, Dosyaları seç düğmesini tıklayın ve her biri en fazla 500 KB boyutunda en fazla 15 dosya seçebilirsiniz. PRO hesabı her biri 50 dosya seçebilirsiniz.

PunyPNG web sayfasına gidin

4. TinyPNG

TinyPNG, çok daha küçük bir dosya boyutu elde etmek için çıplak gözle görülemeyecek kalitede hafif bir düşüş sağlayarak sıkıştırma yapar. Dolayısıyla, 24-bit PNG fotoğrafınız varsa, TinyPNG’de sıkıştırdıktan sonra 8 bit PNG dosyası haline gelecektir. Her seferinde 20 resim yükleme ve en fazla 5MB boyutunu destekler.

TinyPNG, diğerlerine göre daha hızlı yükleme ve daha yüksek oranda sıkıştırma yapmaktadır. Bizim örneğimizde %64 azaltma yapmıştır. TinyPNG görüntü sıkıştırma aracı WordPress eklentisi olarak da mevcuttur.

TinyPNG web sayfasına gidin

Sonuç olarak;

Tüm hizmetler aynı resmi kullandık ve çok küçük boyutlarda bir farklılık oldu. Ancak, TinyPNG diğerlerine göre daha iyi sıkıştırma oranına sahip olduğunu gördük. Zaten sonuçlar resimlerle gösterilmiştir. Sizde karşılaştırma yapabilirsiniz. Masaüstü programının da, çok işe yaradığını söyleyebilirim.

PNG boyutunu düşürmek için bu optimize ve sıkıştırma araçlarını kullanabilirsiniz. Umarız sizler için faydalı olacaktır.

Kalite kaybı olmadan PNG boyutunu azaltmak için siz hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Yorumlarınızla bize katılın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir