Kamera ayarlarına göre fotoğraf arama ve bulma sitesi

Bir dijital fotoğraf makinesini veya DSLR’yi kullanıyorsanız, obtüratör hızı, diyafram açıklığı, ISO gibi farklı kamera ayarlarını bilmelisiniz. Ayrıca objektif fotoğrafları daha cezibeli hale getirmektedir.

Fotoğraf kursuna başlıyorsanız, farklı fotoğrafçılar tarafından çekilen kaliteli ve güzel fotoğrafları kontrol etmek isteyebilirsiniz. Açıkçası, Flickr gibi çeşitli görüntü paylaşım platformlarını tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte, diyafram açıklığı, deklanşör hızı gibi kamera ayarlarına dayanan görüntüler bulmak isterseniz, Shutterdial gibi bir web sitesini ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Flickr, 500px, vb. insanların çeşitli kameralar tarafından çekilen bazı görüntüleri kontrol etmesini sağlayan mükemmel web siteleridir. Bununla birlikte, EXIF verilerini veya meta verileri kontrol etmek için her fotoğrafı açmanız gerekir. Eğer aceleniz varsa, aradığınız mükemmel görüntüyü bulamayabilirsiniz. Bununla birlikte, Shutterdial, kategori, lens, diyafram ve deklanşör hızına dayalı görüntü bulmanızı sağlayacaktır. Ücretsiz bir web uygulamasıdır ve fotoğraf makineleri veya fotoğraflarla ilgili uzman bilgisi olmadan da kullanabilirsiniz.

Kamera ayarlarına göre fotoğraf arama ve bulma

Bu web sitesini kullanmadan önce arka plan işlemini bilmelisiniz. Bu görüntü paylaşma web sitesi Flickr ve 500px sitelerinden görüntüleri toplamaktadır. Bu web sitesinde bir arama yaptığınızda, uygulanan arama kriterlerine göre Flickr ve 500px’te arama yapar ve uygun resimleri hemen bulur. Başka bir deyişle, bir arama yaptığınızda Shutterdial, Flickr’daki ve 500px’deki tüm görüntülerin verilerini okur ve aradığınızı size en iyi şekilde sunar.

Bu aracı kullanmaya başlamak için, Shutterdial.com web sitesine gidin.

Burada resim kategorisi (kuşlar, hayvanlar, manzara, yaban hayatı, gün batımı ve çok daha fazlası), objektif boyutu, diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi farklı değerler girebilirsiniz. Ardından, ekranınızda doğru görüntülenen bazı resimler bulacaksınız.

Bu görüntüleri web sitenizde kullanmaya izin var mı?

Basit bir deyişle, duruma göre değişir. Resim lisansına bağlıdır. Shutterdial, kendi web sitesinde görüntüler gösteriyor olsa da, tüm görüntüleri web sitenizde kullanabilirsiniz anlamına gelmiyor.

Görüntülerin büyük çoğunluğunun Telif Hakkı (Copyright) vardır ve bunların pek azı Creative Commons lisansı altındadır. Bu yüzden, Flickr veya 500px üzerindeki görüntüleri kullanmadan önce lisansları kontrol etmelisiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir