Kaspersky VirusDesk ücretsiz online dosya ve URL tarayıcı

Kaspersky VirusDesk, virüslere ve diğer zararlı yazılım tehlikelerine karşı dosya ve bağlantıları taramayı sağlayan Rus güvenlik firması Kaspersky Lab’ın ücretsiz çevrimiçi bir servisidir. Çoğu bilgisayar kullanıcısı bilgisayarlarda mutlaka bir antivirüs veya benzeri güvenlik programlarının olması gerektiğini kabul etmektedir.

Güvenlik alanında işe yarayan güvenlik önlemlerin olması için para harcamanız gerekmektedir. Her ne kadar Windows Defender güvenlik anlamında harika işler yapsa da, kullanıcılar tarafından tercih edilmemektedir. Ayrıca çevrimiçi tarayıcıların kullanılması ile ilgili de tereddütler vardır.

Çevrimiçi dosya tarayıcıları, dosyalar hakkında ikinci bir fikir verir ve birden fazla antivirüs motoruna entegre ise, dosyanın tehdit seviyesi ile ilgili iyi bir tahmin alabilirsiniz.

Kaspersky VirusDesk

Kaspersky VirusDesk iki ana işlev sunar: bir veya daha fazla dosyanın taranması ve URL bağlantıların itibarını aramak için kullanılan seçenekler.

Kaspersky VirusDesk

Tarama, beklediğiniz kadar çok işe yarar. Dosya alanına dosyaları sürükleyip bırakabilir veya dosya tarayıcısı yüklemek için ek simgesini kullanabilirsiniz. Tarama düğmesine tıklama ile Kaspersky’ye aktarılır; tarama yapılır ve sonuç sayfada size geri gönderilir. Taramalar, Kasperky’nin Windows için Antivirus çözümünün kullandığı antivirüs motorunu kullanır.

Bir dosyanın tehlike durumu, güvenli, virüs bulaşmış veya şüpheli olarak gösterilir.

  • Safe (Güvenli), Kaspersky’nin herhangi bir tehdit tespit etmediği anlamına gelir.
  • Suspicious (Şüpheli) dosyalar “bazı durumlarda tehdit oluşturabilir”.
  • Infected (Enfekte olmuş) bir tehdit tespit edildiğinde bu sonucu görürsünüz.

Kaspersky VirusDesk’in ilginç bir özelliği “taramaya katılmama” seçeneğidir. Bu, muhtemelen programlarını tarayıcı tarafından tehdit olarak tanımlanan yazılım geliştiricileri için faydalıdır.

Kaspersky VirusDesk arşivlenmiş dosyaları da tarayabilir. Birden çok dosyayı taramak isterseniz, virüslü veya virüslü parolaları kullanarak birbiri ardına tarama yapabilir veya hepsini şifre korumalı bir zip dosyasına koyabilir ve tek seferde servise gönderebilirsiniz.

Bununla birlikte, maksimum dosya boyutu 50 Megabayt ile sınırlıdır. Bu temel olarak bazı dosyaları taramak için hizmeti kullanamazsınız demektir. Virustotal, 128 Megabayt’a kadar dosyaları desteklediği için daha çok tercih edilmektedir.

Kaspersky VirusDesk, URL bağlantıları taramak için de kullanılabilir. Alana bir bağlantı adresi girin ve tarama düğmesine basın. URL’yi yapıştırabilir veya manuel olarak yazabilirsiniz.

Kaspersky VirusDesk

Bağlantıların iyi, bilinmeyen veya kötü bir ünü olabilir. Good, Kaspersky’nin bağlantı verilen kaynakta kimlik avı veya kötü amaçlı herhangi bir kanıt bulamadığı, poor kimlik avı veya kötü amaçlı içerik barındırdığı, unknown, güvenlik ağı veritabanında girilen bağlantı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığı anlamına gelir.

Sizde bir dosyanın veya bir URL bağlantısının virüs veya herhangi bir zararlı yazılım içerip içermediğini öğrenmek istiyorsanız Kaspersky VirusDesk ile tarama yapabilirsiniz.

Kaspersky VirusDesk web sitesini ziyaret edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir