Kimlik Avı, Spam ve Dolandırıcılıkları nereye bildirebilirim?

Gün geçmiyor ki dolandırıcılık içeren e-postalar gelmesin. Çoğumuz bu hilelerden haberdar olabilir, bazıları daha az temkinli olma eğilimindedir ve bu nedenle kendilerini önemli riske sokarlar. Bu dolandırıcılık ve aldatmacalardan korunmak için kullanılan numara daima aynıdır. Onları görmezden gelip, bir yerlere bildirmek gerekir. Bu başkalarına da yardımcı olabilir.

Aşağıda, çevrimiçi dolandırıcılıkları bildirmek için kullanılan web siteler yerler bulunmaktadır.

Kimlik Avı, Spam ve Dolandırıcılıkları rapor etme

Karşılaştığınız dolandırıcılıkları buralara bildirerek ilerleyen zamanlarda bunlar için önlem alınmasını sağlayabilir ve diğer kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Yapılacak en iyi şey aşağıda listelediğimiz online hizmetlere bunları bildirmektir.

Symantec Kimlik Avı Bildirme web sitesi

Çoğu phishing (kimlik avı) web sitesi, kullanıcılarla ilgili kişisel veya finansal bilgi edinmek için meşru web siteleri taklit eder. Symantec Kimlik Avı Bildirme hizmeti, bu tür kimlik avı web sitelerini bildirmek için kullanılabilir. Bir kimlik avı web sitesini bildirmek için kullanılan gönderme formu SSL garantisidir.

Kimlik Avı, Spam ve Dolandırıcılıkları bildirme

Google – Spam olarak bildirme

Çoğu e-posta servis sağlayıcıları, e-postaları spam olarak işaretleyerek veya işaretini kaldırarak aldatmacayı bildirmenin bir yolunu sunar. Örneğin, Gmail, spam ve diğer şüpheli e-postaları otomatik olarak tanımlar ve Spam klasörüne gönderir. İstenmeyen e-postaları Gmail hesabınızı açıp bir posta seçip Google’da ‘Spam Olarak Bildir’ simgesini seçerek spam olarak işaretleyebilirsiniz.

Fark etmediyseniz, Spam etiketinizi açtığınızda, sizin veya Gmail tarafından spam olarak işaretlenmiş tüm e-postaların net bir şekilde görüntüleneceğini göreceksiniz. Her bir e-postanın, neden Spam’a gönderildiğini açıklayan bir etiket yer alacaktır.

On Guard Online – Spam olarak bildirme

Herhangi bir istenmeyen veya yanıltıcı mesaj aldıysanız, bunları aşağıdaki adresten FTC‘ye iletebilirsiniz: spam@uce.gov. Spam e-postasının eksiksiz içeriğini ilettiğinizden emin olun.

Ayrıca, bir e-posta listesinden çıkmayı denediğinizde isteğinizin geçerli olmadığını fark ederseniz, FTC’ye şikayet edin. Bunu yapmak için;

  • FTC Şikayet Yardımcısı sayfasına gidin ve bir şikayet kategorisi seçin.
  • Bir kez yapıldıktan sonra bir alt kategori seçin. Burada, bir eşleşme bulamazsanız “Bulunan Eşleşme Yok” (No Match Found) seçeneğini belirlerseniz, web sitesi şikayetinizi sizinle ilgili kategorilere ayırma çabası gösterecektir.
  • Bundan sonra, şikayetinizle ilgili birkaç soruyu yanıtlayın ve sorunun açıklamasını kendi kelimelerinizle sağlayın. Şikayet Asistanı size uygun şekilde rehberlik edecektir.

Google Güvenli Taramadan dolandırıcılıkları bildirme

İstemci uygulamalarının, URL’leri Google’ın sürekli güncellenen güvensiz web kaynakları listelerine göre kontrol etmesini sağlayan bir Google hizmetidir. Google Güvenli Tarama ile aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

  1. Sayfaları, platform ve tehdit türlerine dayalı olarak hizmetin Güvenli Tarama listelerine karşı kontrol edin.
  2. Sitenizdeki virüslü sayfalara neden olabilecek bağlantıları tıklamadan önce kullanıcılara uyarı yayınlayın.
  3. Kullanıcıların sitenizden bilinen virüs bulaşmış sayfalara bağlantılar göndermelerini önleyin.

Kimlik Avı, Spam ve Dolandırıcılıkları bildirme

Güvenli Tarama API’larının (v3) artık kullanımdan kaldırıldığını lütfen unutmayın. Tüm Güvenli Tarama API istemcilerinden ileri (v4) API’ları kullanmaları istenir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir