Kısa URL’leri açmadan nereye gittiğine nasıl bakabilirsiniz?

Kısa URL’yi açmak yani tam URL bağlantısını öğrenmek mi istiyorsunuz? PC, Android ve iOS cihazlarda kısa URL bağlantıları açmadan nasıl bakacağınızı göstereceğiz.

Kısaltılmış hileci URL bağlantıları sosyal medya web sitelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Herhangi bir yerde bağlantı bulduysanız, güvenli olup olmadığını anlamak için fareyi URL bağlantısı üzerine getirdiğinizde tarayıcının sol alt kısmında hedef URL’yi görürsünüz. Ancak, bu yöntem bu kısaltılmış URL bağlantılarından işe yaramıyor. Yani bağlantıya tıkladığınız anda nereye gideceğini bilemiyorsunuz.

Her kısaltılmış URL bağlantısı güvenliğinizi tehlikeye atacak anlamına gelmez. Ancak, benim gibi şüpheci biriyseniz kısaltılmış URL’leri açmadan nereye gideceğini kontrol etmenizi sağlayacak birçok yol vardır. Bilgisayarda veya akıllı telefonlarda kısaltılmış bağlantıların nereye gittiğini öğrenmeniz için bu yazımızı hazırladık.

1. Yerleşik önizlemeyi kullanma

Popüler bağlantı kısaltılma servislerinin çoğu kısaltılmış URL’yi değiştirerek bağlantıyı önizlemeye izin verir. Bu basit değişiklikleri ezberleyin ve kısa URL’lerin çoğunda üçüncü taraf hizmetlere güvenmek zorunda kalmazsınız. Aşağıda, URL’leri kısaltmayı sağlayan hizmetlere ait bağlantıları açmadan kolayca önizlemek için ne değiştirmeniz gerektiğini belirtiyorum.

TinyURL

Bağlantıyı tinyurl.com bölümünden önce önizleme ekleyin. Örneğin:

https://tinyurl.com/2loblt adresini https://preview.tinyurl.com/2loblt adresine dönüştürün.

Goo.gl

Orijinal URL’nin sonuna + (artı işareti) ekleyin. Örneğin, goo.gl/0WhZa7 adresini goo.gl/0WhZa7+ olarak değiştirin.

Bitly.com

Goo.gl’ya benzer şekilde, URL’nin sonuna bir + ekleyin.

is.gd

URL’nin sonuna – (tire işareti) ekleyin. Örneğin, https://is.gd/1j6nkF adresini https://is.gd/1j6nkF- adresine dönüştürün.

Tiny.cc

URL’nin sonuna ~ işaretini ekleyin.

BudURL

URL’nin sonuna ? (soru işareti) ekleyin.

2. Bir online hizmeti kullanma

Kısa URL bağlantıları ile pek uğraşmıyorsanız, çevrimiçi bir hizmeti kullanmak daha iyi olabilir. Bu amaçla, kısaltılmış URL bağlantıları ile ilgili kapsamlı desteği ve bağlantı hakkında ayrıntılı bilgi için GetLinkInfo‘yu kullanabilirsiniz. URL bağlantısını, web sitesindeki bağlantı kutusuna yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

Örneğin, biz http://www.indirucretsiz.com/kategori/web sayfamızın URL’sini Goo.gl hizmeti ile kısalttık ve GetLinkInfo hizmetinde denedik, sonuçları aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

GetLinkInfo, kısa bağlantının tam URL bağlantısını ve ve sayfadaki tüm harici linklerden başlayarak size sayfanın ana başlığı gösterecektir.

3. Bir tarayıcı uzantısı kullanma

Kısa URL’lerle sık sık ilgileniyorsanız, bir tarayıcı uzantısı daha iyi seçim olabilir. Unshorten.It! bu amaç için iyi bir uzantıdır ve hem Chrome hem de Firefox için kullanılabilir.

Unshorten.It! ile ilgili söylenecek en güzel şey, URL kısaltılması hizmetinin API’sine bağlı olmadığından, hemen hemen her tür kısa bağlantıyı genişletebilir. Uzantı kurulduktan sonra herhangi bir kısa bağlantıyı sağ tıklayın ve menüden Unshorten’i seçin.

Uzantı, bağlantıyı yeni bir sekmede genişletecek ve güven Web Of Trust puanı temel alınarak güvenlik bilgilerini gösterecektir.

Android’de kısa URL’leri genişletme

Android telefonunuz için ücretsiz URL Manager uygulamasını kullanabilirsiniz. Aslında bu hepsi bir arada bir bağlantı yöneticisidir, ancak sadece uygulamanın kısa URL’leri genişletme özelliğine bakacağız. Bir bağlantıyı nasıl genişleteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

1. Adım: Genişletmek istediğiniz kısa URL’yi kopyalayın. Uygulamayı açın ve ana arayüzünde ki + simgesine dokunun ve Expand seçeneğini seçin.

2. Adım: Şimdi URL’yi metin alanına yapıştırın ve Expand düğmesine dokunun. Orijinal bağlantı aşağıda gösterilecektir.

URL Manager uygulamasında URL’yi genişletmek için bir bağlantıyı doğrudan tarayıcınızdan da paylaşabilirsiniz.

iOS’da kısa URL’leri genişletme

iOS’ta, ücretsiz URL X-ray uygulamasını kullanabilirsiniz. URL X-ray web hizmeti için popüler olmasına rağmen, iOS uygulaması URL’leri genişletmek için iyi bir iş yapar. Uygulamayı yükledikten sonra açın, URL X-ray arayüzünde kısa URL’yi kopyalayıp / yapıştırarak genişletebilirsiniz. Ayrıca, diğer uygulamalardan URL’leri doğrudan paylaşmanıza izin vermek için paylaşım menüsüne bir düğme ekler.

Özetleyecek olursak;

Kısa URL bağlantıları açarken çok dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Ayrıca, açmadan önce buradaki mevcut yöntemlerle bağlantıların nereye gideceğini öğrenebilirsiniz. Kısa URL bağlantılarını önizleme ayarlarını ezberlemek biraz zor gelebilir, ancak sürekli tekrar ettiğiniz zaman çok kolay olduğunu göreceksiniz. Daha detaylı bilgi almak istediğiniz zaman, çevrimiçi bir hizmeti veya tarayıcı uzantısını kullanabilirsiniz. Android ve iOS cihazlarda da aynı yöntemleri kullanabilirsiniz veya yazımızda geçen uygulamaları da deneyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir