Kısayol tuşları ile Windows programları ve uygulamaları başlatma

Klavye kısayolları, herhangi bir uygulama için güçlü bir satış noktasıdır. En özellikli zengin uygulamalardan bazıları klavye kısayollarına sahiptir. Genellikle, bir uygulama ne kadar karmaşıksa, o kadar çok klavye kısayolu gerekir. Örnek olarak Photoshop ve Illustrator’u alın. Her iki uygulamanın da çok sayıda aracı vardır ve çoğu aracı bir klavye kısayoluyla etkinleştirebilirsiniz. Klavye kısayollarını özelleştirmenize izin veren uygulamalar daha da iyidir. Birçok uygulama klavye kısayollarını destekliyor olsa da, klavye kısayollarını kullanmaya başlamıyorlar. Bir klavye kısayolu ile Windows programları ve uygulamaları başlatmak isteyen kullanıcılar bunu yapmak için bir fırlatıcıya ihtiyaç duyduklarını düşünüyor. Windows aslında uygulamaları başlatmak için bir klavye kısayolunu ayarlamanızı sağlar.

Bu, Windows 7, 8 / 8.1 ve 10’da çalışır. Muhtemelen Windows XP ve Vista’da da çalışacaktır. Windows 8 / 8.1 ve Windows 10’da olanlar için, hem masaüstü uygulamaları hem de UWP uygulamaları için çalışır.

Masaüstü programları kısayol tuşları ile açma

Bir klavye kısayoluyla bir Windows masaüstü uygulaması başlatmak istiyorsanız, öncelikle uygulamanın EXE dosyasına veya masaüstündeki uygulamanın bir kısayoluna ihtiyaç duyarsınız. EXE’yi veya kısayolu sağ tıklayın ve menüden Özellikler‘i seçin. Burada ‘Kısayol tuşu‘ alanı var, içine tıklayın ve bir kısayol kaydedin. ‘Uygula‘yı tıklayın, işiniz bitti.

Mağaza uygulamaları kısayol tuşları ile açma

Windows Mağaza uygulamaları için EXE’yi bulamazsınız, bu nedenle, bir uygulamayı başlatmak isterseniz bir ilave adım eklenir. Başlat Menüsünü açın ve Uygulamalar Listesi’ne gidin. Bir kısayol oluşturmak istediğiniz uygulamayı tıklayın ve sürükleyin ve masaüstünüze bırakın.

Mağaza uygulama kısayoluna sağ tıklayın ve ‘Özellikler‘ seçeneğini belirleyin. ‘Kısayol‘ sekmesine gidin ve ‘Kısayol tuşu‘ alanını tıklayın. Kısayolu kaydedin, Uygula’yı tıklayın, ardından işlem tamamlanmış demektir.

Klavye Kısayollarının Kaydedilmesi

Bir uygulamayı başlatmak için kaydedebileceğiniz klavye kısayollarının bazı sınırlamaları vardır. Klavye kısayolu her zaman Ctrl + Alt değiştirici tuşlarını içerir. Klavyenizdeki herhangi bir harfle veya klavyenizdeki herhangi bir sayı tuşuyla eşleştirebilirsiniz. Rakam tablonuzda bir sayı tuşu eşleştirirseniz, klavye kısayolu yalnızca Ctrl değiştirici tuşunu içerir. Harfler için hem Ctrl hem de Alt tuşlarını kullanmanız gerekir. Bunun için bir yol yok. Ayrıca, kısayolları kaydetmek için Windows tuşunu kullanamazsınız.

Bu klavye kısayolları evrenseldir. Hangi uygulamayı çalıştığınıza bakılmaksızın, bu kısayollardan birine basmak uygulamayı başlatacaktır. Tek istisna, bir uygulamayı tam ekran modunda kullanıyorsanız. Örneğin, Chrome’da açık bir YouTube videosunuz varsa ve tam ekran izliyorsanız, bir uygulamanın klavye kısayoluna basmak, uygulamayı başlatmaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir