Kişisel Verileri Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir?

Hemen hemen herkes bir defada olsa veri kaybetmiştir. Bilgisayarınızın sabit sürücüsü yarın herhangi bir durumdan dolayı sorun verebilir, fidye yazılımlar dosyalarınızı rehin alabilir veya bir yazılım hatasından dolayı önemli dosyalarınız silinebilir. Bilgisayarınızı ve bilgisayarınızdaki verileri düzenli olarak yedeklemiyorsanız, dosyalarınızı sonsuza kadar kaybedebilirsiniz.

Bir çok kullanıcı yedekleme yapmaktan kaçınmaktadır. Bunun nedeni, yedeklemenin zor yada kafa karıştırıcı olduğunu düşünmelerindendir. Bir çok farklı yedekleme yöntemini duymuşsunuzdur, ancak sizin için hangisi doğru? Ve hangi dosyaları gerçekten yedeklemek gerekiyor?

Kişisel verileri yedeklemek

Önemli dosyaları yedeklemek gerektiğini söylemeye gerek yok herhalde. Herhangi bir sorun olduğunda, işletim sistemini yeniden yükleyebilir ve mevcut programları tekrar yükleyebilirsiniz. Ancak, kişisel dosyalarınızı bir daha geri getirebilme imkanı olabilir mi?

Kişisel belgeler, fotoğraflar, ev videoları ve bilgisayarınızdaki diğer veriler düzenli olarak yedeklenmelidir. Bunlar asla değiştirilemez. Saatlerce özenle ses CD’lerini veya video DVD’leri kopyaladıysanız, bu dosyaları da geri yüklemek isteyebilirsiniz, böylece tüm bunları tekrar tekrar yapmak zorunda kalmazsınız.

İşletim sisteminiz, programlarınız ve diğer ayarlarınız da yedeklenebilir. Onları mutlaka yedeklemek zorunda değilsiniz, ancak tüm sabit sürücünüz başarısız olursa, yedekleme her şeyi kolaylaştırabilir. Sistem dosyalarıyla oynamayı, kayıt defterini düzenlemeyi ve donanımınızı düzenli olarak güncellemeyi seven birisi iseniz, tam bir sistem yedeklemesine sahip olmak, işler ters gittiğinde size zaman kazandırabilir.

Dosyalarınızı yedeklemek için birçok yol var

Verileri yedeklemek için harici bir sürücüyü kullanmaktan, bu dosyaları uzak bir sunucudaki İnternet üzerinden yedeklemenin birçok yolu vardır. İşte her birinin güçlü ve zayıf yanları:

1. Harici Bir Sürücüye Yedekleme: 

Harici bir USB sabit sürücünüz varsa, bilgisayarınızın dahili yedekleme özelliklerini kullanarak sadece bu sürücüye yedekleme yapabilirsiniz. Windows 10 ve 8’de Dosya Geçmişi’ni kullanın. Windows 7’de Windows Yedekleme’yi kullanın. Mac’lerde Time Machine kullanın. Bazen sürücüyü bilgisayara bağlayın ve yedekleme aracını kullanın ya da eviniz varken otomatik olarak yedeklenecek şekilde bırakın.

Artıları: Yedekleme ucuz ve hızlıdır.

Eksileri: Çalınması veya kaybolması durumda, tüm verileriniz gider. Bunun dışında herhangi bir olumsuzluk yoktur.

2. İnternet Üzerinde Yedekleme (Online Yedekleme)

Dosyalarınızın güvende olmasını istiyorsanız, bunları BackBlaze gibi bir hizmetle İnternete yedekleyebilirsiniz. BackBlaze, CrashPlan’ın artık ev kullanıcılarına hizmet etmediği, Carbonite ve MozyHome gibi rakipleri olduğu için sevdiğimiz ve tavsiye ettiğimiz tanınmış online yedekleme hizmetidir. Düşük bir aylık ücret karşılığında (ayda yaklaşık 5$), bu programlar PC veya Mac’inizde arka planda çalışır, dosyalarınızı servisin web depolama alanına otomatik olarak yedekler.. Dosyaları kaybederseniz ve tekrar ihtiyaç duyarsanız bunları geri yükleyebilirsiniz.

Artıları: Çevrimiçi yedekleme, sizi sabit disk arızası, hırsızlık, doğal felaketler ve aralarındaki her şeyi içeren her türlü veri kaybına karşı korur.

Eksileri: Bu hizmetler genellikle maliyetlidir (daha fazla bilgi için bir sonraki bölüme bakın) ve ilk yedekleme, harici bir sürücüye göre çok daha uzun sürebilir – özellikle çok dosyanız varsa.

2. Bulut Depolama Hizmetlerine Yedekleme

Yedekleme uzmanları, bunun teknik olarak bir yedekleme yöntemi olmadığını, ancak çoğu insan için benzer bir amaca hizmet ettiğini söyleyecektir. Dosyalarınızı sadece bilgisayarınızın sabit diskinde saklamadan ziyade, bunları Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive, Yandex.Disk veya benzeri bir bulut depolama hizmeti gibi bir serviste saklayabilirsiniz. Daha sonra otomatik olarak çevrimiçi hesabınıza, akıllı cihazlara veya bilgisayarlarınıza senkronize olurlar.

Artıları: Bu yöntem kolay, hızlı ve çoğu durumda ücretsiz ve çevrimiçi olduğu için her türlü veri kaybına karşı sizi korur. Ve akıllı cihazlar ile bilgisayarlar arasında senkronizasyon sağlayarak dosyalarınıza her yerden erişim imkanı sağlar.

Eksileri: Çoğu bulut hizmeti yalnızca birkaç gigabayt depolama alanını ücretsiz olarak sunar; bu nedenle, yalnızca yedeklemek istediğiniz az sayıda dosyanız varsa bulut hizmetleri faydalı olabilir. Yedeklemek istediğiniz dosyalara bağlı olarak, bu yöntem düz bir yedekleme programından daha basit veya daha karmaşık olabilir.

BackBlaze ve Dropbox bulut depolama hizmetleri gibi yedekleme programları hem çevrimiçi yedeklemeler olmakla birlikte, temelde farklı şekillerde çalışırlar. Dropbox, dosyalarınızı PC’ler ve mobil cihazlar arasında senkronize etmek için tasarlanmıştır; BackBlaze ve benzeri hizmetler büyük miktarda dosyayı yedeklemek üzere tasarlanmıştır. BackBlaze, dosyalarınızın farklı sürümlerinin birden çok kopyasını tutacak; böylece dosyayı tıpkı geçmişindeki pek çok noktadan olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz. Ve Dropbox gibi hizmetler az miktarda alan için ücretsiz olsa da BackBlaze’in düşük fiyatı, istediğiniz kadar büyük yedekleme kaynağıdır. Ne kadar veri olduğunuza bağlı olarak, diğerlerinden daha ucuz olabilir.

BackBlaze ve Carbonite’in büyük bir kısıtlaması var. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı silerseniz, 30 gün sonra çevrimiçi yedeklemelerinizden de silinir. Bu 30 günlük süre sonunda geri dönüp silinen bir dosyayı veya bir dosyanın önceki sürümünü kurtaramazsınız. Dosyaları silmek istediğinizde bunu göz önünde bulundurun.

Bir Yedekleme Yeterli Değil: Birden Çok Yöntem Kullanın

Peki hangi yedekleme yöntemini kullanmalısınız? İdeal olarak, en az ikisini kullanın. Niye ya? Çünkü hem yerinde hem de dışarıda yedekleme yapmak istiyorsunuz.

“Yerinde” kelimenin tam anlamıyla sizinle aynı fiziksel konumda saklanan yedekler anlamına gelir. Dolayısıyla, harici bir sabit sürücüye yedekleme yaparsanız ve bunu evde bilgisayarınızla evde saklarsanız, bu yerinde bir yedekleme olur.

Yerinde olmayan yedeklemeler farklı bir konumda saklanır. Yani, BackBlaze veya Dropbox gibi çevrimiçi bir sunucuya yedeklerseniz, bu yerinde olmayan bir yedektir.

Yerinde yedeklemeler daha hızlı ve kolaydır ve veri kaybına karşı ilk savunma hattınız olmalıdır. Dosyaları kaybederseniz, bunları harici bir sürücüye hızlı bir şekilde geri yükleyebilirsiniz. Ancak tek başına yerinde yedeklemelere güvenmemelisiniz. Olası donanım sorunlarında tüm dosyalarınızı kaybedersiniz.

Yerinde olmayan yedeklemelerin İnternet’te de bir sunucu olması gerekmez ve birinde aylık abonelik ücreti ödemenize gerek yoktur. Dosyalarınızı bir sabit sürücüye yedekleyebilir ve örneğin ofisinizin, bir arkadaşınızın evinde veya banka kasasında saklayabilirsiniz. Biraz rahatsızlık vericidir, ancak bu teknik olarak yerinde olmayan bir yedektir.

Benzer şekilde, dosyalarınızı Dropbox, Google Drive veya OneDrive’da depolayabilir ve harici bir sürücüye düzenli yedekleme yapabilirsiniz. Veya yerel bir yedek oluşturmak için BackBlaze’ı çevrimiçi ve Windows Dosya Geçmişi’ni yedeklemek için kullanabilirsiniz. Bu servisleri birlikte kullanmanın birçok yolu vardır.

Yedeklemeyi Otomatikleştirin!

Tüm bunlar karmaşık gelebilir, ancak yedekleme sisteminizi ne kadar çok otomatik hale getirirseniz, daha sık yedekleme yapılır. Bu nedenle dosyaları harici bir sürücüye elle kopyalamak yerine otomatik bir araç kullanmalısınız. Bir kez kurduktan sonra artık uğraşmanıza gerek kalmaz.

BackBlaze gibi online servislerin cazip olmasının nedeni budur. İnternet’e yedekleme yapıyorsa, otomatik olarak her gün bunu gerçekleştirebilir. Harici bir sürücüyü takmanız gerekiyorsa, daha fazla çaba harcamanız gerekir; bu, daha az yedekleme yapacağınız anlamına gelir ve sonunda bunu yapmayı bırakabilirsiniz.

Hiçbir şey ödememek ve öncelikli olarak yerel yedeklemelere güvenmek istiyorsanız, önemli dosyalarınızı çevrimiçi olarak eşitlemek için Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive gibi dosya senkronizasyonu hizmetini kullanmayı düşünün. Bu şekilde, yerel yedeklemenizi kaybederseniz, en azından bir çevrimiçi kopyanız olur.


Sonuçta, dosyalarınızın nerede olduğunu düşünün ve her zaman birden fazla kopyanız olduğundan emin olun. İdeal olarak, bu kopyalar birden fazla fiziksel konumda olmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir