Web Sitelerin Konum İzleme ve Masaüstü Bildirimlerini Kapatma

Çoğu web sitesi, bulunduğunuz yerden daha iyi hizmetler sunmak ister veya sizi güncel tutmak için masaüstü bildirimlerini göstermek ister. Bu istemler, web sitesinde gezinmenizi durduracak ve “İzin Ver” veya “Reddet” düğmesine basana kadar gitmeyecektir. Bu istemleri görmekten bıktıysanız, bunları kolayca tarayıcınızdan devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu yazımızda size Chrome, Firefox, Opera ve Microsoft Edge‘de konum izleme ve masaüstü bildirimlerini nasıl devre dışı bırakacağınızı göstereceğim. Bu özellikleri devre dışı bıraktıktan sonra, gerekli web sitelerinde bu özelliklere el ile izin vermek için İstisnaları yönet (varsa) düğmesini kullanın.

Not: Konum takibi ve masaüstü bildirim özelliklerinin çok kullanışlı olabileceğini unutmayın. Örneğin, kesin sonuçlar almak için herhangi bir Google Haritalar web sitesi (Google Haritalar gibi) için konum izleme özelliğini etkinleştirmelisiniz ve masaüstü bildiriminin etkinleştirilmesi, önemli iletiler hakkında hemen güncelleme yapmanızı sağlar; e-postalar gibi.


Google Chrome konum izleme ve bildirimleri kapatma

Chrome’da, sağ üst köşedeki menü düğmesini tıklayın ve buradan Ayarlar‘ı seçin.

Ayarlar bölümünde aşağı kaydırın ve en alttaki Gelişmiş seçeneğine tıklayın ve Gizlilik ve güvenlik başlığı altındaki İçerik ayarları‘nı tıklayın.

Bu menüde aşağı kaydırın ve Konum ve Bildirimler bölümlerini görürsünüz.

Konum bölümüne tıklayın ve açılan bölümde Erişmeden önce sor (önerilir) seçeneğini kapalı duruma getirin. Ayrıca daha önceden izin verilen siteler varsa, sağ taraflarındaki çöp kutusuna simgesine tıklayarak kaldırın.

Bildirimler bölümüne tıklayın ve açılan bölümde Göndermeden önce sor (önerilir) seçeneğini kapalı duruma getirin. Yine aynı şekilde bildirimlerine izin verilen siteleri kaldırabilirsiniz.


Firefox konum izleme ve bildirimleri kapatma

Firefox konum izleme ve masaüstü bildirimlerini kaldırmanın yolunu sunmuyor. Seçenekler var ancak, sadece sitelere izi verme ve engelleme yapabiliyorsunuz. Tamamen kapatma seçeneği yoktur. Eğer eski Firefox sürümünü kullanıyorsanız Firefox Quantum’a geçmenizi tavsiye ederim.

Bu nedenle Firefox gizli ayarlarına gitmek gerekir. Firefox’ta gizli ayarlara erişmek için, adres çubuğuna about:config yazın ve enter tuşuna basın. Sayfada yer alan “Riski kabul ediyorum!” düğmesine tıkladıktan sonra, düzeltilebilir özelliklerin büyük bir listesini göreceksiniz.

Konum izleme istemlerini durdurmak için, bu sayfadaki arama çubuğuna geo.enabled yazın ve geo.enabled seçeneğini çift tıklayarak true olan değeri False olarak ayarlayın. Bu, web sitelerin konum izleme özelliğini etkinleştirmenizi isteyecek bildirimleri durduracaktır.

Masaüstü bildirim istemlerini durdurmak için, arama çubuğuna dom.webnotifications.enabled yazın ve dom.webnotifications.enabled öğesine çift tıklayarak değeri False olarak değiştirin. Artık hiç bir web sitesi masaüstü bildirimlerini göstermek için sormayacak.

Maalesef, Firefox herhangi bir web sitesi için bu özelliklerin her ikisini yönetmek veya bunlara izin vermek için herhangi bir seçenek sunmamaktadır. Bu özellikleri devre dışı bıraktıktan sonra, bunları kullanamazsınız.


Opera konum izleme ve bildirimleri kapatma

Opera’da, sol üst köşedeki Opera simgesine yani Menü simgesine tıklayın ve Ayarlar‘ı seçin (veya Alt + P tuşlarına basın).

Burada, soldaki menüden Web Siteleri‘ni seçin. Konum ve Bildirimler bölümünü görene kadar aşağı kaydırın.

Konum istemlerini devre dışı bırakmak için, Konum bölümünde “Hiçbir sitenin fiziksel konumumu takip etmesine izin verme” seçeneğini seçin. Ayrıca masaüstü bildirimlerini devre dışı bırakmak için, Bildirimler bölümünde “Hiçbir sitenin masaüstü bildirimleri göstermesine izin verme” seçeneğini seçin.


Microsoft Edge konum izleme ve bildirimleri kapatma

Microsoft Edge yer izleme ve masaüstü bildirimlerini desteklemektedir, ancak bunları devre dışı bırakmanın uygun bir yolunu sunmamaktadır.

Konum izleme taleplerini devre dışı bırakmak için, diğer Windows 10 evrensel uygulamaları için yaptığınız gibi, Windows 10 ayarlarında konum izleme özelliğini devre dışı bırakmanız gerekir. Başlat menüsünden Ayarlar‘a gidin (Windows tuşu+I kısayol tuşlarına da basabilirsiniz) ve Gizlilik seçeneğini tıklayın.

Burada soldaki menüden Konum bölümünü seçin ve Tam konumunuzu kullanabilecek uygulamaları seçin görene kadar aşağı kaydırın ve listeden Microsoft Edge‘in yanındaki anahtarı Kapalı duruma getirin. Bu, Edge’de yer izleme istemini devre dışı bırakacak ve tüm web sitelerinin konumunuzu izlemesini durduracaktır.

Microsoft Edge’de masaüstü bildirim istemlerini devre dışı bırakmak için seçenek yoktur. Desteklenen her web sitesinde onlarla en az bir kez uğraşmanız gerekecek ve Edge tercihlerinizi hatırlayacaktır.


Özetlemek gerekirse;

Konum ve masaüstü bildirimleri komut istemleri gerçekten sinir bozucu olabilir, ancak en azından çoğu durumda devre dışı bırakabilirsiniz. Chrome ve Opera, bu özellikleri devre dışı bırakıp yönetmeyi kolaylaştıran tarayıcılardır. Birkaç fazladan adım atmanızın sakıncası yoksa bu özellikleri devre dışı bırakabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir