Kripto para birimleri ve kripto para madenciliği nedir?

Bir kişinin varlığının değerlendirmesinin bir biçimi olarak paranın önemi taş çağının sonundan beri bilinmektedir. Taş külçeleri ile başladı, sonra demir tabletler, ardından altın ve gümüş sikkeler ve şimdi kağıt para ve elektronik para. Dikkat çeken bir gerçek ise, zaman çizelgesi boyunca sahip olunan para sayısı artmakta ve her birimin değeri ise azalmakta. Bu, bankacılık sisteminin para birimini dijitalleştirmesi gereken bir aşamaya kadar gerçekleşti ve hepsi rezerv bankalarda sayısallaştırılmış bir biçimde saklanır. Gündemin bir adım önde olması Kriptokratlar (Cryptocurrencies) kavramıdır. Bu, bankalarda saklanan ve dolayısıyla borç / kredi kartları ve çevrimiçi bankacılık yoluyla erişilebilen paradan farklıdır.

Cryptocurrency (kripto para birimi) nedir?

Bir Cryptocurrency, paranın bir online versiyonudur. Adı, işlemleri şifrelemek ve para biriminin üretimini kontrol etmek için kullanılan Kriptografiden (Cryptography) türetilmiştir. Blockchain Teknolojisi kullanıldığından sıkı bir şekilde izlenen bir süreçtir.

Çok basit bir şekilde söylemek gerekirse, Blockchain teknolojisi, topluca bir P2P ağını kullanarak veri bloklarının gittikçe artan bir listesini yönetmek ve korumak için kullanılan dağıtılmış bir veritabanıdır. Bu veri blokları farklı konumlarda bulunabilir ve aynı İşlemciye bağlı olmayabilir. Bir veritabanı, kayıtların bir toplamıdır. Dağıtılmış bir veritabanı, farklı konumlarda bulunabilen ve ortak bir İşlemciye bağlı olmayabilen bir veritabanıdır – ancak aynı veya farklı fiziksel konumlarda bulunabilir ve bir bilgisayar ağı üzerinde dağınık olabilir. Bir Blockchain’de, bir parça veri kaydedildiğinde, normal olarak düzenlenemez veya değiştirilemez.

Daha önce ihmal edilmiş olsa da, bankalar ve finansal kurumlar ve şirketler giderek öneminin farkında oluyor. Daha ziyade, yeni para birimine ‘dijital para’ pazarını kaybetme korkusu taşıyorlar.

Güvenlik ve döviz kolaylığı gelecek için para değişiminin ideal bir aracı olmasına karşın, Kriptokrat para birimleri (Cryptocurrencies) bilinmiyor ve bunların güvensiz olduğuna inanılıyor. Bitcoins fiyatında yeni bir artış ve eşzamanlı olarak sosyal medyada övünmek çok fazla ilgi yarattı, ancak ana akımdan önce yıllarca sürebilir.

Cryptocurrency Mining nedir?

Kripto para birimleri Mining için güçlü bir donanım yanı sıra yazılım kombinasyonu gerekir. Bir para biriminin değeri, piyasada bulunan para birimi birimlerinin sayısına bağlı olduğundan dikkatle izlenen ve çok güvenilir bir süreç olmalıdır. Cryptocurrency Mining (Kripto para madenciliği), sadece Cryptocurrency’ların yeni birimleri üretme işlemidir.

Daha iyi anlamak için bütün bankalarda trilyonlarca dolarlık büyük bir ulusal ekonomi varsayalım. Şimdi, tüm bu para banknotlarını bankalarda depolamak fiziksel olarak mümkün olmadığından, merkezi bir yedek bankayla dijital bir biçimde saklıyorlar. Rezerv bankası, hangi bankaya borçlu olduğunun dijital bir kaydını tutar, ancak notları fiziksel bir biçimde tutmaz. Sistemi paraya çevirmek ve banknotların kısa olması durumunda, sadece onları basılı alır.

İlgili rezerv bankanın olabildiğince çok not yazabilmesine rağmen, kendi başına bunu sebepsiz yapmaz. Bunun nedeni, daha fazla para basıp pazara daha fazla para aktığı zaman, insanları zenginleştirmiyor, sadece mevcut paranın değerini düşürür (devalüe eder) ve enflasyona neden olur.

Aynısı Cryptocurrency ile olur. Kripto para madenciliği, mevcut birimlerin değer kaybetmemesini sağlamak için dikkatle izlenen bir süreçtir.

Bir Kripto alışverişi fiyatı nasıl belirlenir?

Çeşitli Kripto para birimlerinin piyasa fiyatları çok farklı olmakla birlikte, likiditeleri ortak bir özellik olarak kalmaktadır. Şu andan itibaren Kripto para birimlerinin değeri çok dalgalanıyor.

Neredeyse her diğer ürün ve hizmet gibi bir Kriptokrasitenin (kripto para biriminin) fiyatı, arz ve talebe bağlıdır. Daha fazla kişi belirli bir kripto para birimi istiyorsa ve arz azsa değeri artar. (Yani karaborsacılık, talep edilen şey ne kadar az ise ve talep eden ne kadar çok ise, o şeyin değeri daha da artar) Ardından, akışın korunması için daha fazla birim çıkarılır. Bununla birlikte, birçoğu, mined sayıları kısıtlamayı seçti. Örneğin, Bitcoins sayısı şu anda maksimum 21 milyon ile sınırlandırılmıştır.

Kripto Para Birimleri Listesi

Gerçek Kripto para birimi listesi büyük olsa da, bugüne kadar 800’den fazla kripto para birimi bulunmaktadır ve bu nedenle yalnızca en ünlü birkaçını burada paylaşıyoruz.

1] Bitcoin: Bitcoin en popüler ve en yüksek kripto para birimi (Cryptocurrency) puanını almıştır. Daha ziyade, çoğu pazarda mevcut olan sadece Cryptocurrency’u düşünüyor. 2017 yılının ortalarına kadar Bitcoin başına 600 $ civarında olması ve bu hızlı artışından dolayı kripto para birimi piyasasında büyük ilgiye neden oldu.

2] Ethereum: 2015 yılında başlatılan bu para birimi, henüz başlangıç aşamasındayken geleceğin Cryptocurrency/Kriptokrasitesi (Kripto para birimi) olabilir. Merkezi olmayan, güvenli ve neredeyse her şeyin ticaretini yapmak için kullanılabilir.

3] Litecoin: Bitcoin altın ise, Litecoin biriminin gümüş olduğunu söylüyorlar. Litecoin, peer-to-peer sistem, Bitcoin’in nasıl çalıştığı temelleri üzerinedir ancak teknik cephesinde iyileştirmelere dayanmaktadır. BTC için oldukça uzun bir transfer zamanını önemli ölçüde azalttı.

4] Ripple: Ripple’in dağıtılan finansal teknolojisi, bankaların birbirleri ile doğrudan işlem yapmalarını sağlar.

5] Dash: Dash, ya da DarkCoin, çağrı olarak, oldukça gizemli bir kripto para birimidir. Nereye yönlendirildiğini izlemek neredeyse imkansızdır. Darknet’te daha çok kullanılıyor.

Kripto para birimi piyasa fiyatı ve sermayelendirme

Halen Bitcoin 2500 dolara mal oluyor ve yaklaşık 42 milyar dolar piyasa değeri var.

Buradan hepsini görebilirsiniz.

kripto-para-birimleri

Kripto Para Birimleri ile Riskler

Çoğu işlem online olarak değiştiğinden, kripto para birimleri, online para işlemleri haline gelmesinden korkan Bankalar için endişe kaynağı haline geldi. Bu seviyede durdurma girişimleri yapılacaktı. Son zamanlarda, ABD Kongresi kripto para birimini yasa dışı yapmak için bir tasarıyı sundu. Bahanesi ise her zamanki gibi terörizme ve yolsuzluğa fon sağlayabilmesiydi.

Fakat görüşümüze göre, Cryptocurrency kalmaya devam ediyor – dikkatli yatırım yapıldığı zaman para kazanmakta mümkündür.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir