Laptop fan ısınma ve gürültülü çalışma sorunları nasıl düzeltilir?

Dizüstü bilgisayarınızın fanı çok gürültü yapıyorsa, yaptıklarınıza iyi odaklanamazsınız. Bir yerden sonra çok sinir bozucu olmaktadır. Dizüstü bilgisayarınızın fanı çok gürültülü ise, genellikle tozdan ve aşırı ısınmadan dolayıdır.

Dizüstü bilgisayar fanınızın neden normalden daha gürültülü olduğunu belirlemelisiniz. Bunun için hızlı ve kesintisiz bir hızda çalışan soğutma fanı sorumlu tutulabilir. Isıdan kurtulmaya ihtiyaç duyulduğunda veya aşırı yük altında olduğu zaman, normalden daha fazla ısınır ya da daha zor çalışır. Dizüstü bilgisayarınız kompakt olmasına rağmen hala toz birikimi yapmaya eğilimlidir. Tozlu olması, sıcak ve gürültülü çalışması, bilgisayarınıza zarar verebilir.

Laptop fan ısınma ve sesli çalışma sorunlarını düzeltme

Dizüstü bilgisayar fanını soğutmak ve gürültüyü ortadan kaldırmak için ne yapmalıyız? Laptop fanı, açıldığında uğultulu bir ses çıkartıyorsa, gürültüyü gidermek ve aşırı ısınmayı ortadan kaldırmak için bazı yolları aşağıda sıraladık. Kendi uyguladığınız yöntemleri yorumlarınızla paylaşmanızı bekliyoruz.

1] Çalışan süreçleri kontrol edin

Dizüstü bilgisayarınız gürültülü olduğunda, tek bir şey anlamına gelebilir, fazla işlem kullanılmaktadır. İşlemlerinizi kontrol edin ve yoğun CPU çalıştıran veya CPU’nuzun normalden daha fazla kullanan uygulamalar veya programlar olup olmadığına bakın. Her şey iyi görünüyorsa, daha fazla denetime ihtiyaç duyan CPU fanının kendisi olabilir.

2] İşlemleri kapatın:

Görev Yöneticisi’ni açın ve işlemlerinizi yürütürken veya çevrimiçi videoları izlerken, çalışan programların taleplerine ayak uydurmak için CPU fanınızın uğultulu ya da aşırı çalışmasına neden olan tüm çalışan süreçleri durdurun.

3] Bir dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanın:

Sadece dizüstü bilgisayarlarını oyun veya iş amaçlı kullananlar değil, herkes bir dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanabilir. Zaten laptop kullanıcıları için bu soğutucular tavsiye edilmektedir. Soğutma taban plakalarına sahip olan veya sıcak havayı doğrudan emmek için yardımcı olan dizüstü bilgisayar soğutucular arasından seçim yapabilirsiniz.

4] Dizüstü bilgisayarınızın fanını temizleyin:

Fanın tozlanması aşırı ısınmaya veya gürültülü çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle düzenli olarak fanı temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Toz ve hatta kıl birikmeleri hava akışını azaltabilir ve fanı tıkayabilir. Temizlemek büyük olasılıkla problemi azaltacaktır.

Bunu yapmak için bir hava kompresörüne ve küçük bir tornavidaya ihtiyacınız var. Statik elektriği önlemek için temizlemeye başlamadan önce pili çıkardığınızdan emin olun. AC adaptörünü de çıkarmalısınız. Dizüstü bilgisayar fanını görmek için erişim panelini sökün. Hava kompresörünü kullanarak tozu temizleyin. Astıma veya toz alerjik reaksiyonlardan kaçınmak için bunu evinizin dışında yapmanız tavsiye edilir.

İşiniz bittiğinde, her şeyi tekrar bir araya getirin ve sistemi çalıştırın, şimdi daha sessiz bir dizüstü bilgisayarınız olması gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir