Dizüstü Bilgisayarı Soğutma ve Aşırı Isınmasını Önlemek için Ne Yapmalı?

Aşırı ısınmış laptop/dizüstü bilgisayarı soğutmak ve aşırı ısınmayı önlemek için nasıl kullanmalıyız görelim.

Dizüstü bilgisayarlar her geçen yıl daha güçlü hale gelmektedir. Hatta oyun dizüstü bilgisayarları, ısı düzeyini düşürmek için ayrı bir bileşenle veya bir sıvı soğutma sistemi ile birlilte gelmeye başlamışlardır. Fakat günlük kullanımdaki dizüstü bilgisayarları uzun süre kullanıldıklarında aşırı ısınmaya neden olur.

İlk dizüstü bilgisayarım AMD işlemciye sahipti ve daha ilk açıldığından itibaren aşırı ısınıyordu. Yani, soğuk olduğunu hiç göremedim. Bu nedenle, AMD işlemcili dizüstü bilgisayar almaya tövbe ettim. Bu işin ayrı bir boyutu elbette. Eğer dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa serinletmek için bazı şeyler yapabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınmış mı?

Başlamadan önce, dizüstü bilgisayarın aşırı sınmış olup olmadığını öğrenmek önemlidir. Dizüstü bilgisayarlar her zaman ısınır, ancak bu daima aşırı ısınmış olduğu anlamına gelmez.

Cihazınızın aşırı ısınmış olduğunu gösteren ilk gösterge, dizüstü bilgisayar fanı her zaman tam hızda çalışıyor olduğu durumdur. Örneğin, bir CD/DVD yazdırırken fanın çalışması aşırı ısınmaya örnek verilebilir.

Uzun süre tam hızda çalışan fan veya bilgisayar üzerinde çalışırken azalan çalışma hızı da bir diğer belirgin göstergedir. Bu genellikle olur, çünkü CPU üretilen ısı miktarını azaltmak için saat hızını düşürür.

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasına neden olabileceğinin birkaç durum vardır. En yaygın nedenlerden biri, toz nedeniyle hava akışının sağlanmamasıdır. Eğer fan rahat bir şekilde çalışmıyorsa, daha az ısı akışı olacağı için daha fazla ısınmaya neden olabilir.

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmasını önlemek için fanları temizleyin

Yapılacak ilk ve basit şey, fanları temizlemektir. Toz birikmesinden dolayı fan iyi çalışmaz ve ısınmaya neden olur. Genellikle dizüstü bilgisayar markaları, kapağı açıp temizlemeye izin vermiyor. Bu nedenle, garanti servislerine gösterebilirsiniz. Alkole batırılmış bir pamuk kullanarak fanları temizleyebilirsiniz.

Küçük bir elektrikli süpürge kullanmak da mümkündür. Fanı bununla birlikte temizleyebilir veya dizüstü bilgisayarın fan ızgaralarından tozu emmek için kullanabilirsiniz. Bu konuda biraz daha bilgiye sahip olanlar, ısınmanın artmasını önlemek için termal gres uygulayabilir.

Bu söylediklerim dizüstü bilgisayarı temizlemek içindi. Şimdi asıl maddelere gelelim.

Dizüstü bilgisayarın aşırı ısınmaması için nasıl kullanmalı ve soğutmak için ne yapmalı?

  • Dizüstü bilgisayarı yatak veya kanepe gibi yumuşak materyallerde kullanmamaya çalışın. Çoğu dizüstü bilgisayarı fanları alt tarafta olduğu için, yumuşak malzeme hava akışını engelliyor ve ısınmaya neden oluyor.
  • Dizüstü bilgisayarı, kapalı bir çanta içinde bekleme modunda tutmayın. Bilgisayarın daha da ısınmasına neden olur.
  • Bir dizüstü bilgisayar soğutucu satın alabilirsiniz. Bilgisayarı soğutmak için bir çözüm olarak sunuluyor ama kullandığımda iddia ettikleri etkiyi göremedim, yada ucuz bir şey aldığım içinde soğutmamış olabilir. Yinede çevrenizden bilgi alabilir veya internette kullananların yorumlarına göz atabilirsiniz.
  • Aşırı ısınma, yüksek CPU kullanımından kaynaklanmaktadır. Çok fazla uygulama kullanıldığında veya kilitlenmiş uygulamalardan dolayı aşırı ısınma olur. Kullanmadığınız ve arka planda çalışan gereksiz programları devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim.

Bunların dışında, eğer dizüstü bilgisayarınız sürekli aşırı ısınıyorsa, donanımsal bir sorun vardır ve zaman kaybetmeden hemen servise götürün. Eğer sizde benim gibi AMD işlemcili laptop aldıysanız daha çok ısınırsınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir