PDF düzenlemek için ücretsiz LibreOffice programını kullanabilirsiniz!

LibreOffice, Microsoft Office gibi birçok açıdan çalışan güçlü bir açık kaynak kodlu ücretsiz ve Türkçe dil desteği olan Ofis paketidir. Microsoft Office paketindeki mevcut programlara benzer araçlar içeren ve Ofis ile hazırlanmış gibi belge biçimlerini destekleyen harika bir uygulamadır. MS Office paketi satın almak istemeyenlerin ilk tercih ettiği alternatif programlardan biridir.

Excel tabloları veya Word belgeleri düzenlemek için LibreOffice uygulamalarını kullanabilirken, PDF belgeleri oluşturmak, düzenlemek ve kaydetmek içinde kullanabilirsiniz. Anlaşılan, LibreOffice belge oluşturmak veya düzenlemek için tüm etkileyici araçları içinde barındıracak. PDF düzenlemek için ücretsiz bir program bulmanız ve onunda iyi çalışması gerçekten bir mucizedir. Şundan emin olabilirsiniz ki, yeni bir PDF dosyası hazırlamak, mevcut bir PDF belgesini düzenlemek için LibreOffice’dan daha iyi ücretsiz bir program bulmanız çok zor.

LibreOffice PDF Düzenleme

LibreOffice, PDF belgelerinin varsayılan olarak düzenlenmesini destekler ve PDF dosyalarını LibreOffice Draw uygulamasında açar. Draw aracını doğrudan açabilir ve PDF belgelerini yüklemek için Dosya menüsünü kullanabilirsiniz veya başlangıç sihirbazı yardımı ile PDF belgelerini kolayca LibreOffice Draw’da açabilirsiniz.

Belgeler oluşturmak veya düzenlemek için LibreOffice programını sürekli kullanıyorsanız, PDF belgelerini LibreOffice’de otomatik olarak açmak için PDF belgelerine çift tıklayarak LibreOffice programını PDF dosya biçimi ile ilişkilebilirsiniz. Özellikle Windows 10 sistemlerde herhangi bir belgeyi açtığınız programı kolayca varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

LibreOffice programında PDF belgelerin yüklenmesi biraz zaman alabilir. Elbette PDF sayfa sayısına bağlı olarak değişmektedir. Bir veya iki-üç sayfalık bir PDF dosyasını anında açar, ancak yüzlerce sayfa içeren PDF belgelerin açılması bir dakika sürebilir.

LibreOffice Draw arasını kullanarak sıfırdan yeni bir PDF belgesi başlatabilirsiniz. Belgeyi hazırladıktan sonra PDF dosyası olarak kaydetmek istiyorsanız Dosya > PDF olarak dışa aktarma seçeneğini seçin.

LibreOffice Draw, yüklenen PDF belgesinin sayfalarını solda bir kenar çubuğunda ve seçili sayfanın içeriğini ana düzenleme alanında görüntüler. Yani anlayacağınız PowerPoint benzeri bir arayüz sağlar.

PDF belgesi içeriğindeki metinler çoğu durumda güzel görünür ancak düzenleyicinin karmaşık düzenlerle ilgili sorunları olabileceğini unutmayın. Bunu görmek için hemen bir PDF belgesini açmayı deneyin.

Metni eklemek, düzenlemek veya silmek için herhangi bir yeri tıklayabilir ve hatta resim ekleme, biçimlendirme değiştirme veya tablolar ekleme gibi gelişmiş özellikleri kullanabilirsiniz.

Belgeyi düzenlemeyi tamamladığınızda, Dosya menüsünden “PDF olarak dışa aktar” seçmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, belgeyi bir ODG dosyası olarak kaydetmeyi bırakırsınız, bu da LibreOffice Draw’un kullandığı varsayılan biçimdir.

PDF olarak dışa aktarma seçildiğinde PDF seçenekleri açılır. Seçenekler oldukça geniştir ve kullanıcılara süreci tam olarak kontrol eder. Dışa aktarma modülü tarafından desteklenen birkaç özelliği belirtmek için: filigranla imzalayın, sıkıştırma seviyesini ayarlayın, şifreleme ve izinler belirleyin, belgeye dijital imza ekleyin, ilk görünümü ve düzenini tanımlayın ve çok daha fazlasını yapın.

Dışa aktarılan PDF belgesini düzeninin ve içeriğinin bozulmadan bozulduğundan emin olmak için kontrol etmeniz önerilir.

Son sözler;

LibreOffice Draw, PDF belgelerini düzenlemek için basit bir basit seçenek sunar. Hiçbir biçimlendirmeye veya gelişmiş düzenine sahip olmayan temel PDF belgeleri için en uygundur. Program, Acrobat Reader veya diğer ticari PDF düzenleyicileri ile aynı seviyede işlevsellik sağlamamaktadır, ancak temel görevler için yeterlidir.

Şimdi Siz: PDF belgelerini görüntülemek ve düzenlemek için hangi programı kullanıyorsunuz?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir