LightBulb ile PC ekran parlaklığını günün saatine göre ayarlama

Çalışan birisi iseniz ve çeşitli işlemleri gerçekleştirmek için bilgisayar kullanıyorsanız, sürekli kullanım gözleri yormaya başlar. Benzer bir durum, parlamayı bir ton oluşturan konumda ekran kurarken ortaya çıkar. Yani anlayacağınız, bilgisayar ekranına baktığınız zaman gözleriniz çok yoruluyorsa, bunu önlemek gerekir.

Göz yorgunluğunu azaltmak için ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamak için tasarlanmış basit bir uygulama olan LightBulb ile gece çalışsanız bile gözleriniz fazla yorulmayacak. Uygulama, görüntünün parlaklığını bir PC ekranında otomatik olarak kalibre eder.

Aslında Microsoft, bu alanda bir çalışma yaparak Windows 10 özelliklerine eklemiştir. Windows 10 Gece Işığı özelliği hakkında daha önce konuşmuştuk. Bu özelliği açtığınızda, bulunduğunuz konumda akşam olduğunda otomatik olarak ekran parlaklığı değişmektedir. Bu sayede, akşam bilgisayarda çalıştığınız zaman gözleriniz fazla yorulmaz. Bende bu özelliği kullanıyorum ve çok memnunum. Gerçekten olumlu yönde çok etki ettiğini belirtmek isterim. Neyse, şimdi günün saatine göre ekran parlaklığını ayarlayan LightBulb uygulaması hakkında konuşacağız.

LightBulb uygulaması göz yorgunluğunu azaltır

LightBulb, açık kaynak bir uygulamadır ve aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Programın temel amacı, ekranın rengini, çevredeki ortamın ışık kaynaklarına göre ayarlamaktır.

Program bilgisayara kurduktan sonra veya taşınabilir sürümünü çalıştırdıktan sonra, LightBulb sessizce arka planda çalışmaya başlar ve otomatik olarak ekran gama ayarını gece veya gündüz saatine göre ayarlamaya başlar.

Ayrıca, Windows 10 PC’nizin sistem tepsisinde basit bir simge olarak da görülebilir. Uygulamayı devre dışı bırakmak için, simgeye sağ tıklayın ve devre dışı bırakma seçeneklerinden birini seçebilir.

LightBulb’un karakteristik bir özelliği, 24 saatlik döngüyü önizleme yapabilir. Renk sıcaklığının 24 saat boyunca nasıl değiştiğine ilişkin hızlı bir animasyonlu önizleme görüntülemek için yapılandırma ekranından bunu etkinleştirebilir.

Ayarlar bölümünden;

  • Gündüz için maksimum renk sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.
  • Gece boyunca minimum renk sıcaklığını ayarlayabilirsiniz.
  • Geçiş süresini ayarlayabilirsiniz.
  • İnternetten edinilen gündoğumu ve günbatımı saatleri vasıtasıyla konumunuz için coğrafi senkronizasyonu etkinleştirme.

Bilindiği gibi, dijital ekranlar mavi ışık üretir; bu da başka bir göz yorgunluğuna neden olabilir ve geceleri uykuya dalmayı daha da zorlaştırır.

LightBulb indir

LightBulb ücretsiz ekran parlaklığını otomatik ayarlama programı Windows 10, Windows 8, Windows 7 sistemleri ile uyumludur. Aşağıdaki bağlantıdan yüklenebilir veya taşınabilir/portable sürümlerini indirebilirsiniz.

Windows için LightBulb indir (2 MB)

Windows için LightBulb Portable indir (2.3 MB)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir