Linux için En İyi İnternet Radyosu Programları

Linux için en iyi İnternet radyosu programları ve bu programların kurulumu ve kullanımı ile ilgili yardımcı bilgiler içermektedir.

Teknoloji her ne kadar ilerlerse ilerlesin, radyo dinleme alışkanlığı kolay kolay değişmemektedir. Müzik dinlemek için online pek çok hizmet oluşturulmuş olsa da, radyo dinlemek daha cezbedici gelmektedir. Çünkü, müzik çalar hizmetlerinde kontrol her ne kadar insanın kendi elinde olsa da, radyodan dinlemek daha ilgi çekicidir. İnternet tabanlı radyo istasyonlarını giderek daha çok insan dinliyor ve mobil cihazlarda TuneIn ve iHeartRadio gibi İnternet radyo uygulamaları büyük ilgi görmektedir.

Linux’ta, İnternet radyosu da popülerdir ve çoğu müzik çalar, çeşitli istasyonları ayarlama işlevselliğine sahiptir. Buna ek olarak, bir sürü ayrılmış radyo tarayıcı uygulaması da var. Peki, Linux üzerinde İnternet radyosu dinlemek için en iyi uygulamalar nelerdir?

1. StreamTuner 2

Streamtuner 2 kendi başına bir radyo çalar değildir. Bu bir radyo tarayıcısıdır. Yüklediğinizde, farklı istasyonlara, yer imlerine ve benzerlerine favoriler oluşturabilirsiniz. Akışlar, Linux PC’nizdeki varsayılan ses çalar vasıtasıyla işlenir. Nasıl yükleneceği aşağıda açıklanmıştır.

Linux sürümü için aşağıdaki komutları izleyerek edinin.

Ubuntu/Debian

wget http://milki.include-once.org/streamtuner2/streamtuner2-2.2.0.deb

sudo dpkg -i streamtuner2-2.2.0.deb
sudo apt-get install -f

Arch Linux

Arch Linux AUR’dan yazılımın en son sürümünü indirip derleyerek Arch Linux için Streamtuner 2’yi edinin.

Fedora/OpenSUSE

wget http://milki.include-once.org/streamtuner2/streamtuner2-2.2.0.rpm

Fedora: sudo dnf install streamtuner2-2.2.0.rpm

Suse: sudo zypper install streamtuner2-2.2.0.rpm

Diğer Linuxlar

Streamtuner 2’nin kaynak kodunu indirin, derleyin ve herhangi bir Linux dağıtımında çalıştırın.

StreamTuner 2’yi kullanma

İnternet radyosunu dinlemeye başlamak için Stream Tuner 2’yi açın. İlk başlatmada, uygulama yapılandırma penceresini açacaktır. Bu pencere, ortamın nasıl oynatılacağını tanımlamayı sağlar. Varsayılan ayarlarını değiştirmek için hiçbir sebep yok, çünkü varsayılanlar gayet iyidir.

Not: Tek tek metin alanlarını çift tıklayarak ses akışı oynatma komutunu değiştirin. En iyi sonucu almak için “vlc” kullanın.

Stream Tuner 2, radyo istasyonlarını yayınlamak için birkaç farklı yere sahiptir. Kaynaklar “Jamendo”, “TuneIn”, “ShoutCast”, “MyOggRadio” ve diğerlerini içerir. Bireysel kanallara göz atmak için önce yan çubuktan bir kaynağı tıklayın. Örneğin: Stream Tuner 2 aracılığıyla bölgenizdeki bir radyo istasyonunu dinlemek için TuneIn > Local tıklayın, ardından bir istasyon seçin.

Yan çubuklardan birini kullanarak bir istasyon bulduktan sonra, ses çalarınızdaki akışı açmak için kanalı sağ tıklayın. İstasyonu favorilerinize sağ tıklayarak kaydedin ve “bookmark” ı seçin.

2. Rhythmbox

Ryhythmbox, çok sayıda farklı Linux dağıtımı ve masaüstü ortamı için varsayılan müzik çalar. Müzik, MP3 çalarlar ve akıllı telefonları yönetmenin yanı sıra, online radyo istasyonlarını dinlemeyi sağlayan bir özelliği var.

Linux sürümü için aşağıdaki komutları izleyerek edinin.

Ubuntu

sudo apt install rhythmbox

Debian

sudo apt-get install rhythmbox

Arch Linux

sudo pacman -S rhythmbox

Fedora

sudo dnf install rhythmbox

OpenSUSE

sudo zypper install rhythmbox

Rhythmbox’ı Kullanma

Rhythmbox’da İnternet radyosu dinlemek oldukça basittir ve VLC’ye veya sistemdeki başka bir medya oynatıcısına yönlendirmek yerine doğrudan programın kendisinde bulunur. Kutudan çıkan Rhythmbox uygulaması, seçim yapabileceğiniz birkaç istasyonu barındırıyor. Bir istasyon bulmak için, önce soldaki yan çubuğu bulun. “Radyo” arayın ve üzerine tıklayın. Buradan birkaç radyo istasyonu görünecek. Birini dinlemek için üzerine tıklayın çalacaktır.

Rhythmbox’un sunduğu çok küçük kütüphaneye daha fazla istasyon eklemek ister misiniz? Önce “Add (Ekle)”yi bulun ve tıklayın. Ses akışının URL’sini görünen kutuya yapıştırın. URL’yi yapıştırdıktan sonra, tekrar sisteme eklemek için “Add (Ekle)”yi tıklayın. Daha sonra, istasyonu dinlemek için kanal tarayıcısında göz atın.

Herhangi bir radyo istasyonunu tarayıcıda sağ tıklayıp ardından “remove (kaldır)” ı seçerek kaldırın.

3. Clementine

Clementine harika bir müzik yöneticisi olup Spotify, Google Music, Subsonic, Last.fm ve diğer pek çok İnternet hizmetini desteklemektedir. Bu nedenle Clementine, İnternet radyo akışlarını dinlemek isteyenler için mükemmel bir uygulamadır.

Linux sürümü için aşağıdaki komutları izleyerek edinin.

Ubuntu

sudo apt install clementine

Debian

sudo apt-get install clementine

Arch Linux

sudo pacman -S clementine

Fedora

sudo dnf install clementine

OpenSUSE

sudo zypper install clementine

Diğer Linuxlar

Clementine, büyük ihtimalle yazılım depolarıyla Linux dağıtımınız için kullanılabilir. Değilse, bunun yerine bu AppImage’ı indirmeyi düşünün. Bu, çalışması için yüklemenize gerek olmayan kendi kendine yeten uygulamadır.

Clementine’i kullanma

Clementine’da radyo dinlemek, çoğu müzik çalardan biraz farklıdır. Kullanıcıların gidebileceği özel bir radyo bölümüne sahip olmak yerine, “İnternet” bölümünün altında çeşitli radyo kaynakları var. Radyoyu dinlemek için önce bir akış kaynağı seçin. Clementine İnternet radyosu kaynaklarına sahiptir: IceCast, Rockradio.com, SomaFM vs. Bir istasyonu dinlemek için kaynağın yanındaki + işaretini tıklayın. Bunu yapmak, dinlenecek farklı kanalları açığa çıkaracaktır. Akışı başlatmak için bir kanalı tıklayın.

Stok radyo istasyonlarının bir kısmını dinlemenin yanı sıra, Clementine kullanıcıların kendi akışlarını eklemesine izin veriyor. Akış eklemek için “İnternet”in altına gidin ve “Radyo yayın akışları”nı sağ tıklayın ve “başka bir akış ekleyin” seçeneğini seçin.

Eklemek için kutuya akışın URL’sini yapıştırın. Herhangi bir akışı kaldırmak için sağ tıklayın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir