Linux için en iyi uzaktan erişim ve kontrol uygulamaları

Uzaktan erişim her zaman bir işletim sisteminde önemli bir işlev olarak kabul edilmez, ancak uzaktan destek sağlamak veya dosyaları taşımak gereklidir. Çoğu zaman, kullanıcılar önemli bir dosyayı almak için kendi iş yerinden veya farklı bir konumdan kendi sistemlerine uzaktan bağlanması gerekir. Uzaktan erişime sahip olan şey, onu daha sonra kullanmak için önceden ayarlamanızdır. Gerekli protokolleri önceden kurmadıysanız, bir sisteme uzaktan bağlanamazsınız. Daha da önemlisi, hangi uygulamayı uzaktan erişim için kullanmak istediğinizi seçmeniz gerekir. Linux için pek çok uzaktan erişim uygulaması vardır ve bunları bulmak, seçmek ve yüklemek zaman alacaktır. Bu yazıda, sizlere yardımcı olması amacıyla Linux için en iyi uzaktan erişim uygulamalarını sıralamak istedik.

1. Chrome Remote Desktop

Google Chrome tarayıcısı hemen hemen her ilgili işletim sisteminde vardır; Windows, Mac OS, Linux, Android ve iOS. Chrome’u kullanmanın faydasını, Google’ın (ve diğerlerinin) Chrome’daki programları gerçek zamanlı olarak çalıştırdığı gerçeğini göz önüne getirdiğinizde belli olur.

Linux için en iyi uzaktan erişim ve kontrol uygulamaları

Chrome çalışma zamanı uygulamalarının en iyilerinden biri Chrome Remote Desktop eklentisidir. Bu, herhangi bir işletim sisteminden (hatta mobil) gelen kullanıcıların uzaktan paylaşmasına veya bağlanmasına olanak tanıyan bir uzaktan erişim uygulamasıdır.

Linux’daki Chrome tarayıcınıza bu uygulamayı yükleyerek, uzaktan destek almak (veya) uzaktan destek vermek çok kolaydır. Bu program herkesin uzaktan destek vermesi için faydalı bir eklentidir. En büyük avantajı yüklemenin ve kullanmanın çok kolay olmasıdır.

2. AnyDesk

Linux’ta uzaktan destek sağlamak için “hızlı” kolay bir yol ister misiniz? AnyDesk işini iyi yapan ve Türkçe dil destekli uzaktan erişim programıdır. Teknik destek, hızlı ve kolay uzaktan erişim için mükemmel olan tüm önemli işletim sistemleri için tescilli bir uzaktan kontrol uygulamasıdır. Chrome Uzaktan Masaüstü gibi portları iletmek veya bir sunucu kurmak da gerekmez. Uygulamayı indirip, bağlanacak bilgisayarın adını girip bağlanmanız yeterlidir.

Linux için en iyi uzaktan erişim ve kontrol uygulamaları

3. Teamviewer

Her türlü işletim sisteminde çalışan “kurumsal sınıf” uzaktan erişim aracı arıyorsanız, Teamviewer mükemmel bir araçtır.

Yeni başlayanlar için, bağlantılar arasında dosya ileri geri aktarmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunuyor. Ayrıca, ödenen sürümde bir istemci destek portalı, VPN desteği ve daha pek çok işlemi kurmak çok kolaydır.

Bilgisayar sorunları ile yardımcı olmak isteyenler için uygun olmayabilir olsa da, işletme ve iş dünyası için büyük bir uygunluk sağlar. Teamviewer uygulamasını buradan edinebilirsiniz.

4. VNC

VNC, Windows’daki RDP’ye açık kaynaklı bir cevaptır. Kurmak biraz karmaşık ancak özellikle uzaktaki PC’lere hızlı bir şekilde erişmek için yerel, ticari olmayan yollar arayan kullanıcılar için önemlidir. VNC’yi kullanmak, bu listedeki diğer araçlardan çok daha fazla iş gerektirir. Uzak bilgisayarlara erişmek için, portların açık olması gerekir ve özel bir sunucu kurulması gerekir.

Linux için en iyi uzaktan erişim ve kontrol uygulamaları

VNC’nin bu listedekilerden farkı, VNC’nin bir protokol ve yükleyebileceğiniz bir uygulama olmasıdır. VNC’yi kullanmak, hangi müşteriyi kullandığınıza bağlı olarak değişir. Linux için çok iyi VNC istemcileri var.

5. X2Go

X2Go, tescilli NX protokolünü kullanan Linux için açık kaynak kodlu uzaktan erişim aracıdır. Uzaktaki bilgisayarlara kolayca kolayca erişebilirsiniz. X2Go’yu düşünmenin nedenlerinden biri de hızlı olmasıdır. VNC protokolünden çok daha hızlı performans gösterir. Sonuç olarak, birçok Linux kullanıcısı, çok sayıda uzaktan erişim sorununu çözmek için bu aracı kullanmayı tercih eder.

Linux için en iyi uzaktan erişim ve kontrol uygulamaları

RDP’ye alternatif bulmak istiyorsanız, ancak VNC’yi çok yavaş buluyorsanız, X2Go’ya göz atın, muhtemelen sizin için uygun olacaktır.

Aslında bilgisayara uzaktan erişmenin çok farklı yolun olması faydalıdır. Klasik X11 yönlendirmesinden, Teamviewer gibi profesyonel araçlara, evde kalma bir VNC sunucu kurulumuna kadar, Linux için uzaktan erişim uygulama konusunda sorun yoktur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir